yobit hitbtc digifinex
SIRNEA_A/T: '05 Honda CR-V 2.0, Silver - Hondafan

SIRNEA_A/T: '05 Honda CR-V 2.0, Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• sirnea_a/t
    replied
    intrebare: merita filtru de aer K&N pe cr-v??? avantaje/dezavantaje???

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    poze http://mihaicostea.deviantart.com/gallery/

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    eu 30, honda 70000 @ satic sat.

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    dak nu lucrez mi-ar place sa vin. astept coordonatele.

Leave a comment:

• FLORIN CRISTEA
    replied
    Sir Nea...lasa vtec-ul.....vezi ca pe 19 luna asta avem intalnire CRV-eii..sa nu uiti....dl Cerevelu a punctat, lui Willy i-am reamintit in "private" ca lui asa'i place la privata....ma ocup sa le aduc aminte si celorlalti.....
    Cat priveste Vtec-ul....intra cand e usa deschisa.....
    Uite si cu VTEC...http://en.wikipedia.org/wiki/VTEC...poate te lamuresti...eu unul nu am inteles mare lucru dar nici nu ma intereseaza.
    Ce ma intereseaza este ca masina sa nu inceapa sa "vorbeasca " cu mine pe drum...adica sa inceapa sa zdrongane...chitaie...scartaie...etc..etc...restul e treaba altora numiti "mecanici auto".....
    Pa....
    Last edited by FLORIN CRISTEA; 04-11-11, 07:42.

Leave a comment:

• cerevelu
    replied
    Acuma, mii e scuze, m-as indoi ca are vreo tangenta cu turatia, in sensul ca la prima vedere vtec e o tehnologie care e permanenta, nu e functie de turatie: http://www.autoevolution.com/news/ho...ned-20338.html si desigur http://www.howstuffworks.com/question229.htm ; poate ma insel, dar... nicaieri nu este amintita vreo turatie de intrare in functiune...

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    stie cineva la cat intra vtecul???? 3800rot/min???

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    dupa concediu am trecut pe la service pt o verificare completa.....si tre sa schimb capete bara exterioare, tampon motor, curea accesorii. La tamponul de motor imi pare cam mare pretul 177E. Exista si piesa aftermarket??? A mai schimbat cineva??

Leave a comment:

• WillyCR-VFAN
    replied
    Originally posted by sirnea_a/t View Post
    luna viitoare o sa o duc la service sa vad dak tre inlocuite rolele+cureaua, sper sa nu crape in concediu.............merci de raspunsuri!
    o intalnire de crv-isti vara asta??????
    E bună īntrebarea, şi eu m-am gāndit, sunt foarte ocupat acum cu diverse, vine şi concediul, dar chiar ar merge o īntālnire a CR-V-urilor, rămāne să vedem īn ce măsură o să şi reuşim s-o facem, pānă la urmă o să reuşim, ideea e să fim cāt mai mulţi, mai discutăm pe tema asta īn thread-ul dedicat !!

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    luna viitoare o sa o duc la service sa vad dak tre inlocuite rolele+cureaua, sper sa nu crape in concediu.............merci de raspunsuri!
    o intalnire de crv-isti vara asta??????

Leave a comment:

• Daniel.
    replied
    Originally posted by sirnea_a/t View Post
    dupa 6 luni.......m-am obisnuit cu consumul, ma deranjeaza lipsa scutului metalic si cele 2 sonde lamda de pe catalizator(mi-e frica sa nu le trosnesc). in rest merge de mananca astfaltul dar si macadamul! drumul de la popasul pescarilor(olimp) si costinesti cel pietruit 90-100km/h. plimbare prin sirnea si imprejurimi piatra craiului fara probleme, intra spatele si urca pante destul de abrupte cu pietris. problema compresor aer, huruie va trebui sa-l schimb. voi lua hella 2500ron. in rest e f tare.
    Daca te referi la compresor A/C arunca un ochi si aici : http://www.partsgeek.com/catalog/200...ompressor.html ( au preturi mai decente )

Inainte de a scimba compresorul vezi in ce stare se afla cureaua + rolele ce sunt atasate la el. Si mie imi huruia insa dupa ce am schimbat cureaua + rolele problema a disparut.

Sondele lambda slabe sanse sa le lovesti mai probabil or sa cada din cauza benzinei de slaba calitate cum de altfel am patit eu

Leave a comment:

• FLORIN CRISTEA
    replied
    Scutul il rezolvi repede..vreo 2 milioane parca...asa am dat eu pe el....daca vrei sa stii de la cine spune-mi si iti zic eu.
    E un scut bun din tabla de 2...sau de cat o fi si se potriveste fix. Acum am vazut poza cu masina ta...exact ca a mea.
    Scutul te sfatuiesc sa-l iei cat mai rapid....daca te-ai uitat sub masina baia e ulei este complect descoperita.
    Zici de compresorul de la ac....???
    Despre CASCO eu platesc 312.50 eu/trim....1250 eu pe an full casco fara fansiza, si masina este asigurata pentru 15228 eu.
    Salutes...

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    dupa 6 luni.......m-am obisnuit cu consumul, ma deranjeaza lipsa scutului metalic si cele 2 sonde lamda de pe catalizator(mi-e frica sa nu le trosnesc). in rest merge de mananca astfaltul dar si macadamul! drumul de la popasul pescarilor(olimp) si costinesti cel pietruit 90-100km/h. plimbare prin sirnea si imprejurimi piatra craiului fara probleme, intra spatele si urca pante destul de abrupte cu pietris. problema compresor aer, huruie va trebui sa-l schimb. voi lua hella 2500ron. in rest e f tare.

Leave a comment:

• FLORIN CRISTEA
    replied
    1. Nu evaluezi tu masina ci ei, firma de asigurari.
    2. Eu am full casco (fransiza zero).
    3. Pentru partea de mecanica e bine sa o faci la un service HONDA, pentru partea de vopsitorie poti merge si in alta parte. E bine sa cauti un service care are conventie cu firma asiguratoare. Eu am casco la UNIQA. Cauta simulataore de asigurare pe net si ai sa vezi. E bine sa te orientezi la firma care-ti da cea mai mare despagubire in caz de dauna totala. Incerca BCR . Exista criterii de evaluare ...vechime ,numar de km. Incearca asa cum am mai spus un simulator si te vei lamuri. Am sa ma uit in asigurare si iti dau un pm cu sumele si valorile...maine.

Leave a comment:

• sirnea_a/t
    replied
    roata de rezerva e in portbagaj, e mai sigur (pt Bronx). anvelope am pus 205/65/16 ca asa scria in talonul vechi. ulterior am aflat ca in carte dimensiunea era 215. sper sa nu am probleme la itp. am intrebat de serviceuri all brands pt ca exista casco eco unde poti repara la orice service dar nu cel de firma. stiu ca honda nu-i ca vw.

Leave a comment:

Working...
X