MIHAINSTEF: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC A/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• MIHAINSTEF: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC A/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Dupa o pauza de aproape 5 ani revin in familia Honda cu o masina aproape identica cu ultima Honda avuta, mai precis un CR-V 2011, 2.2, AT.
    Intre CR-V-uri am avut un GLK, care a fost o dezamagire totala pentru mine si privind in perspectiva, mai bine ramaneam la Honda.

Lasand trecutul de-o parte, sunt foarte multumit de masina, fata de cea veche are in plus plafonul panoramic, pielea(nu sunt eu innebunit dupa ea, dar asta e), incalzirea in scaune si farurile cu Xenon. Ca motor, este i-dtec fata de i-cdti si automata fata de manuala. Pentru cine nu a avut ocazia sa le incerce pe ambele, comportamentul mi se pare complet diferit intre cele 2 masini. Cea manuala cu cdti se simtea mult mai greoaie, turbo-lag-ul era destul de evident si in oras nu prea era placuta la condus din pct meu de vedere. Mereu eram in treapta a 2-a prea turat sau in a 3-a subturat, parca nu gaseam deloc calea de mijloc. Cea automata mi se pare mult mai sprintena, motorul e mai silentios la modul in care la relanti m-a intrebat cineva daca sigur e diesel.

Cu automata, aveam ceva emotii cu privire avand 'doar' 5 viteze si fara posibilitate de schimbare manuala, dar modul D3 este suficient pentru 99% din situatii.

Estetic e cam 'janghinoasa' , dar nu e nimic indoit, doar julita pe toate partile. Ca rulaj, are 86K km, revizii anuale la Carpati motors ( mai rar pt o masina de 10 ani ) si o singura problema mecanica pe care am ratat-o la achizitie. La accelerare puternica, intre 85-110km/h se simte o vibratie laterala destul de enervanta. Peste si sub acest interval, merge impecabil. Daca a experimentat cineva comportamentul asta si are idei, va rog nu ezitati .

Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2021-02-07 at 14.38.37.jpeg
Views:	126
Size:	73.0 KB
ID:	874320

Pentru cine vrea sa vada 'fosta':
    https://hondafan.ro/forum/forum/my-h...wk-black-pearl
    Attached Files

Sa o conduci cu si mai multa placere si mai mult timp , fara de probleme.

Comment

Multi km fara probleme

Pt problema elencata fa un control la cauciucuri respectiv echilibrează le in prima varianta
      Dupa daca nu reușești sa rezolvi vezi tripodele de la planetare si in ultima instanță volanta dar eu personal cred ca nu sunt echilibrate rotile odata ce face doar in intervalul de viteza specificat

Comment

Am schimbat rotile cu totul, din pacate acelasi simptom. Si eu cred ca tripodele de la planetare sunt de vina desi e ciudat ca in alte regimuri de viteza nu se simte nimic.

Comment

Working...
        X