MYK: 07 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

nu stiu cum e procesul de fabricatie, dar ma gandesc ca intr-o fabrica nu sta nimeni sa se uite la fiecare masina pe joja si sa puna exact cat ulei trebuie se pune probabil o cantitate de x.x litri si gata. de-aia la unii poa sa fie minim, la altii la jumate sau maxim.
    dealerul e cel care ar trebui sa iti verifice nivelul de ulei, lichid de frana si ce alte lichide se mai consuma plus presiunea in pneuri,numai ca ai nostri nu o prea fac....
    cat despre uleiul Honda il gasesti la dealer, vezi ca s-a mai discutat pe forum despre el. oricum, nu recomand decat celor cu masini noi sa puna in completare, cica e acelasi ulei cu care vine din fabrica.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

Comment

Originally posted by FLORIN CRISTEA
      Hondatu itzi poate spune cum rezolvi problema....am auzit ca lucreaza la un dealer.
      Vai de mine, dar cine ti-a spus tie asa ceva?
      Urecheaza-l ca nu e adevarat!!!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

Ref "ULEI SPECIAL HONDA" ..la CARPATI...MOBIL....la ASKO....TEXACO..
        spune-mi care-i dealerul care ti-a dat ulei special "HONDA"...si ma
        duc sa-mi iau si eu. S-o fi vorbit pe forum ..da daca ma poti ajuta
        spune-mi de unde ai luat si ma duc sa iau si eu.....mai ales ca
        urmeaza o vara f calda din cate am inteles , si eu de obicei schimb uleiul la schimbare de anotimp sa fie "proaspat" cum se zice.
        Hondatu ma scuzi....o sa-l iau de urechi pe cel care mi-a spus.. :lol:
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

uleiul se numeste HFE-30, este sintetic 0w30. scrie pe el "Premium Honda diesel factory fill oil". deci e folosit in fabrica pentru motoarele diesel, de-aia i l-am recomandat lui family.
          eu am luat un litru de la asko prin vara ca sa am cu ce completa pana la primul schimb. dupa o sa trec probabil pe altceva.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

Comment

Ok Chip...merci mult..oricum masina mea e pe benzina..deci nu ma ajuta.....
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Multumesc mult chipson 78.
              Dau un telefon la asko si daca au ma duc si eu azi sa iau un litru, pentru orice eventualitate. Deocamdata nivelul este putin in a doua jumatate a jojei (spre minim). E adevarat ca nu m-am uitat cum era la inceput ca sa imi dau seama daca a consumat si cit.
              Honda CR-V 2.2i-CTDi

Comment

Originally posted by FLORIN CRISTEA
                Ref "ULEI SPECIAL HONDA" ..la CARPATI...MOBIL....la ASKO....TEXACO..
                spune-mi care-i dealerul care ti-a dat ulei special "HONDA"...si ma
                duc sa-mi iau si eu. S-o fi vorbit pe forum ..da daca ma poti ajuta
                spune-mi de unde ai luat si ma duc sa iau si eu.....mai ales ca
                urmeaza o vara f calda din cate am inteles , si eu de obicei schimb uleiul la schimbare de anotimp sa fie "proaspat" cum se zice.
                Hondatu ma scuzi....o sa-l iau de urechi pe cel care mi-a spus.. :lol:
                Eu am cumparat un schimb de ulei HONDA din Germania, este normal sa consume ulei, iar daca respecti specificatia, poti sa complectezi cu texaco sau mobil
                HONDA CR-V 2.2 Executive

Comment

Uite aici toate codurile de uleiuri pentru Honda si ce e recomandat pentru fiecare tip de motor.
                  Honda HS (10W-40) 08232-P99L1LHE 08232-P99L6LHD All Petrol up to 2000 YM

Fuel Efficient Oil Honda HFE-20 (0W-20) 08232-P99A1LHE 08232-P99A6LHD All Petrol (Except Below 3) from 2001 Year Model (Insight from 2000)

Honda HFS (5W-40) 08232-P99G1LHE 08232-P99G6LHD All Type-R, S2000, NSX, Civic 1.7 Diesel, HR-V

Fuel Efficient Oil Honda HFE-30 (0W-30) 08250-P99B1BA1 08250-P99B6BA1 All 2.2 i-CTDi Diesel; Legend and Civic Type-R from 07 Year Model

Fuel Efficient Oil Honda C2 (0W-30) 08232-P99B1CB1 08232-P99B6CB1 All 2.2 i-CTDi Diesel with DPF

Comment

Da' de unde le stii asa bine?
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

hehehe....sunt pasionat de ...uleiuri :P

Comment

Ma bucur. De ce nu postezi pe la "Ce tip de ulei recomandati"?
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Working...
                        X