Zgomot in spate dupa schimbarea uleiului in grup

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Zgomot in spate dupa schimbarea uleiului in grup

Salutare.
    Am un crv 2.2cdti 140 hp din 2006 AWD. Am schimbat bucșe si am decis sa schimb si uleiul in grup.
    Dupa schimbarea uleiului observ ca se aude in spate un sunet atunci cand accelerez sau decelerez. Sunetul apare mereu intre 1800-2000 de turatii chiar daca accelerez brusc sau usurel. Cum trece de 2000 cum se opreste.

Zgomotul este similar celui de rulment sau a tobei de eșapament. Este oarecum constant, nu foarte puternic. Abia sesizabil dar inainte nu era.

Ce parere aveti? Nu pot inregistra video ptr ca de abia se aude.
    Last edited by Patraulea; 04-05-20, 20:40. Reason: Am observat simptome noi

Cand spui grup, cred ca te referi la diferentialul spate.

Zgomotul la diferential semnaleaza de obicei o problema grava de uzura sau doamne fereste de rupere a ceva, care se aude permanent odata ce a inceput.
    Un zgomot mai soft poate fi doar de la o calitate necorespunzatoare a uleiului sau un nivel mult prea mic, dar si astea conduc foarte repede catre o problema serioasa.

Eu zic mai degraba sa vezi daca zgomotul nu provine de la rulmentii rotilor spate.

Oricum, eu zic ca nu te vei lamuri singur, trebuie sa faci o vizita in service.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Originally posted by Patraulea View Post
      Salutare.
      Am un crv 2.2cdti 140 hp din 2006 AWD. Am schimbat bucșe si am decis sa schimb si uleiul in grup.
      Dupa schimbarea uleiului observ ca se aude in spate un sunet atunci cand accelerez sau decelerez. Sunetul apare mereu intre 1800-2000 de turatii chiar daca accelerez brusc sau usurel. Cum trece de 2000 cum se opreste.

Zgomotul este similar celui de rulment sau a tobei de eșapament. Este oarecum constant, nu foarte puternic. Abia sesizabil dar inainte nu era.

Ce parere aveti? Nu pot inregistra video ptr ca de abia se aude.
      Ce ulei ai pus in ... spate ? Daca nu e OEM da fuga si schimba cu OEM la ASKO....CARPATI...unde vrei tu.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

Comment

Working...
      X