RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut , imi poate spune si mie cineva consumul in Bucuresti si afara separat la un crv 2005 2.2 diesel ? sunt pe cale s iau unul, l-am vazut si in bord imi arata 7.1 in oras si nu prea cred.

    Comment


    • La modelul diesel 2005 nu stiu ce motor are, ma refer costructiv nu stiu daca e la fel cu al meu, insa ca referinta pot sa spun ca eu fac zilnic in jur de 100 km, din care o treime in oras si doua treimi afara in regim de 4 benzi.
      Chiar si asa, ca timp fac dimineata 50 km in 45 min si dupa amiaza alti 50 km in 50 min.
      Consumul mediu este intre min.7.4 (uneori am scos si 7.2) si max.7.7.
      Dupa parerea mea, in oras nu fac mai mult de 9.0 iar in afara nu mai putin de 6.5.
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • Originally posted by George_pericol View Post
        salut , imi poate spune si mie cineva consumul in Bucuresti si afara separat la un crv 2005 2.2 diesel ? sunt pe cale s iau unul, l-am vazut si in bord imi arata 7.1 in oras si nu prea cred.
        Daca merge cu 50 la ora e posibil, sau are un un drum mixt hibrid. De exemplu eu vin din Mogosoaia pe Chitila-Chibrit dimineata si pana in Victoriei daca mergi cu 50-60 mergi constant fara opriri dese.
        Si eu la accord tot 7.1 am, in oras, dar mai merg pe centura, pe drumuri unde viteza e constanta la 60-70, fara opriri dese.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • Suntem vecini @Sindrom
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Fosti . In schimb vei fi vecin cu Accordul Ca-i fac casa acolo.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • Adică îți faci garaj?
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Dap sa numai stea prin parcari subterane
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • Sa punctez putin asupra consumului de carburant:
                  Am observat in ultimele 3 luni o usoara diferenta care cred ca e de data recenta intre cel realizat alternativ cu Renault-ul din profil (pe benzina), in medie 8.2 si cel realizat cu Honda din semnatura (pe motorina), in medie 7.7, avand exact acelasi parcurs si cam in acelasi regim.
                  Mi se pare curios, intrucat in anii trecuti (ultimii 3) erau sensibil egale, 7.3 - 7.5.
                  S-ar putea totusi datora unui mers ceva mai rapid (am si luat cateva radare in ultimele 6 luni...).
                  Poate e cazul sa ma mai relaxez!
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Mie mi-a crescut consumul datorita faptului ca m-am mutat la 3 km distanta de serviciu, fata de 9,5 km inainte.
                    Sigur ai filtrul de aer OK? Pui aceeasi motorina ca inainte?
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • Da, alimentez numai de la Mol, ambele. Reviziile si schimburile de ulei sunt in grafic.
                      Consumul e usor mai crescut la cea pe benzina si mai putin la cea pe motorina, dar asa imi arata calculele.
                      Am o aplicatie pe telefon cu care fac managementul ambelor masini.
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • Posibil AC-ul?!? Greutate mai mare in masina?
                        Eu alimentez de la Mol/Rompetrol dar nu am vazut diferente.
                        '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                        NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                        Comment


                        • Eu observ cresteri de consum pe distante scurte cand merg cu plinul facut la masina
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • Plecand de la premisa ca ambele masini merg in EXACT aceleasi conditii in ultimii 3 ani, concluzia mea este ca traficul s-a mai ingreunat datorita aglomeratiei, iar pentru a suplini timpul pierdut in punctele mai sensibile, am apasat mai tare pedala de acceleratie acolo unde se poate, pentru a ajunge la destinatie in acelasi interval scontat (e vorba de traseul acasa-serviciu si retur in proportie de 90%).
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Originally posted by ro861 View Post
                              Plecand de la premisa ca ambele masini merg in EXACT aceleasi conditii in ultimii 3 ani, concluzia mea este ca traficul s-a mai ingreunat datorita aglomeratiei, iar pentru a suplini timpul pierdut in punctele mai sensibile, am apasat mai tare pedala de acceleratie acolo unde se poate, pentru a ajunge la destinatie in acelasi interval scontat (e vorba de traseul acasa-serviciu si retur in proportie de 90%).
                              Consumul tau este bun (vorbesc despre consumul pe care il ai cu Honda). Eu niciodata nu am reusit sa scad dub 8l/100 (la mine s-a stabilizat la 8.5l/100 in Bucuresti). Cum faci sa scoti consumul ala? Ai apelat la "vrajitoare" .

                              Comment


                              • Este vorba de consum mediu, plin pe plin (in jurul a 650-680 km), mers combinat urban-extraurban, 50+ 50 km/zi, 30% Bucuresti, 70% DN1 spre Ploiesti, viteza intre 30-50/70-140 kmh, dupa caz si trafic.
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X