LIZ: '09 Honda CR-V 2.0 AT Executive, Premium White Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• LIZ: '09 Honda CR-V 2.0 AT Executive, Premium White Pearl

Salutare! De vreo doua saptamani conduc o Honda CRV - primul meu SUV. Am luat-o la super-pret, cu discount la discount la discount (8000 discount initial + 800 cadou + accesorii de vreo 1000 de euro si prima revizie gratuita), asa ca sigur isi merita banii.

Inca n-am reusit sa fac prima mie de kilometri asa ca inca merg cu ea cu multa mila si, deci, nu prea pot sa-mi dau cu parerea despre ce si cat poate. In scurt timp insa voi incepe sa o "exploatez" si sper sa nu fiu dezamagita. In ultimii ani am condus masinute destul de puternice - voi incerca sa nu compar Honda cu acele berline, stiu ca un SUV e alta mancare de peste.

Pot face doar niste observatii superficiale, gen culoarea alb perlat e super-rezistenta, masina arata bine dupa doua saptamani de utilizare fara nici un drum la spalatorie; pozitia la condus e grozava; cotierele sunt destul de nasoale - cam anemice si parca prost pozitionate; plafonul panoramic e grozav, iti da senzatia de spatiu; consumul mi se pare maricel, avand in vedere ca mai lin de atat nu cred ca ar putea merge cineva pe strazile din Bucuresti - mi-e groaza de cat va creste cand o voi conduce "pe bune"; sunt dezamagita de navigatie, care normal ca nu functioneaza in Romania - si mi-e frica sa schimb totul cu o navigatie de Romania, sa nu dau peste cap tot ce mai e legat de acel aparat.

Mi-am propus sa "investesc" in cauciucuri de iarna si un bull-bar sau un scut (strict pentru aspect ma intereseaza deocamdata). Altfel sper sa nu am probleme si sa nu intru pe-aici sa ma plang de una, de alta, ci doar sa va salut din cand in cand. O seara buna!

Bine ai venit printre noi si sa o stapanesti sanatoasa!
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

S-o stapanesti sanatoasa si fara evenimente ! Poate vii si la intalnirea de sfarsit de an?
      Last edited by KMR; 03-12-09, 23:17.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

bine ati venit!
        despre intalnire, click aici:

http://www.hondafan.ro/forum/showthr...t=8291&page=25
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !

Bazar Acura & Honda Romania - https://www.facebook.com/groups/197406340470123/

Comment

Welcome to the Jungle, Liz!
          Interesantă alegerea CR-V cu A/T. Cred că-i o soluţie bună pentru Bucureşti cutia automată, astfel poţi scăpa de multe bătăi de cap. Şi nici nu-i chiar aşa de mare să nu te poţi strecura pe străduţe mai aglomerate.
          CR-V RE6
          JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
          Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

Comment

Suna ca o afacere buna! Sa te bucuri de ea!

Cat e consumul de te alarmeaza?
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Sa o stapanesti sanatoasa! Avem aceeasi masina - culoare, echipare, cu singura exceptie ca eu am cutie manuala. Din pdv-ul meu culoarea asta ii vine cel mai bine CRV-ului. Sper sa fi facut alegerea pe care ti-o doreai si astept impresii...

Comment

Merci de asa primire!

Multumesc de intampinare si urari! O sa raspund in ordine inversa:

- consumul mediu, dupa 700 km (vreo 500 in afara, fara aglomeratie si fara accelerari bruste sau viteza mare si alti 200 prin oras) este aproape 10... Tinand cont de modul batranesc 100% in care am condus-o, foarte diferit de stilul meu, ma astept ca in oras sa imi consume pe viitor 14. Iar in afara dealerul m-a avertizat ca de la 9-10 l la mers pana in 130 km/h va sari la 15-16 daca merg cu 160 la ora. Astea le-am aflat dupa ce am platit masina... Comparand cu Mercedesul de 2700 cmc automat pe care l-am vandut sa iau CRV-ul, si care consuma maxim-maxim 16 la suta in oras cu mers sportiv pe unde se putea alternand apoi cu batut pasul pe loc, cifrele de mai sus mi se par un consum enorm pentru un motor de 2000 cmc

- cutia automata in Bucuresti este extraordinara, dupa 3 ani de condus asa ceva nu m-as mai intoarce la cutia manuala... Plus ca ai mai multa libertate de miscare atunci cand ai in spate un copil care-ti cere ba apa, ba o jucarie. Iar de dimensiuni, de curiozitate m-am uitat acum si am vazut ca CRV-ul e cu 34 cm mai scurt si cu 20 cm mai ingust decat ce am condus pana acum, asa ca... fac balet cu ea

- multumesc pentru invitatie, mi-ar place tare mult sa pot ajunge dar sper ca la noi Craciunul sa inceapa mai devreme si in 19 decembrie sa fiu departe de Bucuresti. Sper, totusi, sa fie cineva pe-acolo care sa faca niste poze si sa scrie un articol despre cum ati petrecut, ca sa ne faceti in ciuda celor care nu putem veni

Comment

Se pare ca sunt multi CRV-isti care au avut Mercedes. Ceea ce nu face decat cinste masinii...

Comment

Boris, nu vreau sa fiu rea, dar eu am luat CRV-ul doar pentru ca aveam nevoie neaparat de un SUV. Ca altfel, n-as fi dat Mercedesul pentru ea... Il plang si-acum... Am zis ca n-o sa compar CRV-ul cu ce aveam inainte dar ma refeream la performante. Daca e sa-l compar la confort sau finisaje si materiale - la interior, atunci masinile astea sunt de pe planete diferite. Cu toate acestea imi place Honda CRV, de asta am si ales-o, iar comparand-o cu alte suv-uri de aceiasi bani clar e mult mai frumoasa, mai buna si mai dotata. Din punctul asta de vedere nu regret alegerea. Iar pe alb, intr-adevar, arata foarte bine iar negrul plafonului panoramic se vede excelent. Mi-am "machiat" putin masina, i-am pus eleron, as ca acum Honda mea e chiar frumoasa!

In alta ordine de idei, stiam ca ai masina ca a mea :-) Am citit ce ai scris despre a ta atunci cand inca nu stiam ce SUV sa cumpar. Sa o stapanesti sanatos si tu!

Comment

Sa o stapanesti sanatosa!
                      te asteptam si pe la intalnirile clubului! ...sa o admiram live.
                      '18 BMW X1 18xd
                      '15 BMW i3 range extender
                      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

Comment

Felicitari!

Sa va bucurati de masina fara evenimente neplacute!Bine a-ti venit!
                        Este o excelenta masina de familie, care nu te va dezamagii!
                        Daca vroiai consum mai mic, luai motorina.Un SUv consuma mai mult decat un sedan/berlina/etc, dar banuiesc ca stii f bine asta.
                        Pana la primul review, i-ti doresc MULTA BAFTA !
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                        http://www.hotelcehov.ro/

Comment

Oooof, am scris un mesaj care a disparut de tot atunci cand am apasat butonul ca sa il postez... Scriu acum din amintiri:

- ryloy, merci, stiu ca dieselul e mai economicos dar criteriile de baza dupa care am ales masina au fost SUV + cutie automata. Iar la CRV cutie automata pe diesel inteleg ca va veni abia la anul, si oricum la alti bani decat am dat eu pe "biju" (numele ii vine de la numarul de inmatriculare care se termina in BJU)

- m-am mai linistit cu consumul, am resetat ceasul si dupa 100 km de oras (in weekend, e drept) am scos 12,3 la suta. Mai mult decat speram dar mai putin oricum decat E-ul automat pe care l-am avut pana acum. Inca nu merg cu Honda cum mergeam cu Mercedesul, nu am reusit nici pana azi sa fac prima mie de km, asa ca inca sunt curioasa sa vad cum va raspunde masina cand ii voi cere mai mult

- nemultumirile mele referitoare la CRV, pana acum, sunt minore. Ma enerveaza cheia, e enorma si urata si acu mai am o grija, sa-i iau o husa de aia de piele, port-chei din ala cu fermoar, ca sa o tin in "teaca" si sa nu-mi rup buzunarele la haine sau la geanta. La fel ma enerveaza butonul de la computerul de bord, care arata exact ca acela de pe care imi resetam kilometrajul la prima mea masina - facuta in secolul trecut! -, o Dacie 1310. Plus ca daca vrei sa schimbi informatiile afisate trebuie sa te concentrezi sa nimeresti batul ala de la computer, ascuns pe undeva sub volan. Tot legat de computer, mi-ar fi placut sa arate si informatii despre timp si nu doar de distanta parcursa. Dar cel mai tare si mai tare ma enerveaza ca usa trebuie blocata si deblocata manual! Ori nu stiu eu cum se face, ori e prima masina a mea de dupa Dacie care nu se deblocheaza automat atunci cand o opresc si scot cheia din contact. Dupa atatia ani de obisnuinta, acum intotdeauna dau sa deschid usa si imping aiurea pana sa imi amintesc de butonul rosu. Nu ma intrebati de ce ma mai blochez daca nu pot tine minte atata lucru: stau si conduc in Bucuresti! Eh, faza e ca azi m-am gandit sa rezolv eu problema. Stiam ca la portierele din spate e un butonel, un fel de protectie suplimentara pentru copii. Ma gandeam ca asa o fi si in fata si poate l-am apasat eu din greseala, asa ca m-am uitat putin la portiera, acolo la jumate, unde e mecanismul de inchidere. Si am apasat cu degetul un ceva, dupa care am trantit usa sa o inchid. Doar ca eu cu degetul am blocat ceva aiurea, dupa care atunci cand am trantit usa l-am mai si dat peste cap si intepenit. Ce mai, am ramas duminica in centrul orasului cu portiera deschisa... M-am chinuit vreo jumate de ora, am incercat in fel si chip sa aduc la locul lui "ceva-ul" - comparand cu pozitia ceva-ului de la portiera pasagerului dreapta. Am tras, am impins, apoi mi-am amintit ca forta nu le rezolva pe toate... M-am calmat, am cautat in telefon numarul unui mecanic care ma ajuta cu Dacia (trist ca in masinile de azi nici numai ai ce cauta sub capota, domle, decat sa pui apa la stropitor) si el a fost salvatorul. Mi-a spus sa trag de manerul portierei ca si cum as vrea sa deschid usa si apoi sa imping ceva-ul ala blocat cu o surubelnita (el nu concepea sa nu am una in masina... eu am inpins de fapt cu cheia). Si am scapat! Nu vreti sa stiti prin ce am trecut. Deja auzeam "dar ce ti-a trebuit tie sa umbli?" si imi imaginam distractia celor de la Honda cand apaream eu la service cu usa legata cu sfoara... Probabil multora dintre voi le pare logic ca asa ceva nu se face, sa te bagi in chestii pe care nu le stii, sau poate altora rezolvarea li se pare logica, dar eupana azi nu am stiut de astea.

- ca plus la CRV pun, clar, luminile. Din cauza unei bube a carei reparatie m-ar fi costat 2800 de euro, la Mercedes nu aveam faruri ci lumanari. Passat-ul, cealalta masina a noastra, are faruri bixenon adaptive, deci e excelenta pe aceasta parte. Nu stiam cum va sta Honda si am fost foarte incantata sa constat ca are un unghi lateral de iluminare foarte mare, asa ca pot spune ca nu plang dupa ce stie Passat-ul sa faca.

O chestie mai pe langa discutie, dar pentru a obtine o reducere la Casco mi-am pus GPS de "biju". Asa ca ... sa nu-i dea cuiva prin cap sa mi-o fure, ca dau imediat de voi! Iar daca o sa vad in raport ca ati si mers cu viteza mare, chiar ca o sa aveti probleme cu mine :-)

Comment

Hai ca putem si mai mult... dupa alta suta de km facuta in oras, in timpul saptamanii de aceasta data (totusi fara multa aglomeratie, nu trec prin centru de ex), consumul a trecut usor de 13... Noroc ca inafara de consum nu sunt alte probleme

Comment

Liz,
                              -cheie din aia "smechera" poti sa i-ti comanzi la Razvanexu, pe forum.
                              -butonul de accesare a CB e special pus acolo sa fie incomod de actionat ca sa descurajeze distragerea atentiei de la drum.
                              -informatiile CB mie mi se par suficiente, dar posibil ca altii sa fie nemultumiti facand comparatii cu alte masini care umplu bordul de gadgeturi numai sa o vanda, parerea mea.
                              - despre consum, nus ce sa zic...dar nu mi se pare asa tragic...daca faci niste socoteli matematice...zic si io...e mai mult psihologica, ca e rezervorul mic...
                              - cu portiera ...fara cuvinte...ma asteptam la mai mult...sa o deschizi cu ranga...ca nea ...ala...gigi...(gluma)

Toate bune!
                              PS: farurile sunt slabute rau, cel putin alea de pe Elegance.
                              Last edited by ryloy; 09-12-09, 23:27.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                              http://www.hotelcehov.ro/

Comment

Working...
                              X