RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Jurnal de bord (tehnic): 310357 km

Vizita de service la Asko, pentru:
    - schimb ulei (Honda Diesel Engine 0w30) si filtru,
    - schimb ulei diferential,
    - inlocuit senzor (OEM) nivel ulei motor.

Morala (re)inlocuirii senzorului se pare ca este aceea ca Honda nu accepta niciun alt senzor aftermarket, indiferent ca este acelasi model, cod, firma sau specificatie, ci doar cele care sunt comercializate prin reteaua oficiala. Asta e din ciclul regulilor nescrise...

Dar, aventura continua...!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

• Pentru cei care, cum este si cazul meu, nu au stiut/reusit sa faca plata unei parcari in Bucuresti cu aplicatia Parking Bucuresti a primariei, va spun pe scurt cum am rezolvat situatia:

Fiind in locul de parcare dintr-una din parcarile primariei, am deschis aplicatia de pe smartphone si in pagina Home apare locul unde te afli pe o harta.
      Am facut zoom pe locul respectiv si cu un click mi-au aparut mai multe optiuni, inclusiv cea de plata.

Am ales locul, perioada de plata, am introdus datele de pe card, am validat si asta a fost.
      Apoi am primit prin sms confirmarea platii si datele de identificare. Simplu, pana la urma...

Asta dupa ce de mai multe ori incercasem fara succes sa fac acesta operatiune, negasind insa optiunea de plata. Alternativa a fost un sms la un numar prestabilit, introducerea unui cod, etc...
      Asa ca mi-am facut curaj si am sunat la callcenter-ul care deserveste aplicatia si am intrebat, secretul fiind sa faci zoom pe locul aratat pe harta in aplicatie.Altfel te invarti intre ecrane si nu poti face nimic.

Asa ca, succes...!

Comment

• Craciun Fericit tuturor!

Comment

• Un An Nou Fericit tuturor hondarilor..!

Comment

• Originally posted by ro861 View Post
            Un An Nou Fericit tuturor hondarilor..!
            Sanatate, fericire la volan, departari minunate si drumuri lungi creatoare de amintiri frumoase, la toti hondarii de aici! Un an senzational sa fie!
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            now: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

• Sa fie! Multumesc! La multi ani!

Comment

• Jurnal de bord (tehnic) : 320049 km

Am trecut inca o borna in drumul meu cu aceasta masina, ocazie cu care am efectuat o binevenita revizie specifica la inca 20k km.
                Operatiunea a avut loc (planificata) la Asko, iar de data asta am experimentat procedura cu toate materialele (OEM) luate de la dealer.
                Ca de fiecare data, am schimbat:
                - 6 liitri de ulei Honda 0w30 New Diesel Engine
                - filtru ulei,
                - filtru de aer,
                - filtru de habitaclu,
                - filtru de combustibil.

In plus, s-a inlocuit lichidul de ambreiaj, cam negru si usor mazgos, apoi s-a strans putin frana de mana care tinea foarte sus.
                Multumesc frumos lui Alin pentru interes si profesionalism, dar si tuturor celor de la Asko care m-au facut sa ma simt un client multumit si privilegiat!

Avand in vedere toate discutiile, dezbaterile si afirmatiile facute in spatiul public si cel online despre aer curat, poluare si/sau solutii, vreau sa imi cer scuze tuturor celor care militeaza pentru un aer curat in oras pentru utilizarea ocazionala a acestei masini poluante in Bucuresti.

In rest, numai de bine tuturor si aventura continua!

Comment

• Buna ziua ....
                  am un CRV 2.2 din 2010.
                  310000km la bord... De cateva zile mi-a aparut un sunet nou , gaze in habitaclu ...si daca deschizi compartimentul motor se vad cum ies gazele arse pe langa motor.
                  Oare ce ar putea sa fie? Acu cu coronavirusul asta nici reprezentantele nu mai lucreaza la capacitate !!
                  Va mtumesc.

Comment

• Racord flexibil egr fisurat cumva?....a schimbat un coleg...e o postarea din 2019

Comment

• Originally posted by teodor_d1980@yahoo.com View Post
                      Racord flexibil egr fisurat cumva?....a schimbat un coleg...e o postarea din 2019
                      Sincer inca nu stiu ... a aparut de ieri si inca n-am apucat sa merg undeva cu ea. La Cluj la reprezentanta programarile de fac cam la distanta de o luna.

Comment

• Pana la urma era o garniture de sub injector … le-am cumparat s-au schimat. Acum imi apare in bord un check engine : PGM-FI. Off … nu se mai termina problemele !

Comment

• Jurnal de bord (tehnic): 322775 km

Si am trecut la gumele de vara..!

O impresie: anvelopele de iarna (Michelin Latitude Alpine 225/65 R 17 H100) pe care le-am rulat (asa zis-a) iarna asta cam 15k km, al doilea sezon, se pare ca sunt intr-adevar cam zgomotoase, fapt pe care l-am realizat pe deplin azi, venind spre casa cu rotile de vara.

Dar, asta e, dam muzica mai tare, nu...?
                          Numai bine tuturor si aventura continua..!

Comment

• Jurnal de bord (tehnic): 326336 km

O vizita planificata la Asko, in campania Honda de primavara asta cu verificari gratuite, care s-a dovedit utila.

Am constatat ca o bieleta directie (dr) e usor dusa, un rulment pe spate (dr) incepe sa faca muzica de capu' lui, plus lamele de stergatoare (care le folosesc de cativa ani...) ar cam trebui schimbate.
                            Cum ma apropii vertiginos de borna 330K la care trebuie sa schimb uleiul si filtrul motor, las pentru atunci si remedierile astea.

In rest, masina merge zilnic (in zilele lucratoare), in ciuda starii de urgenta, naveta la Bucuresti trebuie facuta.
                            Asa ca, numai de bine tuturor si aventura continua...!

Comment

• Jurnal de bord(tehnic) : 327515 km

O interventie la Asko putin urgentata din cauza zgomotului enervant facut de rulmentul (dr) spate, ocazie cu care i-am inlocuit pe ambii, sa imi iau de o grija.
                              Atentie celor amatori de aceasta operatiune, la modelul asta, rulmentii spate vin impreuna cu butucul!

Bineinteles, pe timpul inlocuirii a mai aparut o mica problema la cilindrul etrierului dr spate, putin cam gripat, ca re a necesitat curatare si inlocuirea impreuna cu garniturile aferente.
                              Dar in final a iesit treaba buna, zgomotele au disparut si nu mai e nevoie sa dau muzica mai tare....

Drumuri bune tuturor si aventura continua...!

Comment

• Ai idee cat a costat kitul de reparatie? A fost pentru ambele sau doar pentru o roata? Multumesc

Comment

Working...
                                X