FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by KMR View Post
    Ai devenit prea serios
    Nu mai știi de glumele noastre. Ia să te prezinți regulamentar la următoarea īntālnire CR-V
    Ba stiu.....da trebuie sa zic ceva..... Una peste alta ieri am constatat consumul cum zice Radu plin pe plin...16,1%..e bun nu..???
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Nu pot sa spun decat: "Ba', esti nebun...?"...
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • Și sonda lambda mai e īn mințile ei?
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Florinelu, parca totusi e cam mare, chiar daca benzinarele sunt betive, a mea, de vreo 2 ani, nu sare de 13 decat iarna !
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gāndiţi pentru voi īnşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Cānd rămāi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui pānă la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să īţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gāndeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • Nu stiu ce sa zic.....o sa ma duc la ASKO sa schimbe nuj ce cartus....si o sa-i rog sa-mi faca un computer test sau cum ii zice pentru sondele..sonda lambda. Treaba e ca imediat ce o scot la drum intins scade consumul pe bord vazand cu ochii...ajung de la 15-16% la 10%..12%...si nu o iert nici la drum intins. Pentru Vali, iarna 13%..e boierie .La mine iarna se tine cu 17%-18%. Masina a consumat multicel de cand am luat-o. Folosind-o majoritatea timpului in oras si mergand si mai "ciupit" , e buna la asa ceva, cred treaba asta ar fi o explicatie pentru consum. Stiti cum se circula in Bucuresti....am si cacatul asta de intersectie in renovare de la Big Berceni..unde mai mult stai decat mergi. Si pana la urma urmei daca isi face treaba asta e....nu am avut nici o data nici o problema cu masina...o bucsa pe ici pe colo dar nimic esential si de "valoare".Am de rezolvat o bucata de piele la sezut sofer sub genunchi...a cedat nervos.... . In rest mergem inainte.....caci inainte era mai bine.....
            FLORIN CRISTEA
            Senior Member
            Last edited by FLORIN CRISTEA; 14-04-17, 11:28.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • Pacat ca nu mai e nimeni cu un 2006 in zona. Dar fara gaz sau alte chestii d'astea. Mai intalnesc cate unul in trafic si cand intreb de consum..10-12% iar in parbriz are semnul de gaz....deci vrajeli....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                Pacat ca nu mai e nimeni cu un 2006 in zona. Dar fara gaz sau alte chestii d'astea. Mai intalnesc cate unul in trafic si cand intreb de consum..10-12% iar in parbriz are semnul de gaz....deci vrajeli....
                Te-or fi pacalit cand ti-au vandut-o, ti-au dat motorul de 2.4 pe blat.....!
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Motorul de 2.4 consumă mult mai puțin
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Am eu un fost coleg de la firmă care are una ca a ta Florin. Poate scrie și el pe forum despre consumurile lui. Dacă nu va scrie, la următoarea īntālnire CR-V īl sun și īl īntrebăm de consumuri.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • Originally posted by KMR View Post
                      Am eu un fost coleg de la firmă care are una ca a ta Florin. Poate scrie și el pe forum despre consumurile lui. Dacă nu va scrie, la următoarea īntālnire CR-V īl sun și īl īntrebăm de consumuri.
                      Multumesc Mr.KMR ar fi interesant. Poate pana atunci ajuns si la ASKO si imi testeaza sondele . Nu e o tragedie consumul sunt obisnuit. Nu am avut masini care sa consume putin. Pana si prima Dacie era o buna consumatoare. Era un R12 undercover...plecase Dacia 1300 in RFG si s-a intors R12..... Asta in vremurile de mult apuse. Aveam un motor Renault cu un carburator dublu corp folosit de Volvo. La RAR nu m-au acceptat au zis ca masina nu e ceea ce e in talon...am vandut-o asa cum era. Am mai avut doua AUDI unul 80CD si unul 100CD. 80CD era bun la consum dar 100 rupea pamantul.Transmisie AT si 5 cilindri plus greutatea se apropia de CRV la consum...80 de litri intrau in rezervor...
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • Am fost la Asko. La testul computer totul in regula. Impecabila. La analizor gaze, in ralanti accelerat, nu sunt probleme, in ralanti "165 HC ppn vol" ceea ce trebuia sa fie sub 100. La ITP a fost ok.... Am facut plinul am adaugat 1 flacon Dura Lube curatat injectoare. Voi merge pret de 2 rezervoare si voi repeta testul de gaze. Daca va fi acelasi rezultat, asa cum bine m-a sfatuit amicul KMR, voi efectua testele vizuale asupra catalizatorului si sondelor lambda...electronice stim cum arata. O sa resetez kilometrajul sa vedem cat scot in oras. De la Asko pana acasa pe centura cu o medie de 60-80 kmh am scos pe 28,9 km un consum de 8,9 litri....nimic nou stiam ca la aceasta medie de viteza asta este consumul. O curiozitate... computerul arata un motor de 300 hp...nu 150 hp cat zice fabricantul... sa le fi scapat celor de la Honda 150 de cai in motor si ei sa nu-i fi "marcat"...... Punem raul inainte ne pregatim de catalizator nou si sonde.....nu OEM ca vand masina si cu ce iau pe ea cumpar ce trebuie OEM si le adaptez la hota de la bucatarie......
                        Atentie eu pot glumi pe seama masinii mele VOI NU...va dau pe mana lui Ramm....

                        NB
                        Pentru o masina care se cheama HONDA sincer sunt foarte dezamagit....are 105558 km....sa fi cazut asa de repede catalizatorul ..sondele...????. Daca e asa e najpa.
                        Ajung la concluzia ca nu am facut mare lucru cand am luat-o. Si nu e chiar o masina life time...sau e, dar in conditia sa nu traiesti prea mult.
                        FLORIN CRISTEA
                        Senior Member
                        Last edited by FLORIN CRISTEA; 19-05-17, 18:09.
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Florinel, eu zic sa te impaci cu ideea ca ce ai tu e un dat si asta e...!

                          Dpmdv, motorul de la masina ta nu este punctul ei forte. Este un compromis la nivelul inceputului decadei anilor 2000 intre putere/cuplu, nivel de taxe/impozite, fiabilitate si costuri de mentenanta, facut pentru europeni.
                          In schimb, caroseria, confortul si dotarile sunt excelente.

                          Bucura-te de ea asa cum e, cat mai vrei sau cat mai poti, apoi mergi mai departe..!
                          Stiu ca poti...!
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • Din aceasta dilema nu puteti iesi.....am zis...... Asa voi face . Oricum momentan ale posibilitati nu exista.....
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Am expus problema si grupul de pe facebook, acolo lumea reactionează mult mai rapid plus ca oamenii sunt documentați si au experiență. Multi au trecut prin situații asemanatoare cu a mea. Am căpătat cāteva sfaturi extrem de utile şi la obiect. Motorizarea e f bună dovada ca folosit si in ziua de astazi...K20A4. Voi incepe prin schimbarea bujiilor care nu sunt chiar cele date in specificația maşinii. In functie de rezultate voi actiona mai departe.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • Am schimbat bujiile BOSCH cu DENSO date in cartea . Motorul nici se mai simte...ffff silentios...nici o sincopă...turatia e la locul ei. Nu mai dă īn nas la accelerare bruscă. Parcă nu mai are acelaşi zvāc la plecarea de pe loc. Am resetat consum si kilometraj. Initial a plecat cu 17%....apoi 14% si am incheiat cu un 10,9%....in oraş. Bujiile BOSCH au lucrat ok...fara semne pe ele...īnnegrite, dar probabil ca nu erau in parametrii ceruti de motor. O sa consum rezervorul de benzină si merg la testul de poluare să vedem cum stăm. Buni mecanicii si inginerii de la ASKO dar băieții de pe HONDAFAN facebook de toată isprava....pricepuți nene, inclusiv aia care m-au intrebat cāt port la picior....😁😁😁😁.
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X