PRUDOM : ´99 Honda CR-V 2.0, Dark Blue, (RD1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PRUDOM : ´99 Honda CR-V 2.0, Dark Blue, (RD1)

    Salutare fanilor Honda! dupa cum vad pe aici,cam putini posesori de Hondite mai vechi,eu modelul asta anume CRV1 l-am vrut si il caut de vreo 1 an si ceva(pana am gasit una in starea dorita de mine).De mentionat ca am avut multe masini,de toate felurile si marcile(in special Mercedes,peste 30 de buc-fiind si pasionat de ele).
    Din motivul adaptarii la timpul si conditiile actuale cred ca mi se potriveste cel mai bine japoneza asta ce o sa v-o prezint:
    -fabricatie '99(niciodata nu cumpar un model fabricat in primii 2 ani)
    -motor 2,0 16V 94KW/126CP
    -KM 75000(bebelus pt o japoneza)
    -optiuni: AC,geamuri+trapa el,2 airbaguri,abs,etc.
    -imbunatatiri - praguri,bull-bar,proiectoare Warn

    De ce anume modelul asta :
    -pt garda la sol mult mai mare decat la alte 4x4-uri permanente
    -fiabilitate dovedita
    -usor de intretinut,fara prea multa electronica si senzori care sa te enerveze cand nu trebuie
    - face fata cu succes si offroad
    -este o masina fara gadgeturi inutile,totul practic si la locul lui
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...a+001.jpg.html
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 15-09-08, 10:19.
    Fara poezie,viata e pustiu...

  • #2
    Fi bine venit printre noi prudom!
    Felicitari pentru masina ta, sa o stapanesti in continuare sanatos si sa te tina la fel de mult cat un Benz vechi!
    Pentru poze, foloseste galeria noastra:

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/main.php?g2_page=1
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      felicitari !
      bine ai venit printre noi !

      e bine intretinuta!
      sa ai grija de ea!
      bafta!
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
      http://www.hotelcehov.ro/

      Comment


      • #4
        Bine ai venit si felicitari pentru masina!
        Ai avut peste 30 de masini ?
        Intrebare : varsta dvs ?
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          Multumesc pt aprecieri!
          Pasiunea pt masini o am de mic copil,microbul Mercedes l-am luat de la taicameu,de 10 ani detin permis de conducere(varsta aproape 28) si in decursul lor am avut ceva masini...aici sunt cateva(daca aveti rabdare sa va inregistrati,merita):
          http://www.clubmercedes.ro/cateva-di...ele-t1000.html
          Inafara de Mercedes am avut si alte 'europene'-de care nu vreau sa mai aud!insa am avut si japoneze de care am fost incantat:Toyota Rav4,Nissan Micra(inca il am).
          De la Rav4 a plecat interesul pt Honda CRV care e la aceeasi clasa numai ca e mult mai sus fata de Toyota(din toate punctele de vedere)
          Fara poezie,viata e pustiu...

          Comment


          • #6
            salutare si tie !
            fii bine venit printre noi !

            frumoasa intrare ti-ai facut pe forum (detalii, poze ...tot tacamul)
            numai bine
            '18 BMW X1 18xd
            '15 BMW i3 range extender
            ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

            Comment


            • #7
              Vad ca esti deja echipat de iarna (pneuri Dunlop M3)
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by ticker View Post
                Vad ca esti deja echipat de iarna (pneuri Dunlop M3)
                Mda,chiar zilele astea planuiam sa fac un traseu montan(DN67C)-Transalpina,si cum nu beneficiez de reductor si diferential blocabil,ma vor ajuta gumele noi
                Fara poezie,viata e pustiu...

                Comment


                • #9
                  din cate stiu eu (...de pe you tube...) nu ai nevoie de reductor, drumul e superb, mor de oftica findca nu am timp....dar odata il ating eu....in schimb.....daca ai cauciucuri bune ...nici o problema.......pana in oct nu cred ca apuca vremea rea sa-l faca impracticabil....

                  apropo de mercedes, masina mea de servici este un 250D din 86, f bine intretinut, cu bord de lemn, peste 3 ani o inscriu la masini de epoca...merge impecabil pt varsta ei....

                  Bafta pe Transalpina! fa poze si filmulete !
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                  http://www.hotelcehov.ro/

                  Comment


                  • #10
                    N-am mai apucat anul trecut sa merg pe Transalpina,insa am bagat-o pe niste coclauri 'locale' unde nu ma asteptam sa se tina de Patrol si recent am urcat-o pe o partie de ski:


                    Este intr-adevar o masina fiabila,dar voi renunta la ea pt una automatica..
                    Fara poezie,viata e pustiu...

                    Comment


                    • #11
                      Automatic...absolut....si eu am vrut sa iau cutie automata ..dar nu aveau pe stoc. Inainte am avut un Audi 100 automatic....este super.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • #12
                        La mine ultimele masini au fost automate...si acum le cam duc lipsa,m-am plictisit de mestecat in cutie...
                        Fara poezie,viata e pustiu...

                        Comment


                        • #13
                          Pentru oras ...mai ales Bucuresti cutia automata este o adevarata binefacere. Multi se cam feresc de ele...dar nu e nici o filozofie..la inceput e mai greu dar dupa aia ....E adevarat ca aceste cutii automate necesita o atentie sporita din punct de vedere al intretinerii....ulei filtre....cantitati. Trebuie sa alegi cu grija mecanicul care urmeaza sa-ti faca aceste operatiuni ..sa-l testezi daca stie sau nu cu ce mananca. Prima data cand i-am facut schimbul de ulei la AT la Audi....nici eu nu stiam f bine ...mi-a pus ulei ca si cum cutia ar fi fost le prima intrebuintare ( tabel VALVOLINE)....gresit.....m-am trezit cu ulei peste nivelul admis....nu a tinut cont ca uleiul din cutia atomata nu ai sa-l poti da afara pe tot never...raman cel putin 1-1,5 litri in interiorul ei.....asa ca 3 cat avea capacitate + 1,5 ramasi in interior..4,5 litri....1,5 litri peste nivel...ulei care s-a dus la canal. In afara de asta exista ulei pt AT facut si tratat in functie de uzura cutiei. Cand i-am facut primiul schimb de ulei la Audi nu stiam de treaba asta si i-am bagat ulei AT..orecare....SHELL....cat m-am chinuit si cum mergea masina ..nu are sens sa-ti spun. Am un amic la VALVOLINE si el m-a luminat.....am cumparat ulei AT pt masini cu peste 180 de mii de km .....si s-a schimbat treaba....te ungea la suflet.....avea alta viata cutia si implicit toata masina. Sa fiti foarte atenti ca multi mecanici la schimbare uleiului la servo baga in ele ulei AT. Complect gresit....uleiul de servo este rosu si inscriptionat ca atare....steering...etc...etc... Lucrand in service am vazut treaba asta si le-am spus mecanicilor sa fie atenti ca-i futizeaza coloana de servo ...implicit directia...frana....La aceste masini cu transmisie automata exista undeva amplasat un rezervor de "presiune" pentru sistemul de franare si directie..i se mai spune si "the bomb" datorita formei recipientului, din cate am vazut presiunea in el este mentinuta de rotatia motorului, daca acest recipiente este dus iar uleiul nu este ceea ce trebuie ...nu avem nici frana asa cum ar trebui...nu mai este servo e "mecanica"..la forta apasarii....si nici coloana de directie numai functioneaza cum trebuie. Eu cu toate masinile pe care le-am avut...o Dacie care de fapt era un Renault 12 TS, Audi 80 CD si Audi 100 CD...intotdeauna la intretinere m-am dus cu uleiul cumparat de mine. Asta fiindca lucrand in Service am vazut ceea ce altii nu prea au cum sa vada.....Ce am zis aici se leaga de experienta cu AUDI 100 cd.....dar banuiesc ca nu difera "conceptia" prea mult fata de alte masini.....
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by prudom View Post
                            N-am mai apucat anul trecut sa merg pe Transalpina,insa am bagat-o pe niste coclauri 'locale' unde nu ma asteptam sa se tina de Patrol si recent am urcat-o pe o partie de ski:


                            Este intr-adevar o masina fiabila,dar voi renunta la ea pt una automatica..



                            Incredibil...am reusit sa o gasesc pe sora-sa...AUTOMATICA,exact aceeasi culoare,la fel de intretinuta si nr de km la fel de putini!!! urmeaza poze
                            Last edited by prudom; 17-07-09, 21:44.
                            Fara poezie,viata e pustiu...

                            Comment


                            • #15
                              Tu esti incredibil ..si ce faci? renunti la G?
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment

                              Working...
                              X