sintax: '17 Honda Civic Tourer, 1.6 i-DTEC, MT, Executive + ADAS (German edition), White Orhid Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Eu cred ca ai inceput din coltul gresit. Eu in primul rand m-as lua de Autoklass.
    Ti-au facut cadou o factura, fara accordul tau. Nici macar daca masina ramane in 3 roti, nu au voie sa iti faca ceva, fara sa iti dai accordul.

Eu am patit-o intamplator tot la Honda, in DE, cand dupa nu mai stiu ce revizie, schimb placute, discuri, etc. m-am trezit cu factura si pe schimb lichid frana.... asta in masura in care cu vreo 2saptamani mai devreme facusem alt schimb de placute/discuri(parca fata schimbasem prima data) si.... lichid de frana (pe care eu cerusem sa il faca odata cu schimbul discurilor).

M-am uitat pe la motor, am observat ca ublasera pe la capac, era agatat pe undeva si o eticheta cu noua data asa ca m-am reintors la ei (platisem deja).
    Le-am spus despre ce este vorba si mi-au returnat diferenta de bani fara alte discutii.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

Comment

am reusit sa inmatriculez masina - 22.03.2018 achizitia, 26.06.2018 inmatriculare in Romania. Ce se mai poate comentaůů...acum demarez procedurile ptr recuperare TVA din Germania - am vb cu dealer-ul, am trimis documentele solicitate, acum astept sa vad cat dureaza, nu de alta dar acum am blocati 3300 EUR TVA (dupa ce am platit TVA si in Romania!!!!!!) si buzunarul ma strange intr-un mare fel.

masina a fost trecuta in CIV cu data fabricatie 2018. pana in acest moment avem facuti 7500 km, ne intelegem bine, totul ok. sunt micile lucruri cu care sigur nu ma pot acomoda, dar asta este. ptr urmatorii (macar 5 ani daca nu chiar mai mult), trebuie sa ne suportam reciproc.
      www.soundlightvideo.ro
      www.slvservices.ro
      EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
      '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

Comment

recuperat si TVA ul din Germania - totul a decurs extrem de repede.
        www.soundlightvideo.ro
        www.slvservices.ro

Comment

Oameni civilizati
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

17500 km pana in acest moment, nu am probleme de semnalat. consum mediu la 14000 km, aproximativ 5.7%. resetat la 14000km iar in acest moment media este 5.5%. in principiu km distribuiti (in ambele cazuri) in mod egal intre interior / exterior. mult, putin, chiar nu stiu.

ptr revizia de 20k km cu ce ma pregatesc? ulei, filtre si ce alte consumabile mai sunt necesare. multumesc anticipat
            www.soundlightvideo.ro
            www.slvservices.ro

Comment

La mine la 20k, pe langa ulei si filtrul de ulei, mi-au curatat etrierii la frane si cam atat.

Comment

Multam Darth

ai idee ce norma are uleiul folosit de Honda ptr motoare diesel? stiu ca merg pe 0W-30 - eu ma gandeam sa merg pe acea C4/C3 din cate stiu eu cam astea is ptr motoarele diesel cu filtru, desi la diesel merge si acea A5/B5. la benzina imi era mai usor la ma gandesc ca la diesel si cu filtru, cerintele is mai speciale
                www.soundlightvideo.ro
                www.slvservices.ro

Comment

Asta folosc eu, luat de pe Cox
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

multumesc ro861. ai idee ce norma acea este?

l.e: in manual apare ca uleiul Honda este 0w-30, ACEA C2/C3, deci problema rezolvata ;-)
                    Last edited by sintax; 06-12-18, 21:57.
                    www.soundlightvideo.ro
                    www.slvservices.ro

Comment

intrebare noua. aveti idee cat costa revizia + consumabile (diesel) la asko? vreau sa vad daca se merita sa comand piesele necesare reviziei de la COX, sau sa merg pe varianta achizitiei de la ei. la ulei m-am decis sa merg pe ulei Honda 0W-30 - desi am vazut la Cox si varianta de Mobil 1 tot 0w-30 putin mai ieftin, dar de principiu am chestie contra Mobil 1, poate gresita...
                      www.soundlightvideo.ro
                      www.slvservices.ro

Comment

├Äntr-adev─âr pe Cox e ceva mai ieftin Mobil 1, dar eu nu m-a╚Ö zg├órcit la diferen╚Ťa cu uleiul Honda.
                        ╚śi nu in ultimul r├ónd, eu am mare ├«ncredere in calitatea produselor luate de pe Cox.

Sent from my iPhone using Tapatalk
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Working...
                        X