MICHAELRO2001: ´08 Honda CR-V 2.0 Executiv, Galaxy Gray

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MICHAELRO2001: ´08 Honda CR-V 2.0 Executiv, Galaxy Gray

    Salut!
    Inainte de Pasti am achizitionat o Honda.
    Nu sunt si nu am fost fan Honda. Pur si simplu s-a intamplat sa fie CRV-ul.
    Eu vroiam Accord, avensis sau mazda 6 dar nevasta-mea a zis ca nu difera cu nimic de Passatul care il avem.
    Asa s-a ajuns la CRV.
    Am facut 2000 de km deja cu el si pot spune ca( in comparatie cu ce masini am mai avut pana acum 3 passaturi toate diesel)
    1) e mult mai puturos decat ele( chiar si decat primul meu passat de 101CP) ;
    2) consumul e in jur de 8,3- 8,5 mixt;
    3) pozitia la volan e super misto;
    4) cotierele sunt naspa pozitionate, dc erau cu 5 cm mai jos erau beton;
    5) motorasul pe benzina este silentios (si doar atat) dar compenseaza cauciucirile care sincer sunt slabute( all season nu stiu firma)
    6) porbagajul se inchide dupa ce il trantesc tare(sper sa se inmoaie chiederele)
    7) tava aia din portbagaj pentru bagaje de 10kg mai mult incurca, mi-a cazut in cap de vreo 2 ori
    8) lipsesc cu desavarsire niste compartimente in portbagaj sa pui ceva ca sa nu se plimbe ( am luat un bidon de solutie de parbriz si se plimba prin portbagaj);
    9) comanda vocala e total in plus si inutila;
    10) Plasticurile interioare sunt sau par ieftine;
    11) Geamurile fumurii de pe spate ma calca pe nervi.
    12) in curbe o simt mai instabila si am inceput sa franez cand intru in ele.( normal de altfel ca este mai inalta, si nu sunt acomodat cu ea)
    13) am ajuns la 170 cu ea si consumul era undeva pe la 13 la suta;
    14) suspensia este foarte rigida, sper sa se mai lase ca iti zornaie toti creierii.
    15) casetofonul e beton si da clasa la multe masini cu pretentii. Singurul defect e mesajul ala care apare mereu si trebuie apasat /OK ca sa dispara, e stresant tare.
    16) Cand bate vantul din lateral e nasol tare, mai mai ca o scoate de pe sosea.

    In rest masina este super ok si intoarce capete dupa ea.
    Asta e parerea mea cu privire la honda CRV.
    E o masina medie cu multe gageturi si cu un pret maricel. Sa speram ca nu pierde foarte mult la revanzare.
    Revin cu alte opinii si probleme dupa ca mai parcurg cateva drumuri prin tara, sa vedem daca incepe sa zdrangane haionul, bordul, etc

    Cu stima,
    Lungu Mihai

  • #2
    Eu iti zic S-o stapanesti sanatos artyman:

    Restul... te obisnuiesti tu cu masina :lol:
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      asa e! ai dreptate mersi!
      O sa-i fac poze si o pun si eu la vedere.

      Comment


      • #4
        Sunt de acord cu majoritatea defectelor gasite ( dar are de 100 de ori mai multe calitati) doar ca :

        1. eu am motor de 2,2 diesel tunat de care sunt foart multumit comparativ cu alte motoare diesel
        2. Plasticurile interioare la executive mi se par super ok
        3. Geamurile fumurii sunt ok

        Comment


        • #5
          Nu e zgomotos?
          Mi s-a parut mult mai zgomotos decat la Passat.
          A fost unul din motivele pt care nu am vrut diesel.
          Al doilea a fost ca m-am saturat de motorina.
          Si al treilea, scoteam banii pe diferenta de pret intre masini in 350000 km.
          Avand in vedere ca o voi schimba in maxim 2 ani si 150000 km nu merita.

          Oricum am ajuns la 3000km si nu a inceput sa scartaie nimic pe nicaieri, suspensia e la fel de tare si am confirmarea faptului ca voice comandul e cretin de tot.
          Mai vb!

          Comment


          • #6
            4000 km!
            E ok pana acum!
            190 km/h pe A2 consum 18 la suta.
            Mai mult nu se poate. nu merge motorul.

            Comment


            • #7
              Consum 18 % ?
              Nu e o greseala ?
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • #8
                cica dieselul ar merge max 203km/h ,dar in a 5-a.(a 6-a e pt. economic, nu trage)
                benzina din cate i-mi amintesc , e tot pe acolo ,ciar mai sus.(toate astea le-am citit in manual,unde dau viteza max187 si dupa ai dau vit max pt fiecare treapta de viteza, respectiv pt a-5-a , 203)
                ...Hmm...?!!??!!
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                http://www.hotelcehov.ro/

                Comment


                • #9
                  Originally posted by tokyodream
                  Consum 18 % ?
                  Nu e o greseala ?
                  Ma gandeam ca o sa comenteze lumea dar nu am putut sa fac poza.
                  la 130 are in jur de 9, la 160 e in 13, de la 170 la 190 a accelerat f. incet in decursul a 2-3 km in a 6-sea.
                  Era undeva pe la 5000 rot/min.
                  Cred ca in a 5-cea sarea de 6000.

                  Comment


                  • #10
                    Am comandat azi la mara motor
                    Front skid plate, rear skid plate, door protectors si door step garnish.
                    Vin intr-o saptamana.
                    Urmeaza Bull Bar-ul si grila dupa fata.

                    Comment


                    • #11
                      Motorina

                      Motorina este clar mai dezavantajoasa in acest moment, dar feeling-ul este mult mai fain. Mie nu mi se pare mai zgomotoasa ca HDI-ul .

                      Comment


                      • #12
                        Am fost azi pana la Mamai la plaja o zi.
                        Medie 8,6 cu patru pers in masina medie 120-130 cu maxim de 170.
                        Dupa 8 ore de stat in soare cu panoramicul deschis nu spun cum era pielea de pe scaune. Dar sincer aveam ouale prajite.
                        In masina mirosea a piele si a plastic de lesinai.
                        Deci concluzia: daca lasi masina in soare panoramicul trebuie inchis.

                        Comment


                        • #13
                          Vineri am inmatriculat-o!
                          Br-05-MDK. La passat am 04 MDK.
                          Ma surprins placut politia Braila.
                          Am depus actele joi la 11.30 si vineri la 10 aveam talon+ nr.
                          Daca vroiam nr. la rand erau gata in 2 ore.

                          Taxa de "rahat" sau de prima inmatriculare a fost aproape 1800 RON.
                          Cineva o sa-si cumpere un Logan cu ajutorul banilor astia. Ce tampiti suntem!

                          Comment


                          • #14
                            Tot ma chinui sa vad cum merge masin asta 4x4 da nu vrea de loc.
                            Trebuie sa astepti iarna si gheata sa functioneze sistemul?
                            E implementat ca si abs-ul sau ESP-ul sa intre in caz de urgenta?
                            Daca da e de cacao si am fost mintit.

                            Comment


                            • #15
                              Nu, nu trebuie sa astepti iarna, se poate intampla sa ai nevoie de el si cand exista pericolul de acvaplanare, adica cand esti la limita aderentei.
                              Oricum, nu-l astepta fiindca lucreaza prea fin ca sa-l simti tu la modul "wow! am simtit 4*4"!
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X