CRISTI: '07 Honda CR-V 2.0 Elegance M/T

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Partea cu gropile o rezolva usor orice masina cu garda la sol mare, in conditii de aderenta precare (noroaie, iarba uda) as vrea sa-i vad calitatile de offroad... Depre astea as vrea sa spui cate ceva daca ai avut ocazia sa testezi. Oricum cred ca se descurca onorabil cel putin
    Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
    Momentan fara H

    Comment


    • #32
      Off-road mai bine decat Discovery, Defender sau Land Cruiser nu cred ca mai stie nici o masina, dupa parerea mea, iar CR-V nu a fost facuta pt asa ceva. Ideea era ca se descurca ok pt ce e, adica un SUV de asfalt, iar pt cine e maniac cu cataratul pe munti cu masina poate apela la variantele mai sus mentionate.

      Comment


      • #33
        Nu ma refer la offroad aproape extrem, catarat pe munti sau alte nebunii, ci la a trece prin sleauri cu noroaie, a depasi portiuni cu iarba uda si pamant moale sub, chestii usoare pe care eu le intalnesc foarte des La nivelul de Freelander 1 daca este e suficient.
        Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
        Momentan fara H

        Comment


        • #34
          Te rog, mai spune cum se comporta masina.
          Ce parere ai de vizibilitatea in spate - la drive-test mi s-a parut cam dificil sa dau cu spatele ...
          Franele mi s-au parut cam moi - asa o fi, sau doar mi s-a parut ?
          Cand mergi pe drumuri mai rele te hurduca rau ? Am auzit ca Toyota Rav4 te zdruncina binisor.

          Thx

          Comment


          • #35
            Vizibilitatea spate nu m-a deranjat. E-adevarat ca am pus si senzori de parcare dar nu vad o problema.
            Frinele nu le-am folosit inca in situatii extreme - la utilizare normala par ok.
            "Cand mergi pe drumuri mai rele te hurduca rau ?"Nu. Peste gropite trece mai bine chiar decit accord-ul. Are si rotile mai late si citeodata chiar nu simti pe cele mici (iti intra total sub roata). Pe drum zob (cum a fost spre Pestera) am mers incet.
            Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
            Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

            Comment


            • #36
              Vine in curand si CRV-ul meu . A mai ramas sa aleg intre cutie manuala si automata. E cineva pe aici care le-a condus pe ambele?

              Comment


              • #37
                Inteleg ca e tot benzina! Bravo!

                PE cr-v nu am mers cu a/t dar pe accord da.

                Eu zic sa iei m/t pe cr-v. si aici se simte un mic delay fata de m/t-ul de la accord - deh, e greutate mai mare. Cu automata probabil ca ar fi prea mult. Daca ar fi avut 230 de CP ca cx7-le de la mazda probabil ca ar fi fost suficienta o cutie automata.
                Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                Comment


                • #38
                  Si eu ma gandeam la manuala ca prima alegere. Dar ma bate si gandul ca o automata e mai comoda :axe: Probabil ca o sa fac efortul sa le testez pe ambele pana la urma.


                  PS: Motorizarea pe benzina am ales-o deja din motive de putini km/an plus motor mai silentios. Imi pare rau de cuplul de la diesel dar nu cred ca o sa-i duc lipsa prea mult.

                  PPS: mi-am adus aminte ca mai am cateva intrebari la care poate aflu raspunsul fara sa mai fac un drum la dealer: 1. farurile cu xenon sunt adaptive? (se misca stanga/dreapta cand misti volanul?); 2. are guri de ventilatie si in spate? (am uitat sa ma uit cand am facut primul test); 3. se poate dezactiva airbagul pasagerului? (am de pus un scaun de bebe si ar fi grozav sa il pot pune in fata; cine are bebe mic stie de ce )

                  Comment


                  • #39
                    Eu am varianta fara piele asa ca iti spun cum e la mine:
                    1. Nu am xenon. Pe accord am si nu sint adaptive.
                    2. are ceva sub scaune
                    3. nu stiu sigur, parca da. Ma pot uita diseara. Dar e mai sfint sa il pui in spate daca bebe are peste 6 luni.

                    Asa ca cel mai bine afli tot de la dealer :-)
                    Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                    Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                    Comment


                    • #40
                      Problema cu bebe e ca momentan are abia 3 luni si singur in spate nu il vad daca nu mai e cineva in masina. Cand o sa treaca de la cos la scaun o sa fie altceva

                      Comment


                      • #41
                        Il vezi si in spate, suportul de ochelari e prevazut cu o oglinda care iti da posibilitatea sa vezi si scaunele din spate.

                        Comment


                        • #42
                          Nu e chiar asa. Acum e in cosulet, cu spatele spre sensul de mers. Ca atare daca ma uit in oglinda respectiva nu vad decat spatele cosuletului . Care mai are si un mic coviltir ca sa o apere de soare.

                          Cand va trece in scaun de copil va fi alta poveste. Stiu ca CRV are acea oglinda speciala care facuta tocmai pentru asa ceva. Dar in urmatoarele 6 luni, daca sunt singur in masina cu fetita, vreau sa pun cosuletul pe scaunul din fata - cu conditia sa pot dezactiva airbagul.

                          Comment


                          • #43
                            Update tot de consum.

                            In oras e mai bun decit la accord - 14-15 dar pe alte drumuri si la alte ore (aglomeratie mai putina)

                            Extraurban
                            Cu CRV-ul am ajuns simbata la Brasov cu 8.2, mers de familist, cu 140 dupa Ploiesti si linistit pe curbe (adormise fi-mio in spate). Apoi de la Poiana Tapului bara la bara cu 10km/h medie pina dupa Azuga. Pina la Ploiesti era consumul 7.4. Sa vedem la intoarcere, o sa fie la vale :-). Altfel, imi scirtie frinele din cind in cind, o sa ma duc la service.

                            In afara de clima cu incalzirea oprita din fabrica si ca imi scirtie frinele din cind in cind, n-am nimic rau de raportat.
                            Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                            Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                            Comment

                            Working...
                            X