yobit net
CE-RE-VE: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Elegance, Nighthawk Black - Hondafan

CE-RE-VE: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Elegance, Nighthawk Black

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• CE-RE-VE: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Elegance, Nighthawk Black

Salutare tuturor și bine v-am găsit!
    Recent am devenit posesor de CR-V 2.2 i-DTEC M/T Elegance Nighthawk Black. Din păcate nu vă pot īmpărtăși īncă primele impresii deoarece nu am condus-o īncă (īn două săptămāni voi reveni īn țară și mă voi putea bucura de ea).
    Mașinuța a fost achiziționată din Romānia și a fost īnmatriculată pentru prima dată la īnceputul anului 2012, iar īn prezent are aproximativ 105.000 km. Toate reviziile au fost efectuate, la timp, la ASKO.
    Ca și defecțiuni pot menționa oglinda stānga, care nu se rabatează (voi īncerca să rezolv problema la dealer).
    Īn procesul de achiziție am avut īn vedere modele ca CR-V, RAV-4, Kuga, Sportage īnsă prin prisma faptului că īn ultimii doi ani am condus un Subaru Forester (2.5 benzină, model 2013), am ales CR-V-ul.
    Am īncercat să citesc cāt mai mult din ceea ce s-a postat pānă īn prezent pe forum, dar mai ales secțiunile legate de defecțiuni. Sincer, singurul lucru care mă cam sperie este legat de acel filtru de particule și de regenerare.
    Īncă nu sunt convins dacă să investesc īntr-un sistem de navigație sau să rămān la dotarea actuală.
    Ca și experiențe īn ale șofatului am mai condus cronologic: Dacia 1310 (fabricație 1983), Daewoo Cielo, Daewoo Leganza (ocazional), VW Passat, Hyundai Sonata, Hyundai Santa Fe (ocazional).
    Am atașat și două fotografii ale achiziției (sper să se vadă). Voi reveni cu impresii și alte fotografii după momentul īn care o voi conduce.
    Dacă aveți sfaturi sau sugestii le primesc cu mare drag.
    Numai bine!

Sa o conduci cu placere multi km. si fara de probleme.

Comment

Sa ai noroc de ea. Jantele nu sunt de Elegance (Elegance avea jante de 17 toli, nu cele de 18). Poate ai alta echipare.

'08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Din cāte īnțeleg de la cei de acasă īn documente apare Elegance/Sport. Acum nu stiu. Ma dumiresc exact cand ajung. Am pus o fotografie și cu interiorul. Voi cu siguranță că vă pricepeti mai bine.

Comment

Ai piele total / partial? Daca nu, e Elegance cu jante de 18 puse ulterior.

sigpic

Comment

Piele total.

Comment

Tocmai ca nu e total, e partial piele, partial alcantara. Deci echipare Lifestyle. Ai si faruri xenon?

sigpic

Comment

Originally posted by CE-RE-VE View Post
                Sincer, singurul lucru care mă cam sperie este legat de acel filtru de particule și de regenerare.
                Bun venit in club! Sa va duca multi Km fericiti, este o masina grozava, o sa va placa mult.
                Ce chestie, acum avem pe lista un CE-RE-VE si un cerevelu. E foarte bine.
                Cu filtrul de particule, sa nu va faceti probleme.
                Exista unii aici care l-au dat la reconditionat si au mai mers bine mersi inca o suta de mii de km... mai exista posibilitatea de a-l shunta direct, cu resoftare ( nu stiu in acest caz ce se intampla totusi cu particulele pe care le retinea filtrul in mod normal... si daca pot fi probleme la RAR... nu stiu)
                SI desigur se mai poate instala un filtru cumparat pe ebay... am vazut noi pe la 300$ - 400$ si tinand cont de faptul ca tine peste 100k km, il socotim accesoriu consumabil.
                EU am avut CR-V cu 2,2 Diesel si la 80k km filtrul era infundat in proportie de 20%, deci mai tinea inca pe atat.
                Am fost la un service in Grecia si mi-au citit vreo 4-5 date despre filtrul de carbon... cat carbon contine, cat e de infundat, starea senzorilor si nu mai stiu ce.
                Poate se poate face asta si aici la service, ca sa stiti pe ce va bazati si cat va tine.
                Altfel e o masina fiabila cu un motor exceptional.
                Inca o data sa va bucurati de ea.
                CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

Sa il stapanesti sanatos!
                  “I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.” ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Comment

Vă mulțumesc tuturor pentru urări!
                    Cu sprijinul lui ticker am ajuns la concluzia că pānă la urmă se pare că CR-V-ul meu este un Elegance ceva mai dotat (posibil ediție aniversară sau ceva de genul acesta).

Originally posted by cerevelu View Post
                    Ce chestie, acum avem pe lista un CE-RE-VE si un cerevelu. E foarte bine.
                    Recunosc. M-am inspirat. Mi-a plăcut cum sună "cerevelu".

Originally posted by ticker View Post
                    Tocmai ca nu e total, e partial piele, partial alcantara. Deci echipare Lifestyle. Ai si faruri xenon?
                    Mulțumesc ticker pentru lămuriri. Așa mi-am corectat o eroare cu care se pare că trăiam de mult timp. Alcantara nu este piele ci un material compozit inventat de un japonez prin 1970. Omul cāt trăiește, īnvață.

Toate cele bune!

Comment

A fost scandalul DieselGate, iar voi continuați să vă cumpărați Diesel Ć®mpotriva trendului din piața, care este ideea, de curiozitate doar?

https://www.k24reflash.com

K24Reflash

Comment

Așa și după părerea ta ce alta varianta avea la bugetul asta ca sa urmeze trendului pieței?😂 Electrică? Hibridă?

Asta cu diesel gate, cu nemții care nu mai știu ce sa facă sa scape de diesel, e minciuna mai mare decāt aia cu bătrānicile care merg doar duminica la piața cu mașina, hai sa fim serioși.
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

Comment

Originally posted by dinoc View Post
                          A fost scandalul DieselGate, iar voi continuați să vă cumpărați Diesel Ć®mpotriva trendului din piața, care este ideea, de curiozitate doar?

Salut!
                          Alegerea pe care am făcut-o ține īn primul rānd de planurile personale pentru viitor. Mai mult decāt atāt, n-aș putea oferi o estimare exactă cu privire la momentul īn care autoturismele cu motoare diesel vor fi interzise la nivelul capitalei și ulterior la nivelul īntregii țări. Dar cred că acest moment nu este totuși aproape. Din punct de vedere al poluării, da, cu siguranță că ai dreptate īnsă nu pot investi īntr-un autoturism pe care īl voi lăsa de izbeliște după doi trei ani (că de vāndut nu se pune problema avānd īn vedere pierderile).

Comment

Ai dreptate, dieselgate a fost semnalul ca lumea se va Ʈndrepta in alta directie.
                            Pe de alta parte modelele (diesel) de la Honda fabricate 2007-2012 arata, merg foarte bine si nu in ultimul rĆ¢nd au consumuri decente, avantajoase.

Sent from my iPhone using Tapatalk
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

In primul rand de poluarea dieselului se stia de mult mai de mult timp si trebuia interzisa productia lor.
                              Tocmai trendul de piata de care spui este impus de cresterea exigentelor referitor la noxe astfel incat multe marci nu mai produc diesel si astfel dieselul v-a disparea natural. Ti se pare logic ca cel ce si-a cumparat o masina noua, diesel, acum cativa ani, la momentul asta sa nu mai aiva ce face cu ea pentru ca a aparut scandalul diesel? Mie nu prea, pentru ca omul a fost cumparator de buna credinta si a cumparat un produs conform normelor de poluare de la momentul respectiv, asa ca sa lasam dieselul sa dispara natural nu prin scandaluri Diesel Gate.
                              Eu personal mi-am luat un diesel Honda pentru consum si fiabilitate, imi place dieselul si am zis sa profit de ultima masina diesel cati ani ne vor mai lasa sa circulam.

Comment

Working...
                              X