MICHAELRO2001: 08 Honda CR-V 2.0 Executiv, Galaxy Gray

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Sunt de vineri la tusnad. E superb aici. ieri si alaltaieri cand la campie erau 40C aici erau maxim 30 . azi dimineata erau 16 grade. e o vreme misto rau, a plouat un pic aseara, cat sa curete atmosfera. vreau sa stau pana vinerea viitoare la relaxare si apoi prin august la Mamaia. Am gasit o super oferta la Mamaia la Golden Toulip in nordul mamaiei , hotel 4 stele , 7 nopti cu 1480 Ron. Chiar bine.

Despre masina, merge bine in continuare, bine fara probleme. Tot caut pe net de vreo doua saptamani un mercedes classa E. cand o face CRV-ul trei ani sau 100000 km probabil urmeaza.

Am gasit la galati la reprezentanta 2 bucati din 2008 cu vreo 10000km la vreo 28000E.

No offence fanilor honda, dar te mai plictisesti uneori.

Comment

• Vacanta placuta in continuare!Ce face "pitikul"?

...cat despre masini...BAFTA!...indiferent de ce marca iti iei!
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
      http://www.hotelcehov.ro/

Comment

• Hai sa mai scriu si eu cate cava ca sa stiti ca mai traiesc.

In ultima perioada am mers numai cu Crv-ul ca nu incap toate chestiile lu' bebe in masina a mica( civicu').
        Am pus benzina de la Mol, Euro 4 e super buna, a fost o surpriza ca pana acum puneam numai de la OMV si Petrom.

La tusnad nu prea am mers pe nicaieri ca nu am avut chef. era prea bine si racoare sa plec undeva. Am mers intr-o zi la M.Ciuc la shopping cu nevasta si in alta la Lacul Sf. Ana la plaja. M-am parlit de m-am rupt, mai rau ca la mare.
        E super frumoasa zona si lacul dar drumul de la europeana la lac este prost( putin zis prost, catastrofal mai bine ). Iarna e ma bine ca macar se acopera de zapada gropile( catacombe).

Cand m-am intors de la Tusnad am vrut sa experimentez si am luat-o pe un drum mai rar folosit, nu stiu dc stiti Targu secuiesc (Ojdula)- Focsani , prin Lepsa.

Drumul este demential, 15 km de la ojdula este foriestier, inca 15 pietruit pana la Lepsa si apoi aproape bun pana la focsani. 115 km in 3 ore.
        Lepsa aia e un paradis. un Fund de caldare, inconjurat de munte de jur in prejur. un peisaj superb. zici ca esti in Alpii elvetieni. Si niste vilute, Mama Mama!
        Tot drumul este foarte reusit, seamana sa spunem cu DN1A.
        Zona este atat de pustie, de la Ojdula la Lepsa 30km, nu este nici o localitate, nimic, picior de om. Tu si ursu. Nici semnal la telefon nu este, pe nici o retea. Sa se strice masina pe acolo ca ai imbulinat-o.
        Oricum este in constructie si probabil ca la anu sau in 2011 o sa fie bun de mers.

Asta ar fi tot. astept marea. pe 17 august a mamaia.

Comment

• Sunt la mamaia. e frumos pe aici. sunt cazat la golden tulip.
          Hotelul e ok curat, mancarea e buna, parcare moka.
          Recomand!

Comment

• http://www.goldentulipmamaia.com/?Language=RO - super
            vrem POZE !
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

• De doua zile admir la Mara Motors un Legend, negru cu interior maro crem.
              Cred ca ..................................
              Sau lasa!

Comment

• buy-back ?

Comment

• nu!
                  nici nu ma gandesc!
                  la ce pret a ajuns de noua, o dau acum cu 15000 cred.
                  Oricum sa fiu sincer m-am gandit la varianta unei masini de 60000E si concluzia este ca a-si fi absurd ca sa dau aceasta suma de bani pe o masina si sa o tin in fata blocului in praf. Mai intai casa, garaj si apoi, poate pe la 40 de ani. acum e foarte devreme.
                  Oricum sa fiu sincer la banii astia sunt foarte multe masini atractive. Jaguar, E classe, seria 7, Lexus, etc.
                  Cei de la top gear spuneau ca e o masina exceptionala, superba, incredibila, dar de cumparat la mana a doua.

Comment

• Originally posted by michaelro2001 View Post
                    nu!
                    nici nu ma gandesc!
                    la ce pret a ajuns de noua, o dau acum cu 15000 cred.
                    Oricum sa fiu sincer m-am gandit la varianta unei masini de 60000E si concluzia este ca a-si fi absurd ca sa dau aceasta suma de bani pe o masina si sa o tin in fata blocului in praf. Mai intai casa, garaj si apoi, poate pe la 40 de ani. acum e foarte devreme.
                    Oricum sa fiu sincer la banii astia sunt foarte multe masini atractive. Jaguar, E classe, seria 7, Lexus, etc.
                    Cei de la top gear spuneau ca e o masina exceptionala, superba, incredibila, dar de cumparat la mana a doua.
                    Am petrecut si eu minute bune in Legendul din fata primariei zilele astea, si sincer, suntem noi sau nu suntem fani Honda, dar masina este extrem de scumpa. La 60.000 chiar iti poti lua ceva mai mult decat o Honda Legend. Numai cand spui Lexus...sau Jaguar, parca suna mai bine.
                    ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

Comment

• Honda CRV 2.0 alb

Am facut si eu primii 800 Km, un Bucuresti-Tg Mures, tur-retur. Daca ai in vedere faptul ca este vorba despre o masina de 1600-1700 Kg in afara de motor nu am de ce sa ma plang. Ma plang de motor in sensul ca mi se pare foarte lenesa masina. Consumul a fost in limitele de 8,2-8,3 litri/100 km. Aici trebuie avut in vedere faptul ca foarte rar am sarit peste 3000 turatii la recomandarea dealer-ului pentru un astfel de comportament in primii 1000 km. Restul ca si comportament mi se pare ok: sta destul de bine in curbe, pozitia la volan e buna, e comoda, spatiul interior e acceptabil.
                      Nu este cea mai buna masina avand in vedere ca am testat si un Volvo XC 60 dar este o varianta demna de luat in calcul.

Originally posted by michaelro2001 View Post
                      Salut!
                      Inainte de Pasti am achizitionat o Honda.
                      Nu sunt si nu am fost fan Honda. Pur si simplu s-a intamplat sa fie CRV-ul.
                      Eu vroiam Accord, avensis sau mazda 6 dar nevasta-mea a zis ca nu difera cu nimic de Passatul care il avem.
                      Asa s-a ajuns la CRV.
                      Am facut 2000 de km deja cu el si pot spune ca( in comparatie cu ce masini am mai avut pana acum 3 passaturi toate diesel)
                      1) e mult mai puturos decat ele( chiar si decat primul meu passat de 101CP) ;
                      2) consumul e in jur de 8,3- 8,5 mixt;
                      3) pozitia la volan e super misto;
                      4) cotierele sunt naspa pozitionate, dc erau cu 5 cm mai jos erau beton;
                      5) motorasul pe benzina este silentios (si doar atat) dar compenseaza cauciucirile care sincer sunt slabute( all season nu stiu firma)
                      6) porbagajul se inchide dupa ce il trantesc tare(sper sa se inmoaie chiederele)
                      7) tava aia din portbagaj pentru bagaje de 10kg mai mult incurca, mi-a cazut in cap de vreo 2 ori
                      8) lipsesc cu desavarsire niste compartimente in portbagaj sa pui ceva ca sa nu se plimbe ( am luat un bidon de solutie de parbriz si se plimba prin portbagaj);
                      9) comanda vocala e total in plus si inutila;
                      10) Plasticurile interioare sunt sau par ieftine;
                      11) Geamurile fumurii de pe spate ma calca pe nervi.
                      12) in curbe o simt mai instabila si am inceput sa franez cand intru in ele.( normal de altfel ca este mai inalta, si nu sunt acomodat cu ea)
                      13) am ajuns la 170 cu ea si consumul era undeva pe la 13 la suta;
                      14) suspensia este foarte rigida, sper sa se mai lase ca iti zornaie toti creierii.
                      15) casetofonul e beton si da clasa la multe masini cu pretentii. Singurul defect e mesajul ala care apare mereu si trebuie apasat /OK ca sa dispara, e stresant tare.
                      16) Cand bate vantul din lateral e nasol tare, mai mai ca o scoate de pe sosea.

In rest masina este super ok si intoarce capete dupa ea.
                      Asta e parerea mea cu privire la honda CRV.
                      E o masina medie cu multe gageturi si cu un pret maricel. Sa speram ca nu pierde foarte mult la revanzare.
                      Revin cu alte opinii si probleme dupa ca mai parcurg cateva drumuri prin tara, sa vedem daca incepe sa zdrangane haionul, bordul, etc

Cu stima,
                      Lungu Mihai

Comment

• la 3000 e puturoasa. la 5000 deloc. ia sa-i dai tu un pic de talpa sa vezi ce fuge. da' ma incolo pe la 3000-4000km.
                        in leg cu volvo in revista topgear de luna asta e un comentariu f. misto cu privire la posesorii de volvo si de saab din suedia. foarte tare!

Comment

• Am citit si eu articolul din Topgear despre posesorii de Saab si Volvo. Sunt un mare fan al modelelor Saab 9-3 AWD si Volvo XC 60. Din pacate Saab e in situatia in care e si se pare ca nici Volvo nu e departe.

Comment

• saab-ul e bine acum ca a fost cumparat de koenigsegg, sau cum naiba s-o chema firma aia de face masini super sport.
                            Volvo e pe faras.

Comment

• Am o mare stima pt cele 2 firme ,dar nu fac parte din sfera mea de interes...

Volvo a fost pur si simplu devalizat de Ford (care acum se mandreste cu motorul de 5 cil pe Focus St)...fara a primii mai nimic in schimb...

Iar Saab, cel mai napastuit , a primit niste platforme de mare jena de la GM, fortat,care cu toata stradania inginerilor proprii, nu au legatura cu traditia lor...desi am o mare afinitate pt Saab...le va fi f greu sa iasa din mocirla in care au ramas....

...parerea mea....
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                              http://www.hotelcehov.ro/

Comment

• lasa ca o sa fie cumparati de poporul chinez frate cu poporul roman

Comment

Working...
                                X