BR-CRV: 08 Honda CR-V 2.0 AT Executiv, Galaxy Gray

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BR-CRV: 08 Honda CR-V 2.0 AT Executiv, Galaxy Gray

Salut!
    Cu oarece intarziere (multumesc lui michaelro2001 pentru impuls) prezint si eu CRVul meu.
    Pot spune ca a fost "love at first sight" la inceputul lui iunie 2008.
    Eu am plecat sa ma interesez de Chevrolet Captiva sau HHR si am intrat intamplator, fiind in drum, si la Mara Motors.
    Am avut anterior (practic e si acum de vanzare) un Chevrolet Lacetti SW si vroiam ceva cu garda mai mare la sol si cu transmisie automata (in 2007 am condus in State timp de o luna vreo 12000km un Ford Taurus Automatic EXE 3000cc si a fost prea placut)
    A fost de ajuns sa vad aspectul exterior non-Jeep al CRV, si interiorul apropiat de al masinilor din State ca sa-mi vina in minte intr-o secunda tot ce auzisem/citisem de bine despre Honda si sa-mi amintesc cat de multe CRV vazusem in State.
    In aceeasi zi am mers la banca pt un credit si in aproximativ 15 zile inmatriculam masina cu nr BRxxCRV (am avut lipsa de inspiratie cand a tebuit sa aleg numarul). La inceput am detestat culoarea aleasa (de nevoie pentru ca nu-mi place sa astept prea mult o masina noua), acum am ajuns sa fiu incantat de cat de chameleon e si cata mizerie poate tine fara a se vedea.
    Dupa alte 2 saptamani si doar vrea 1800 km parcursi in tara am plecat intr-o mini expeditie spre cel mai nordic punct al Europei.
    Astfel in perioada 27 iunie-20 iulie am parcurs Cu CRV aproximativ 16000 km pe traseul Braila -Timisoara - Bratislava- Varsovia- Tallin-Helsinki -Rovaiemi- Nordkapp - Tromso- Trondheim- Bergen - Oslo - Stockholm - Copenhaga - Amsterdam - Budapesta - Timisoara - Braila
    Pe tot acest traseu, cu unele exceptii ce tin de sofer nu neaparat de masina (pe care o sa le povestesc mai tarziu) masina s-a comportat exemplar.
    Tot ceea ce parea un moft sau un gadget devine extrem de util la drum lung:
    -daca in tara si inaite si dupa voiaj, separatorul de portbagaj e enervant, la drum lung asigura o perfecta compartimentare a bagajelor uzuale de cele folosite mai rar.
    - plafonul panoramic e grozav (daca e curat) pentru admirat peisaje montane sau fotografii mai deosebite iar in orase permite sa vezi si unele semafoare pozitionate mai prost
    - camera rear view e extraordinara mai ales in garage-ul de la hoteluri care (la Acorr cel putin) parca e facut pentru Matiz-uri
    - este grozav sa ai foarte multa muzica la o atingere de buton (card CF de 1Gb cu mp3 si CDA am folosit e dar daca vrei sa maximizezi se poate card mai mare si DVD cu mp3), Haggard si alte asemenea metale mai gothice fiind parca facute pentru fjordurile norvegiene
    - am folosit navigatia de pe CRV ca backup, mergand in paralel cu I-go pe Mio A701 si parea a face rutarea mai bine iar ecranul de 7inch face toti banii chiar daca nu e navigatie 3d
    -scaunele incalzite si complet rabatabile electric sunt grozave cand ajungi undeva si constati ca ai pierdut ultimul ferry si ai de petrecut/dormit 4-5 ore in masina
    - masina este extrem de comoda de condus timp indelungat (am condus si 14 ore intr-o zi fara sa resimt oboseala) scaunele fiind comode (dupa zeci de reglaje am reusit sa gasesc pozitia perfecta)
    In Norvegia, Crv-ul este la el acasa, un prieten care a fost cu o alta masina spunea ca Honda CRV parca e masina nationala, asa de multe sunt. Acolo am vazut prima data si FRV de incepusem sa cred ca s-a lansat alt model de CRV (asta credeam initial ca e).
    Pantele de 10%, soseaua montana ingusta si serpentinele permanente (pentru cine vrea sa stie cum e dati o cautare pe you tube "DOWN TO GEIRANGER") nu au ridicat probleme deosebite poate doar uneori un flux de adrenalina sporit la pasageri pentru ca uneori norvegienii uita ca nu toata lumea e invatata cu inaltimile vazute din masina si nu pun cateodata nici macar parapet de protectie.
    Nu am avut in tot acest traseu nici un incident (desii renii de pe sosea s-au straduit).

Voi continua si cu traseele din Romania si incidentele (fiind nevoit intre timp sa apelez si la serviceul Asko din Bucuresti pentru revizie si reparatii) desi nu prea am talent de povestitor(scuze pentru eventualele erori gramaticale dar am scris in viteza).
    08 CR-V 2,0 Exe A/T Galaxy Grey

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/BR-CRV/Nordkapp/

Felicitari................asteptam poze si alte intamplari
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !

Bazar Acura & Honda Romania - https://www.facebook.com/groups/197406340470123/

Comment

Felicitari si sa o conduci sanatos!

Inca un CRV pe forum

Ai testat-o si in Offroad?

Ce anvelope de iarna ii iei?
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Felicitari de achizitie si te asteptam si cu alte povestiri!
        2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
        2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
        2000 Honda S2000 Berlina Black
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

Comment

..
          Te inteleg perfect..este o masina super...
          Sa o stapanesti sanatos...

Comment

Am luat cauciuri de iarna (ieri au sosit) de la cauciucuridirect.ro
            Continental WinterContact TS 790 V
            Astept sa se mai raceasca vremea sau sa am un drum mai lung de facut cu posibile zone montane ca sa le montez, desenul la cauciucuri arata bine, de iarna, desi pe ele scrie M+S
            In offroad am iesit foarte putin cu masina mai ales pentru ca am dubii despre cunostintele mele de condus in offroad si nu stiu exact daca offroad e acoperit de CASCO (am Generali, daca e cineva in domeniu poate ne lamureste).

P.S. Vorbind de offroad am sa povestesc prima mea iesire (involuntara si scurta) in offroad.
            La cateva saptamani dupa ce cumprasem masina si conducand-o relativ putin am plecat spre Nordkapp, singura problema am avut-o in Romania intre Rasnov si Zarnesti pe carosabil umed:
            La un moment dat, avand activat cruise control pe 100km/h, am depasit printr-o manevra destul de brusca o Dacie 1300 ce a franat brusc. Nu am decuplat cruise si nu am accelerat (practic nu am apasat nicio pedala, eram destul de relaxat). In timpul depasirii cel cu Dacia s-a gandit sa accelereze si el asa ca in momentul respectiv; posibil cu rotile bracate am accelerat puternic si practic am pierut controlul masinii iesind cativa metri in offroad (spre norocul meu suficient de plat si liber.).
            Analizand ulterior, la rece, mi-am dat seama ca in momentul accelerarii rotile se aflau pe medii diferite (astfel, roata dreapta fata intr-o groapa, roata dreapta spate asfalt ud, roata stanga fata pe acostament-pamant, iar roata stanga spate pe niste griblura ce nu-mi dau seama ce cauta acolo in mijlocul verii)
            Am incercat sa franez (probabil pierzand cateva zecimi de secunda umbland dupa ambreiajul inexistent la AT si venind cu piciorul spre frana pentru ca nu aveam piciorul pe pedale fiind pe cruise) dar ABS, VSA sau 4WD au lasat rotile spate blocate (cred entru ca s-a auzit un zgomot dinspre rotile spate) asa incat spatele a plecat spre dreapta. Observand ca lucrurile o iau razna am fortat iesirea in decor (iarba uda) unde dupa vreo alte doua pendulari ale spatelui masina s-a oprit.
            Va dati seama cu ce chef am continuat calatoria (fara vreun alt incident).
            Ulterior, deoarece nu am mai avut alte probleme asemanatoare (e adevarat ca de atunci nu am mai depasit cu cruise activat) am presupus ca eu am fost de vina gestionand prost situatia. Poate cineva mai priceput la drifting stie exact ce a fost ca eu mai am inca am dubii.
            08 CR-V 2,0 Exe A/T Galaxy Grey

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/BR-CRV/Nordkapp/

Comment

Felicitari si fi bine venit!
              Sa o stapanesti sanatos!

Ba vad ca ai suficient talent la povestit ! si ai si "spirit de aventura in sange"....asa ca te asteptam cu interes si cu alte povestiri(ti-a luat ceva timp sa postezi)

Bafta!

PS: ...tu ai gresit manevra......

Pune neaparat si poze...sigur ai...
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
              http://www.hotelcehov.ro/

Comment

Nu cred ca masina asta e facuta pentru manevre bruste ca directia nu este foarte precisa.
                am patit-o si eu de mai multe ori cu necesitatea schimbarilor bruste de directie si nu e prea stralucita din punctul asta de vedere.

Comment

BR-CRV, fi bine venit printre noi!
                  Felicitari pentru "dragostea ta la prima vedere", sa o stapanesti sanatos si sa te tina la multe astfel de excursii.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

Un sfat daca se accepta.....in depasiri decuplati cruise control..pe autostrada ..mai multe benzi merge dar pe drum cu 2 benzi una dus una intors nu e ok.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                      Un sfat daca se accepta.....in depasiri decuplati cruise control..pe autostrada ..mai multe benzi merge dar pe drum cu 2 benzi una dus una intors nu e ok.
                      Cum sa mergi pe pilot automat pe drumurile noastre?
                      nebun sa fii.
                      Da sare un caine, o caruta. Doamne fereste.
                      Folosesc f. rar pilotul, numai pe highway (aia 160km de pe A2 ca pe A1 am luat un caine o data si eram fara pilot). Pilotul automat e comod, corect dar creste si consumul masinii cu cel putin 1l la suta.

Comment

"La un moment dat, avand activat cruise control pe 100km/h, am depasit printr-o manevra destul de brusca o Dacie 1300 ce a franat brusc. Nu am decuplat cruise si nu am accelerat (practic nu am apasat nicio pedala, eram destul de relaxat). In timpul depasirii cel cu Dacia s-a gandit sa accelereze si el asa ca in momentul respectiv; posibil cu rotile bracate am accelerat puternic si practic am pierut controlul masinii iesind cativa metri in offroad (spre norocul meu suficient de plat si liber.)." ...ia uite ce zice BR-CRV.....am facut remarca citind ce scrie el....
                        Stima....
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Fratilor....nu stiu ce pb aveti voi cu cruise control...

Eu nu am avut nici o pb ...ba e chiar distractiv sa depasesti din butoane...,dar nu totdeauna e comod de folosit...mai ales in aglomeratie..
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                          http://www.hotelcehov.ro/

Comment

Eu nu am nici una....I-am aratat soacrei mele ca masina mea are comenzi vocale....cand zic " FASTER"......merge mai repede....."SLOWLY".....incetineste.....evident ca i-am spus in romaneste ce inseamna..si ca masina nu stie comenzi decat in engleza.......aparatul de radio stie comenzile in romaneste...iar domnisoara din GPS stie si romaneste dar e ocupata cu drumul nu-i poate raspune.....
                            Nu s-a suparat.....stie cand si-a dat fata din casa dupa cine a dat'o.....

Comment

Pilotul este super ok, nici un repros. Drumurile si prostii de pe ele ne omoara.

Comment

Working...
                              X