RADUPETRIA: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RADUPETRIA: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

    Salut,

    Sunt Radu, Bucuresti, proaspat posesor de CR-V. L-am luat sh, de la un parc al unei firme de leasing. CR-V 2008, p.i. aprilie 2009, 23000km, benzina 150cp, echipare Executive, cutie manuala. Am facut deja vreo 700km cu el (frecat prin Bucuresti si dus/intors Bucuresti - VamaVeche) si sunt putin spus incantat, vin de la o compacta (Fiat Bravo 2008, 150cp, benzina). Nu are zvacul Fiatului dar merge super ok la drum intins, spatiu interior incomparabil, scaune incomparabile la confort, suspensie incomparabil mai buna, consum comparabil (putin peste, Bravo lua in oras 10.5, CR-Vul imi ia 13 in trafic maxim; Bravo lua afara 7.5, CR-Vul mi-a luat 8.5 medie dus intors la mare, e drept nechitait adica 120-130 pe cruisecontrol pe autostrada si maxim 100 in rest). Am fost la revizie la Asko, super ok si serviabili, masina este brici si nu are nici cea mai mica hiba, mai am 2 ani de garantie.
    Ma bucur de alegerea facuta, a fost luata ca masina de familie pentru ca ne-am inmultit si calatoriile deveneau o corvoada cu o compacta. A meritat sa dau in pierdere grava Bravoul, nu imi are rau de bani.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 22-07-10, 17:17.

  • #2
    Bine ai venit!
    Asteptam un set de poze, sa te credem
    Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

    Comment


    • #3
      Nu am studiat cum e cu pozele pe acest forum, o sa incerc totusi sa le urc pe un site extern (tinypic sau asa ceva) ca sa nu incarc spatiul pe acest server si o sa pun likurile aici.

      Comment


      • #4
        Sa ai parte de ea!

        Ce culoare are?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Salut si multumesc de urari. Neagra. E un pic mai dificila, inainte aveam una argintiu metalizat si era mult mai prietenoasa cu zgarieturile si cu praful. Aici se vede cam urat praful si orice urma de unghii la clantele portierelor. Interiorul este piele crem.

          Comment


          • #6
            Cu pielea e mai tricky... vara tine de cald si iarna de rece. Dar daca ai copil atunci se curata mai usor
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Bine ai venit si sa o stapanesti sanatos.
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • #8
                Welcome to the jungle! Ai facut o alegere inteleapta, o sa-ti dai seama in curand, este o masina extraordinara...sa te bucuri de ea in fiecare zi...asa cum fac eu...daca nu ai mai intalnit un caine care nu vrea sa coboare din CR-V, sa vii sa ti-l prezint pe-al meu, un cocker negru ca masina si nebun, care nu coboara din CR-V decat pt un os fabulos,..si atunci sta pe ganduri putin !!
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • #9
                  S-o stapanesti sanatos sute de mii de kilometri !
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Salut din nou. Se apropie sezonul rece si deja pun bani deoparte pentru un set de 4 gume noi de iarna. In acest moment am cele factory, 225/60/R18 Dunlop Grandtrek ST30, observ pe tyretest.com ca au punctaje foarte slabe si le voi schimba cu siguranta peste iarna. Intrebarea mea este daca pot lua 225/65/R18 (sa fie mai "carnoase") sau maximul acceptat pe masina pentru functionare normala este 225/60/R18? Si-a pus cineva cu 65? In talon si pe stickerele masinii spune doar de 225/60/R18 dar pe net afara am mai intalnit CR-V cu 225/65/R18.
                    Intrebarea 2, merita sa imi cumpar si un set nou dedicat de vara sau nu voi observa imbunatatiri ale mersului/consumului fata de ST30? Pe timp uscat si umezeala medie, adica ce am intalnit pana acum, nu ma pot plange de nimic la cele din fabrica, ma gandeam sa le mai tin un sezon pana se mai uzeaza si sa le schimb nu vara care vine ci urmatoarea.

                    Comment


                    • #11
                      Greu te prinde omu', o data pe luna, ...si eu caut deja niste second-hand iarna 225/60/R18, eu as ramane la dimensiunile astea, sa vedem ce gasim pe-aici prin club !!
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #12
                        De ce second hand? Adica nu va este frica sa va puneti second hand din cauza riscurilor asociate? Eu nu pot intelege de ce unii ar arunca niste cauciucuri perfect ok, suficient de ok ca sa le iau eu sa le pun la mine pe masina. Ma gandesc fie ca sunt uzate aproape de limita, fie au defecte, fie au vechime mare. Si nu as vrea sa descopar asta la 120 la ora

                        Scriu destul de rar pe forum si din lipsa de timp si din lipsa de pricepere, nu sunt expert in masini si cu atat mai putin in Honda unde sunt incepator de-a dreptul

                        Comment


                        • #13
                          Ai si tu dreptate intr-un fel, dar am colegi, vecini, prieteni care folosesc second-hand de ceva vreme si n-au avut probleme. Cred ca este important de unde iei asa ceva. Oamenii cu bani din Europa civilizata, si acolo sunt multi, presupun ca schimba destul de des cauciucurile, fara sa-si puna problema ca ar mai fi mers 2-3 ierni/veri. In plus sunt cauciucuri rulate pe sosele adevarate. Personal am decartat deja peste 1300 lei pt placute, urmeaza inca vreo 700-800 revizia, ca bugetar si-asa nu ma simt prea bine, financiar, in perioada asta, cred ca voi ramane la second-hand, niste cauciucuri noi de iarna pt CR-V m-ar duce la o cheltuiala pe care, momentan, nu mi-o permit!
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Am cautat destul de mult si nu am gasit sau la pret convenabil sau marca dorita (Dunlop Grandtrek SJ6) anvelope de iarna 225/60/R18, asa ca m-am reorientat catre Bridgestone Blizzak DM-V1 235/60/R18 (!!) precum mai jos:
                            http://www.anvelopeweb.ro/show/4x4ia...35-60-R-18.htm

                            Intrebari: Pot sa le pun fara probleme pe jantele din fabrica ale masinii, care acum sunt incaltate cu 225/60/R18? Mai are cineva modelul asta de pneuri pe CR-V sa isi dea cu parerea la performante, rezistenta?

                            Multumesc,

                            Comment


                            • #15
                              De ce nu incerci un Nokian, etc? Ceva spre mediu. Chiar ai nevoie de cele mai bune/performante cauciucuri de iarna?

                              Referitor la a doua intrebare, la mine in talon, ca optional, este trecuta marimea 245/45/R19.

                              Comment

                              Working...
                              X