RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Cum spuneam mai devreme, da, a fost lovita frontal relativ usor, atat cat sa ii fie schimbata bara si sa i se faca niste reparatii de mantuiala la instalatia electrica si carpeli la prinderea farului stanga si ode furtune de legatura la intercooler si la sistemul de racire. Dar incet, incet ii dau de capat si o aranjez. In rest masina nu are nimic eu fac peste 100 km pe zi si merge impecabil. Ca un amanunt, dar totusi important, are anvelopele originale, pe bord avand in jur de 30000 km, si cam corespunde uzura.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #77
      Pai dauna totala inseamna poate insemna o lovitura frontala cu declansarea airbag-urilor. Costul unitati SRS + airbag-uri poate ajunge la 4000 euro la care daca mai adaugam si celelalte reparatii poate ajunge o dauna totala. Cum stai cu airbag-urile? Mai functioneaza vreunul sau cate sunt lipsa?
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #78
        Toate aibagurile sunt la locul lor si sunt functionale. cel putin asa spune computerul si asa pare si vizual.
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #79
          Am si eu inca o intrebare, pentru hondarii CR-V - isti mai vechi:
          Masina mea am luat-o cu anvelopele (cred) originale, Dunlop Grandtrek 225/60 R18 100 H M+S, uzate cam 50% dupa parerea mea, dar cu care cred ca pot sa trec vara asta, ele fiind date ca "allseasons".
          Totusi, am inceput sa ma interesez, cam pe la toamna ar trebui sa o incalt cu unele noi.
          Problema este ca profilul la cele actuale, desi este teoretic si pentru iarna, mie mi se pare cam soft in cazul unor zapezi cum au fost cele din ultima iarna, adica au un profil mai degraba de vara decat de iarna, datorat probabil acestei duble utilizari.
          Pana acum, in experientele anterioare, numai 4x2, am folosit doua randuri de pneuri, de vara si de iarna.
          Asa ca intreb, voi ce pneuri folositi iarna?
          Este nevoie de pneuri diferite iarna / vara?
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #80
            Eu am trecut o iarna cu Dunlop-urile originale, cu vreo trei drumuri la munte si prin alte zone cu zapada, dar atat, desi sunt M+S, am avut uneori mici probleme pe la sleauri. Ulterior am trecut la gume de iarna si e mult mai bine, practic nu mai ai nicio emotie, indiferent de cat de grea e iarna. Iarna trecuta am mers zilnic si am avut zapada pe saturate.....cu niste Continental SH, care inca arata bine, probabil mai merg o tura ! Ideea e ca si CR-V-ului trebuie sa-i cumperi gume adecvate sezonului, ca sa stai relaxat, pt iarna-Pirelli, Continental, Vredestein...bani sa fie, ai de unde alege. Intra pe la ceilalti cerevisti ca sa te lamuresti !!
            WillyCR-VFAN
            Senior Member
            Last edited by WillyCR-VFAN; 30-03-12, 09:35.
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #81
              Originally posted by ro861 View Post
              Este nevoie de pneuri diferite iarna / vara?
              Ca si domnul WillyCR, si eu cred ca astea all season sunt doar acceptabile. Acum vreo 3 saptamani a fost o mica ninsoare prin Maramures si pe 40 de Km am numarat vreo 8 fortzoshi cu masini 4x4 de toate felurile, de la Nissan la Land Rover, in sant. Credeau caa daca au 4x4 nu mai trebuie sa aiba cauciuce bune. Am bagat la cutie, la iarna imi iau si eu de iarna adevarate ( le uzez pe astea date la inceput, all season, nici prea prea nici foarte foarte, nici iarna, nici vara... dar daca sunt...) Niste cauciuce de iarna adevarate dau siguranta si sunt un bilet catre alt univers, in care franezi bine, nu derapezi usor, te simti sigur si nu e loc unde sa nu mergi. Asa cum niste d-astea de vara bune sunt iar de dorit, vara...
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #82
                Baieti, m-ati convins. Ca sa citez un contemporan in viata, "iarna nu-i ca vara", asa ca subscriu la parea exprimata ca iarna trebuie umblat incaltat corespunzator.
                Multumesc!
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #83
                  Ce versiune ai la Navi ?
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                    Ce versiune ai la Navi ?
                    Sincer, in sistem am gasit un disc original Honda, dar am gasit pe net un tip care vinde softuri actualizate la tot felul de marci, inclusiv Honda.
                    L-am contactat si am luat de la el o actualizare la nivelul anului 2011 ( august), plus hartile Europei de vest si de est, in total trei discuri x 50 lei/ buc.
                    De fapt chiar el mi-a instalat actualizarea si mi-a arata cum sa folosesc sistemul, ca la ora aia eram afon complet, nu stiam de unde sa il apuc.
                    Acum m-am invatat cat de cat si ma descurc binisor, dar harta este putin in urma cu Bucurestiul, de exemplu nu are pasajul Basarab.
                    Tipul mi-a spus ca il pot cauta in continuare pentru actualizari, cand vor fi disponibile.
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #85
                      Noi avem o versiune (3.52, cica ar exista un 3.60, habar n-am !) care e destul de modesta la iesirea din Bucuresti si nici in Bucuresti nu ne umple de glorie, de pilda in sistem ar trebui sa arate mai multe variante de drum si n-o face, etc....hartile tale sunt mai complete ? la iesirea din oras ofera mai multe informatii ? In Ploiesti arata destul de exact, dar la un moment dat esti in aer...multe orasele lipsesc....sunt multe strazi/sate de care n-are habar....am avut o Navi cu ventuza-n geam muult mai exacta, aproape perfecta, dar a distrus-o fiu-meu, acu' ma multumesc cu ce am, dar tot sper sa apara o varianta mai contemporana pt sistemul nostru !..in ideea asta te-am intrebat mai mult !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #86
                        Singura nemultumire majora la harta pe care o am acum este ca nu arat localitatile mici din afara drumurilor nationale, de exemplu, cand ies din DN1 pe un drum judetean, nu arata nimic sunt pe camp.
                        Insa in Bucuresti, cu exceptia lucrarilor de sistematizare recente, imi arat cam tot, inclusiv variante (5) de traseu.
                        O sa scot cd-ul sa ma uit mai atent pe el ce varianta are inscrisa si revin.
                        Apoi daca intereseaza, pot face copii si va dau la toti (free).
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • #87
                          Revin:
                          Pe cd-ul cu harta Eurpoei de vest zice ca ar fi varianta 3.52, iar pe cel cu Europa de est nimic. La fel nu scrie nimic in nici un fisier de pe cd cu actualizarea softului, dar toate fisierele sunt create pe 10.08.2011.
                          CD original Honda care l-am primit odata cu masina este pentru Europa 2006-2007, varianta 1.57.06.
                          Pentru detalii despre kit-ul 2011, aveti 0.7.8.6.6.7.2.1.9.5. sau naviauto@yahoo.com (dvdnavi.blogsport.com)
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • #88
                            Click image for larger version

Name:	IMG_0962.jpg
Views:	1
Size:	85.8 KB
ID:	711456
                            acesta ar fi ambalajul
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #89
                              Toate localitatile detaliate la nivel de strada si numar...povesti ! Spuneai ca nu vede la iesirea din oras decat DN-ul, cred ca ai varianta noastra. Mie la cele 5 variante-easy, fast, short, minimise motorways si minimise toll roads mi-arata acelasi lucru, pe DN1, 1A sau DN10, de pilda, habar n-are localitatile. Ca sa planific un drum la Predeal trebuie sa ma raportez la Brasov...e modesta, asta e, astept varianta urmatoare, la cat am asteptat-o si p-asta, ce mai conteaza !
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • #90
                                Eu am pe telefon instalat Navigonul (acum de la Garmin) care este destul de performant si precis, In caz de nevoie il deschid pe acela si ma descurc. Desi cam primitiva harta de pe Navi, e mai usor de umblat cu ea, chiar si din mers. Si vorba ta, mai asteptam un pic, poate apare o actualizare si la asta.
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X