SPEPE: '07 Honda CR-V motor?, Culoare? scartait puternic la rulare

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• SPEPE: '07 Honda CR-V motor?, Culoare? scartait puternic la rulare

Salutare

M-am gandit sa incep un nou post pe o problema care am descoperit-o la CRV-ul meu si la care din pacare nu am reusit sa gasesc o rezolvare desi am fost cu ea la service si am cautat si pe alte site-uri .

Am observat ca apare un scartait puternic in momentul in care afara ploua mai ales sau cand afara e o temperatura mai scazuta . Nu am reusit sa-mi dau seama unde anume se aude acest scartait , ideea e ca se aude doar in momentul in care masina se deplaseaza cu viteze foarte mici (3-10 Km/h), la viteze mai mare acesta dispare.

Cel mai probabil este din cauza placutelor de frana dar am fost cu ea in service acum 1 saptamana si baieti nu mi-au gasit nimic la frane .

A mai patit cineva asa ?

Cred ca este de la placutele de frana? Atinge ceva acolo... Le-au verificat calumea sau asa pe fuga?
    2008 Honda Civic 5d i-shift

Comment

Am fost la Carpati Motors cu ea si ei zic ca le-au verificat si nu au nimic.
      Am stat cred ca vreo 2h la ei si s-au uitat la roti , acum cat de bine s-or fi uiat numai ei stiu .

Ideea e ca nici eu nu stiu ce anume sa le spun sa verifice , ca scartaitul ala habar nu am de unde vine.

Comment

asa ma gandeam si eu. sa nu fie ceva intre tambur si placuta, o piatra, nisip ceva

Comment

Originally posted by michaelro2001 View Post
          asa ma gandeam si eu. sa nu fie ceva intre tambur si placuta, o piatra, nisip ceva
          Asa m-am gandit si eu dar au stat aia si au bibilit-o si nu i-au gasit nimic .

Comment

Ceva similar am patit si eu dar la alta masina, la viteze mici se auzea ca si cum taram o bucata de tabla dupa mine.
            Long story short, intrase o pietricica la discul rotii stanga-fata.
            S-a rezolvat dand jos roata complet. Nu stiu daca e acelasi lucru si in cazul tau dar merita sa incerci mai ales ca ia 5 min.

Comment

Originally posted by spepe View Post
              Nu am reusit sa-mi dau seama unde anume se aude acest scartait , ideea e ca se aude doar in momentul in care masina se deplaseaza cu viteze foarte mici (3-10 Km/h), la viteze mai mare acesta dispare.

Cel mai probabil este din cauza placutelor de frana dar am fost cu ea in service acum 1 saptamana si baieti nu mi-au gasit nimic la frane .

A mai patit cineva asa ?
              Da, eu am avut exact acelasi scartait enervant, care se auzea numai la viteze mici. Dupa o multime de vizite in service, verificat franele, curatat, dat cu spray, reglat etrieri si alte chestii din astea, care nu au rezoilvat nimic, a disparut dupa ce am facut geometria acum doua saptamani. Nu stiu daca geometria a rezolvat chestia asta, dar de doua saptamani de cand am facut-o, nu se mai aude nimic.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Si eu am patit la CR-V dar doar pe frinare. Si era de la praf care intra pe undeva. Am fost de citeva ori la curatat dar dupa o perioada reapare. Am inteles ca ar fi boala placutelor ecologice.
                Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

Comment

Working...
                X