EUGEN67TL: ' 08 Honda CR-V 2.0 M/T Elegance, Orchid White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • EUGEN67TL: ' 08 Honda CR-V 2.0 M/T Elegance, Orchid White

    Bun gasit tuturor.De curand sunt proprietarul masinii din imagine.
    Marturisesc ca am facut aceasta alegere dupa ce am citit aproape toate topicurile legate de aceasta masina de pe forum ( alte optiuni au fost subaru Forester si Suzuki Grand Vitara ).Acum dupa o saptamana de la cumparare sunt convins ca este alegerea perfecta pentru mine.
    Inevitabil am si cateva probleme de rezoilvat dar cel mai mult ma deranjeaza ca frana de mana nu tine deloc ( am incercat sa o reglez ca in video https://youtu.be/n_SC8ys-X4U dar fara nici un rezultat).Placutele de frana sunt in regula,franele sunt eficace.As vrea sa rezolv problema acum (am programare la un service abia peste 3 zile ).Ma puteti ajuta cu un sfat ?

  • #2
    Bun venit in club!
    Drumuri minunate si sa va aduca multe bucurii.
    La CR-V ( si cred ca la multe, daca nu la toate modelele de Honda recente) frana de mana este pe niste saboti aflati in spatele franelor pe disc.
    Daca fostii proprietari s-au jucat cu frana aia mult, e nasol, trebuie schimbati tamburii, care sunt mult mai subtiri decat niste tamburi normali, si costa ceva si manopera si tamburii.
    Dar se poate si sa fi ajuns ulei de la diferential.
    Vedeti la ce service mergeti.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere si drumuri cat mai placute!

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru primire si sfaturi .

        Comment


        • #5
          Utmeaza revizia la 150000 km.Ce ulei recomandati ?Acum are Liqui Moly 10w60 si nu siu daca este cea mai buna optiume ( cam scump !)

          Comment


          • #6
            Ulei 10W60 la CR-V chiar n-am mai auzit decât dacă nu cumva i-ai făcut un transplant cu un motor de BMW M ca alea știu ca printre altele merg pe asa ulei. Pe ce criterii ai ajuns la folosești uleiul asta la mașina asta?

            Comment


            • #7
              Originally posted by eugen67tl View Post
              Utmeaza revizia la 150000 km.
              Vreau sa cred ca faceti revizia la o reprezentanta Honda, care stie la ce sa se uite si ce sa va sfatuiasca, si care o sa va spuna ca orice ati pune in afara de uleiul recomandat pentru Dvs ( 5W-20 dar merge si 0W20) nu face decat sa omoare motorul.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #8
                https://www.youtube.com/watch?v=ASAd...3BSH7w&index=3

                Comment


                • #9
                  Nu eu am ales acest ulei.Fostul proprietar mi-a spus ca asta e uleiul pe care il am acum in motor si am cumparat 1 lt sa completez la nivel (pana la revizia la 140000 a avut Mobil 5W30)

                  Comment


                  • #10
                    Excelent materialul, multumesce mult! Pedagogic si simplu de inteles.
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by eugen67tl View Post
                      Nu eu am ales acest ulei.Fostul proprietar mi-a spus ca asta e uleiul pe care il am acum in motor si am cumparat 1 lt sa completez la nivel (pana la revizia la 140000 a avut Mobil 5W30)
                      Adica are 10w60 in el (mult mai vascos decat ce ar trebui pentru motorul ala) si il mananca si pe asta?

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru film,acum am inteles care este diferenta

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by closchkutza View Post

                          Adica are 10w60 in el (mult mai vascos decat ce ar trebui pentru motorul ala) si il mananca si pe asta?
                          Eu am masina doar de cateva zile, nivelul era aproape de minim ,asa ca am completat cu ce mi-a spus fostul proprietar ca are in motor.Voi face urgent shimbul .

                          Comment

                          Working...
                          X