MYK: 07 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• MYK: 07 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black

Bine v-am gasit intr-un club select in care imi doream sa intru de ceva vreme.
    HONDA CR-V 2.2 Executive

Masina este super, adica exact ceea ce imi doream. Mai greu a fost sa gasesc anvelope de iarna, am gasit in germania continental la 270 euro/buc.
    HONDA CR-V 2.2 Executive

Comment

Bine ne-ai venit in club!
      Felicitari pentru achizitia ta, sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km!
      Poveste-ne cate ceva despre ea, cum te-ai decis sa fie un CR-V si nu altceva, de unde ai luat-o, impresii.
      Pentru poze va trebui sa-ti faci un cont aici:

http://hondafan.etp.ro/gallery/main.php
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

Salut Myk...gasesti si in Romania tot ce vrei pentru CRV....si neaparat la dealeri....eu i-am luat anvelope de iarna VERDESTEIN cu 152 EU bucata e drept ca erau ultimele 4 bucati...dar gasesti....iar filtre la MANN gasesti toata gama..aer..polen...ulei..carburant.
        Masina este buna...eu o am de un an..si , pescar fiind, am bagat-o si in nisip..si pe aratura si in padure si in panta si pe drum mai "rupt" nitel..merge te scoate nu te lasa. Masina mea este pe benzina ..are si un consum corespunzator dar nu este o problema. Cine cumpara asa ceva sper ca nu se asteapta la un consum de "TICO".
        O singura problema majora am avut cu ea - in garantie fiind - flansa de la caseta de directie a cedat....dar am schimbat-o si s-a rezolvat. Sa fii atent ca viteza aIa este limitata la o anumita turatie..nu stiu sa-ti spun la cat dar am constatat personal..nu m-am uitat la turometru..dar mi-a dat in nas la o plecare de la stop mai in forta nitzel....
        La drum intins am un consum de 8,9-9 % la 130 km/h, iarna in conditii de BUCURESTI am 14-15%..vara cu ac cam tot pe acolo poate chiar mai mult.
        Pentru iarna neaparat anvelope de iarna daca vrei rezultate optime. De urcat urca pe zapada si gheata si cu anvelopele all seasons din dotare... merge..insa la coborari pe zapada si gheata e mai " nashpa" cum se spune...are o usoara tendinta de a fugi de spate..usoara dar sesizabila...cu cele de iarna e alta treaba...normal. Daca vrei sa mai stii..intreaba...totzii membrii HONDAFUN sunt ok si cunoscatori in materie..
        Bye si multa bafta
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Bine ai venit. Sa stapanesti sanatos "masinuta" si sa te bucuri de ea!
          Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

Comment

S-o stapanesti sanatos si fara incidente. Multi multi KM!
            '07 Honda Civic Type-R

Comment

Am revenit intr-un tarziu....(sunt foarte ocupat cu noua achizitie si cu jobul). Sa va povestesc cum s-a intamplat: am o Mazda 6 de care sunt foarte multumit si eu si sotia, dar din cauza ca ma deplasez foarte mult in tara, in aproape orice zona (asfalt, drum de tara, ......) aveam neaparata nevoie de garda la sol, de aici decizia de a achizitiona i Mazda CX7, dar cum consuma prea multa benzina la 80.000 km/an am trecut la Honda. Problema mare este ca sotia nu mai vrea Mazda 6 ci un Type S rosu si din cand in cand CR-V -ul meu :-( ............
              HONDA CR-V 2.2 Executive

Comment

Poate sa-mi spuna si mie cineva cat ar trebui sa consume cr-v -ul, ptr ca am 2000km si pe bord tot 10ltr apare
                HONDA CR-V 2.2 Executive

Comment

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/myk..._0585.JPG.html

am pus si eu cateva poze,
                  HONDA CR-V 2.2 Executive

Comment

Daca era benzina puteam sa-ti raspund eu......" E defect senzorul respectiv..... :lol: "...dar asa la diesel.....nu stiu....dar banuiesc ca e ok...un consum de 10% diesel eu zic ca e in regula. La benzina acum pe vremea asta.....iarna....sub 15-17 %....nu am scazut.....nu scade vara d'apoi acum iarna. Am 12000 km...asa ca mai astept sa-si dea drumul spre 19-20% incolo...... :lol:..oricum nu e o problema, atata timp cat masina isi face treaba consumul mai putin ma deranjeaza. Asa cum am mai spus cand am cumparat-o stiam la ce sa ma astept nu e ceva ce sa ma sperie. La benzina consum bun am numai la drum lung 8,5-9% in rest de la minim 12% la maxim 17% .Poate mai tarziu se va duce ma jos dar nu pun baza..oricum nu ma deranjeaza.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Originally posted by myk
                      dar din cauza ca ma deplasez foarte mult in tara, in aproape orice zona (asfalt, drum de tara, ......)
                      Cred ca ai putea sa ne ajuti pe rol de ghid la discutia asta:

http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1715
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

O rugaminte.
                        Poate sa imi spuna cineva cu ce fel de ULEI DE MOTOR trebuie sa completez?
                        Masina (cr-v, diesel) are aprox. 3400km si am verificat nivelul pe joja si am constatat ca se apropie de minim.
                        Va multumesc anticipat.
                        Honda CR-V 2.2i-CTDi

Comment

Vezi ca ceva nu e in regula......3400 de km.....si a scazut nivelul la ulei in baie aproape de minim....???? Eu am mers cu ea 10 mii km..si am schimbat uleiul fara sa pun macar un gram. Eu zic sa suni la dealer si sa faci un drum la service...nu e normal. E cel mai indicat. Nu stiu cu ce ulei vin din fabrica, iar ei recomanda primul sch de ulei la 20 de mii. Eu l-am schimbat la 10 mii, pentru siguranta mea - mai ales ca a fost o vara extrem de calduroasa - si am bagat MOBIL full sintetic , ai in cartea masinii exact ce cum si ce fel. E bine sa suni si sa-i intrebi. Dar inca o data nu e normal sa ai aceasta problema la 3400 de km.....mai ales masina noua. Hondatu itzi poate spune cum rezolvi problema....am auzit ca lucreaza la un dealer.

Comment

florine, poti sa iti spun ca nu ai auzit bine. nici despre partea cu uleiul, nici despre hondatu.

family, am patit aceeasi chestie la civic acum vreo 2 luni, tot la 3 mii si ceva. am completat cu ulei Honda. pana acum nu am mai avut probleme, adica inca vreo 2 mii de km.
                            se prea poate ca uleiul sa fie la minim din fabrica.
                            civic 2.2 5D FK3
                            CR-V 2.2 AT RE6

Comment

Chip nu te contrazic....
                              1. Eu masina am luat-o noua...si a cum am spus mi s-a recomandat sa schimb uleiul la 20 de mii km. Uleiul era la nivel maxim cand am cumparat-o, si asa a ramas pana la schimbul pe care l-am facut.
                              2. Despre HONDATU asa am inteles ca lucreaza pt un dealer HONDA o fi asa nu o fi asa ...... :?: ....
                              Ce pot sa-ti spun n mod sigur este ca eu pana acum vreo 3 ani am lucrat pentru un dealer HONDA.....si in plus de asta cand am cumparat CRV-ul am fost consiliat de un fost director de vanzari de vanzari dela CARPATI deci cat de cat am idee de ceea ce vorbesc. Gresala noastra este ca atunci cand le cumparam - asa am patit si eu - de bucurie nu ne mai uitam la amanunte multe esentiale....nivel ulei....presiune in pneuri...
                              Eu mi-am luat-o cu presiunea in pneuri.....tragea masina in toate partile de m-am si speriat..pana am controlat presiunea..si sa rezolvat.
                              Spune-mi si mie ulei HONDA care e ala....???..Ca daca exista la urmatorul schimb..pac..pac....iau si eu si bag la masina..... :lol:
                              Merci mult.

Comment

Working...
                              X