RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Am ajuns la apogeul, daca pot sa ii spun asa, concediului, din pacate fara Hondita mea. Privesc in zare si se intrevede deja sfarsitul acestui ragaz estival. Sper sa Revin cR mai curand la volanul masinii pe care deja am indragit-o.
    Happy birthday to me!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

• Te inteleg! Prin 2009, au cazut niste crengi pe Zambilica si a dormit la Asko vreo 10-11 zile. 7 din ele am fost prin Grecia, dar restul, pana am adus-o acasa, facuta boboc, am inebunit, m-am invatat "rau", toata ziua in masina. Fara ea nu puteam sa fug la taranoaia, iar in Bucuresti ma invarteam ca un leu in cusca, era si cald...groaznic. Cand am recuperat-o, mi-am luat nevasta, baiatul, catelul, cateva haine si glont la taranoaia...problema era ca nu-mi venea sa cobor din ea !! In Bucuresti, mai servesc si cate-un tramvai, dar cum dracu' sa te misti in tara, in concediu, fara masina....mai ales cand e un CR-V !! Bafta !
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

• Au trecut deja mai mult de 3 saptamani de cand nu mai conduc hondita mea si fiecare zi care trece asa mi se pare prea lunga.Baietii de la Asko, cu Razvan si Florin in frunte, fac tot ce se poate, dar formalitatile (ah, formalitatile!) sunt cateodata de netrecut. Constatare, reconstatare, accept si neaccept, insistenta, in fine accept total, comanda piese, transport, livrare si in sfarsit montaj! Un algoritm ce te poate scoate din minti.
        Ei bine, (sper) mult a fost, putin a ramas, cred ca la sfarsitul acestei saptamani sa reintru in posesia masinii, ca tare mi-e dor de ea!
        Cand o fi gata, va povestesc si ce am reparat la ea.

Comment

• In sfarsit am reusit sa inchei experimentul cu reparatia dupa nefericitul eveniment. Ce sa sa va spun, am trecut prin multe momente de genul "de la agonie la extaz", dar, in sfarsit totul e bine cand se termina cu bine.
          Masina a iesit bine, si ma refer la partea din spate, care arata impecabil, totul e nou si vopsit meserias. E adevarat ca si culoarea este usor de nimerit.
          Cu partea din fata, e o alta poveste, neterminata inca, unde mai trebuie sa investesc cate ceva, ca problemele vin mai dinainte de a avea eu aceasta masina. Am remediat bubele de la accident dar mai am de inlocuit grila superioara ( careia ii lipseste o ureche de prindere) si suportul de emblema (care lipseste de tot). Dar, cu rabdare si (fara) tutun, rezolvam si partea asta estetica!
          Reparatiile au constat in urmatoarele:
          SPATE:
          Haion + completare (DM & Vopsit) noi
          Bara sp + armatura (DM & Vopsit) noi
          Panou sp stg+dr (DM & Vopsit)
          Carlig remorcare (DM) nou
          Panou + traversa sp (Rep)
          Stalp sp dr (Rep & Vopsit)

FATA:
          Bara inf + sup f (DM & Vopsit)
          Aripa f dr (Rep & Vopsit)
          Janta f dr (Rep & Vopsit)
          Far dr + suport (DM) nou
          Suport far stg (DM) nou
          Radiator A/C (DM) nou
          Suport scaun f stg (DM) nou

Cu asiguratorul (Uniqa) am avut parte de o relatie in general buna spre foarte buna, dar a trebuit sa fiu insistent in unele momente, sa imi rezolv problemele.
          Atentie pentru cine nu a citit (ca si mine) partea aceea din contractul CASCO scrisa marunt pe spatele politei: daca valoarea daunei depaseste 20% din valoarea asigurata (asa cum a fost si cazul meu), pentru acordarea intregii despagubiri catre service trebuie achitata integral valoarea politei incheiate, respectiv toate ratele ramase de plata.
          Si inca ceva: intre service si asigurator se utilizeaza o aplicatie informatica prin care se incarca si se avizeaza lucrarile executate si prin care se da acceptul de plata atat la reconstatari, cat si la devizul final. Pe tot parcursul acestui proces, trebuie urmarit ( a se citi: stat pe capul celor de la service) sa faca toate operatiunile in aplicatie cat mai repede, altfel, apar timpi morti suplimentarI care prelungesc sederea la service.
          Cam ata despre aceasta experienta pe ca nu mi-am dorit-o, dar prin care totusi am trecut. Acum, desi concediul a trecut, voi incerca sa ma bucur de masina mea cat de mult posibil.
          Ca o concluzie generala: desi masina a stat cam o luna la Asko, toti cei de acolo (mecanici, tinichigii, vopsitori si bineinteles sefii lor) si-au facut treaba fara repros. Multumiri deosebite lui Razvan, Florin, Alex si tuturor baietilor de acolo!

Comment

• Totul e bine cand se termina cu bine. Sa fie intr-un ceas bun si sa aduca momente superbe nenumarate Honditza renascuta.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            now: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

• CR-V-ul tau e ca pasarea Phoenix ! In multe alte tipuri de masini, daca pateai ceva asemanator, nu ne mai povesteai tu, povesteau martorii oculari. Saptamana trecuta eu tocmai am pierdut un coleg, care se afla intr-o Fabia. In Piata Constitutiei l-a lovit un Logan si l-a omorat, nu stiu amanunte. Pe mine m-a lovit anul trecut un Logan care arata tare rau dupa, in timp ce CR-V-ul n-a avut mai nimic. Bafta in continuare si bucura-te de masinuta, raman la parerea ca am facut o alegere foarte buna cu tipul asta de masina, pe langa performante, confort, etc...e si greu de ucis !!
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

• Deci, cum va spuneam mai inainte, am revenit la volanul masinii mele dragi. Ce incantare! Ce bine ma simt conducand-o! Deja ma simt din nou in siguranta!

Comment

• Bine ca ai adus-o inapoi la stare buna, multi km cu ea asa. O veste buna privind Asko & Uniqa ca in cele din urma a iesit foarte bine!

Comment

• Iti urez plimbari cat mai multe, line si fara probleme pe rotile iubitei...
                    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

Comment

• Da, multumesc.
                      De plimbari nu ma pot plange, ca fac zilnic naveta la oras, cam 100 km dus intors. Asa ca aproape in fiecare zi ii mangai volanul...

Comment

• Click image for larger version

Name:	IMG_0367.jpg
Views:	1
Size:	47.7 KB
ID:	712606Click image for larger version

Name:	IMG_0368.jpg
Size:	39.2 KB
ID:	712607
                        Driving in september/

Comment

• Duminica la Pissiota.
                          Pe ploaie.

Comment

• Click image for larger version

Name:	IMG_0369.jpg
Size:	118.4 KB
ID:	712608Click image for larger version

Name:	IMG_0381.jpg
Size:	91.2 KB
ID:	712620Click image for larger version

Name:	IMG_0380.jpg
Size:	91.7 KB
ID:	712619Click image for larger version

Name:	IMG_0379.jpg
Size:	88.5 KB
ID:	712618Click image for larger version

Name:	IMG_0378.jpg
Size:	106.8 KB
ID:	712617Click image for larger version

Name:	IMG_0377.jpg
Size:	110.6 KB
ID:	712616Click image for larger version

Name:	IMG_0376.jpg
Size:	88.5 KB
ID:	712615Click image for larger version

Name:	IMG_0375.jpg
Size:	82.5 KB
ID:	712614Click image for larger version

Name:	IMG_0374.jpg
Size:	106.7 KB
ID:	712613Click image for larger version

Name:	IMG_0373.jpg
Size:	84.9 KB
ID:	712612Click image for larger version

Name:	IMG_0372.jpg
Size:	83.5 KB
ID:	712611Click image for larger version

Name:	IMG_0371.jpg
Size:	144.5 KB
ID:	712610Click image for larger version

Name:	IMG_0370.jpg
Size:	99.8 KB
ID:	712609Click image for larger version

Name:	IMG_0382.jpg
Size:	81.3 KB
ID:	712621
                            Scuze, m-am grabit cu butoanele, aveam si poze:

Comment

• Originally posted by ro861 View Post
                              Duminica la Pissiota.
                              Pe ploaie.
                              Pe ploaie e aerul grozav... frumoase locuri.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              now: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

• Frumos !!

Comment

Working...
                                X