Floyd '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Floyd '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Salut si bine v-am gasit.
    Sunt de 2 luni posesor al unei Honda CR-V MT 2.0 i-VTEC '08 70.000km.
    Foarte incantat si toate cele

Postasem intr-un alt topic faptul ca pe autostrada m-a dezamagit consumul. La viteza regulamentara, 139kmh, constant, consum 10.
    Asta in timp ce pe acum o saptamana, pe un drum predominant format din serpentine si mers cat de repede se putea, am avut consum 8.5.
    Nu e o mare problema consumul, dar mi se pare usor anomalie si as vrea sa inteleg.
    Folosesc numai benzina Petrom 99 si uneori OMV.

A incercat cineva chiptuning? Pot avea incredere in rezultate in ceea ce priveste fiabilitatea?
    Stiu, pentru un motor natural aspirat nu ofera mare lucru, dar parca e aproape cat lipseste. 15CP si 20NM.

Mersi,

Bine-ai venit ! Ai varianta mea, mai putin cutia de viteze ! Consumul ala e, in Bucuresti n-ai cum sa stai sub 11-12, chiar mai sus, depinde ce stil de condus ai ! Cu chiptuning nu ma bag, stiu ca la motorina sunt schimbari mari, sunt oameni priceputi in asa ceva pe forum, de ex. Doc, da-i un PM. S-o stapanesti sanatos si pune ceva poze !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Problema la masina asta, varianta pe benzina, este ca are un cuplu cam micut, pentru cat e de grea.
      De asta si consumul maricel, pentru un motor de 2 litri.
      Un chiptuning iti va da pe moment o usoara senzatie de mai mult sau mai bine, dar pe ansamblu nu va rezolva mare lucru.
      Cred ca va trebui sa te multumesti cu ce ai.
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Esti bun cu 10% la 139 km/h.....la 139-140 eu scot 12-13%..iar 8,5..numai pana in 80-90 km/h fara fite.
        Cat priveste benzina te sfatuiesc sa folosesti ce scrie in carte CO95...altfel o sa ai surprize cu sondele "lambada".....
        E drept altfel merge motorul ..trage altfel. Si eu am tot bagat ba 100 ba 99...numai 95 nu si iata cum acum cateva saptamani s-a aprins becul in bord "check engine"...si la computer tomograf mi-a iesit o sonda bolnava. L-au stins cei de la ASKO si m-au sfatuit sa bag 95...asa am facut si nu s-a mai aprins.
        O sonda costa Sonda Lambda - 1 buc ( COD OEM 36531-PPA-003) denso 550 ron cu tva iar la dealer undeva la 250 euros.
        Uite site DOC:
        http://www.dimsport.ro/ro/chiptuning...9-stage-1-1238
        Last edited by FLORIN CRISTEA; 07-05-14, 08:47.
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Working...
        X