Honda CR-V 2.2i-CTDI Executive, M/T, Sparkle Grey

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Honda CR-V 2.2i-CTDI Executive, M/T, Sparkle Grey

Salutare hondiști,

De o saptamana sunt si eu posesor de CR-V cumparata din Germania. Masina se doreste a fi una de familie deoarece vechea masina (golf 4 benzinar) s-a invechit si a devenit neincapatoare pentru familia mea in crestere. Initial am vrut sa cumpar Skoda Octavia scout dar pretul pentru acel model era doar putin sub CR-V asa ca am mai aduagat putin la buget si am luat o masina serioasa si sigura.
    Pana acum am facut un drum Cluj-Oradea si inapoi + condus zilnic in Cluj. Pot sa spun ca sunt super multumit de cum se comporta masina la drum lung. Un confort deosebit si o placere sa o conduci. In schim, in oras (Cluj) este un chin si aproape imi pare rau pentru ea ori de cate ori trebuie sa o plimb bara la bara, din semafor in semafor. O cutie automata ar fi MULT mai confortabila in oras.
    Masina a fost intretinuta bine cu semne de uzura normale.
    Are totusi doua chichițe pe care vreau sa le rezolv cat mai repede:
    1. Frana de mana (nu tine aproape deloc desi la RAR a trecut testul si nu a zis domnul de acolo nimic)
    2. Se simte ceva ca un joc la volan, in miscare, la viraje. Nici nu stiu cum sa explic. In viraje, volanul nu este fix, sub presiune, ci are un mic joc constant (doar in viraje) care vine cam o data la 2 secunde. Eu ma gandesc ca ar putea lipsi un zimț de pe ceva rotita sau vreo curea sa nu prinda bine. Cineva zice ca ar fi de la pompa servo hidraulica, sa nu scape aer pe undeva. Aveti idee ce ar putea fi ?
    Oricum vreau sa o duc neaparat la un service (preferabil la Honda) sa o verifice un mecanic specializat. Doar ca este un sezon aglomerat pentru servisuri si programarile se fac cu saptamani inainte.

Per total masina imi place foarte mult. As fi vrut benzinar A/T dar diferenta de bani era foarte mare asa ca deocamdata ma multumesc cu tancul diesel.
    Attached Files
    Last edited by ionutmuresan; 04-08-18, 14:31.

Bun venit in club! Sa va aduca fericire pe drumuri grozave, siguranta si probleme zero!
    Cati km are masina?
    Frana de mana teoretic se regleaza simplu. Daca sunt dusi tamburii ( dar riscul asta e destul de mic) devine o operatie destul de scumpa.
    O vizita la un service Honda este foarte utila. Sunteti din Cluj... lumea de acolo merge in Ungaria la revizii si la service Honda. E o optiune foarte buna.

Comment

Multumesc si bine v-am gasit!
      Are 215.000 km.
      Masina a fost la service in Germania inainte de achizitie (pt verificare) si dupa achizitie pentru schimb de fluide.
      Si mersi pt recomandare.. clar ajung mai repede la Debrecen decat la Bucuresti.

Comment

Originally posted by ionutmuresan View Post
        Si mersi pt recomandare.. clar ajung mai repede la Debrecen decat la Bucuresti.
        Aici merge lumea din zona Dvs: http://goldmotor.auto.honda.hu/
        Nu au optune de limba engleza, dar se seteaza browserul sa traduca automat si merge brici.
        Oameni de calitate... forumistii de aici au fost foarte multumiti.

Comment

Mersi!

Doresc sa-mi fac rost si de un CD cu hartile pe Europa de Est pt navi; momentan am doar Europa de Vest. Am vazut ca pe olx sunt foarte multe oferte destul de ieftine (50-80 lei).
          Or fi bune acelea sau sunt sanse sa dau peste cap navi ?

Comment

Working...
          X