RAZVAN82: '07 Honda CR-V 2.2 i-CTDI Executive, Deep Violet Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vezi sa nu fie de la cilindrul buclucas care incepe si scartaie.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Mai degraba rulmentul.

      Comment


      • Am inteles ca o volanta "bolnava" ar tb sa imi faca ambreiajul sa "patineze", mai ales in panta. La mine nu se manifesta acesl lucru. Oricum presupun ca pentru verificarea rulmentului trebuie desfacut tot ambreiajul?

        Comment


        • Poate ajuta: http://www.hotrod.com/how-to/additio...stem-problems/
          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


          Comment


          • Salutare tuturor, revin cu mici dezvaluiri despre: "Ce vraji a mai facut CRV-ul meu"

            Anotimp nou , "incaltari" noi si o surpriza placuta:

            Am echipat masina cu noile cauciucuri de iarna Dunlop Winter 4D 235/60/R18 (nu fac reclama la anvelope ) si am fost placut surprins de catre CRV - pentru cadoul primit masinuta mi-a facut o supriza - consumul a scazut cu 1L :

            - echipata cu anvelope de vara: autostrada Bucuresti - Pitesti , viteza 140 km/h - consum 8.5l/100km
            - echipata cu anvelope de iarna: acelasi traseu si aceeasi viteza - consum 7.4l/100km

            De asemenea am schimbat si cureaua de accesorii+ rola + intinzator. Cei de la Asko mi-au spus ca s-a facut recall pentru cureaua de accesorii. Se pare ca din fabrica au montat o rala in plus si acest lucru putea afecta alternatorul. Acum oamenii s-au gandit sa scoata acea rola buclucase si au pus o curea mai scurta.

            Daca nu ati facut aceasta schimbare (pentru model CRV III 2007) , ar fi bine sa dati o fuga pana la Asko sau mecanicul personal si sa cereti cateva detalii.

            In rest numai cuvinte de lauda. Am ajuns la 140k km si ne pregatim la inceputul lui decembrie sa facem schimbul de consumabile.

            Va doresc tuturor numai bine si multa bafta pe drumurile patriei.

            Razvan

            Comment


            • Salutare tuturor, vreau sa va cer parerea in ceea ce priveste uleiul folosit. Am citit pareri bune despre urmatoarele uleiuri:

              Valvoline SynPower FE 0W-30
              AMSOIL 0W-30 Signature Series

              Pana acum am folosit HONDA 0w30, iar in 10000km am completat cam 300ml.

              A folosit cineva Valvoline sau Amsoil?

              Multumesc anticipat

              Comment


              • Eu aș rămâne la uleiul Honda.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Si eu tot la Honda as ramane din astea 3.

                  Dar merg pe castrol edge performance 0w30, pentru ca e mai usor de procurat.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • Eu am trecut de la Honda la Castrol, dar la ultima revizie am trecut din nou la Honda. Mi se pare mult mai zgomotos motorul cu Castrol si consuma semnificativ mai mult decat pe cel OEM.
                    Desi e mai greu de procurat merita din punctul asta de vedere.

                    Comment


                    • Cantitatea consumata de ulei la diesel e in functie de modul de condus. Eu cu acelasi ulei am bagat intre 150-300ml intre 11-13000km, dar am si adaugat ceva mai mult de 1L pana in 7000km. Singurul factor ce a putut influenta consumul este modul de condus.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • Eu vroiam sa incerc Castrol Edge Titanium FST 0w30. A mai folosit cineva?

                        Originally posted by Sindrom View Post
                        Cantitatea consumata de ulei la diesel e in functie de modul de condus. Eu cu acelasi ulei am bagat intre 150-300ml intre 11-13000km, dar am si adaugat ceva mai mult de 1L pana in 7000km. Singurul factor ce a putut influenta consumul este modul de condus.
                        Sunt de acord cu tine. In functie de exploatarea masinii si motorul isi cere tributul. Cu ulei Honda 0w30 in 10000km am completat cam 500ml ulei.

                        Comment


                        • In ziua de azi uleiul OEM pt europa este produs de Castrol.
                          PS: Pentru Honda Castrol are gama CASTROL EDGE PROFESSIONAL H
                          Attached Files
                          kawamoto
                          Senior Member
                          Last edited by kawamoto; 08-12-15, 00:04.

                          Comment


                          • Originally posted by kawamoto View Post
                            In ziua de azi uleiul OEM pt europa este produs de Castrol.
                            PS: Pentru Honda Castrol are gama CASTROL EDGE PROFESSIONAL H
                            Multumesc mult pentru sfat

                            Comment


                            • Originally posted by razvan82 View Post
                              Eu vroiam sa incerc Castrol Edge Titanium FST 0w30. A mai folosit cineva?
                              Exact asta am folosit si nu am fost deloc multumit de el. Iar explicatia cu stilul de condus nu mi se pare aplicabila aici avand in vedere ca tot eu o conduceam si cu uleiul Honda si Castrol. Eu in 8000km pe ulei Honda nu am completat deloc, iar cu Castrol in 13000 aproape 2L. In aceleasi conditii de exploatare. Nu zic ca nu este bun uleiul, dar pot spune ca se cunoaste diferenta in bine de cand am pus la loc Honda. O sa monitorizez consumul si revin cu observatii.

                              Comment


                              • 2L in 13.000 e destul de mult.
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X