RARES_B: '14 Honda Civic Tourer, 1.8 i-VTEC A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Salut,

Update la 70.010 km.
    Astazi, 07.11.18, am dat o tura pe la ASKO si am mai facut una alta:
    - inlocuit discurile de frana fata + placute fata - originale, cumparate de la Cox
    - inlocuit lichidul de frana - Ate Typ 200
    - lipit camera de marsarier pe pozitie pentru ca avea clema de prindere rupta si nu mai statea la locul ei - chestie intalnita frecvent la Tourer
    - inainte de vizita la ASKO am inlocuit stergatoarele cu unele originale de la Cox
    - inainte de vizita la ASKO am inlocuit presurile spate (aveam originale de mocheta) cu unele originale de cauciuc de la Cox. Aveam deja originale de cauciuc insa doar pe fata. Sunt groase/grele si s-au asezat foarte bine
    - in urma cu vreo 2 saptamani am inlocuit rotile de vara cu cele de iarna.

La o verificare generala totul este in regula. S-a observat ca amortizorul rolei intinzatoare a curelei de accesorii are foarte putin ulei iesit din el. Deocamdata nu sunt motive de ingrijorare dar se recomanda inlocuirea lui la urmatoarea revizie - il voi comanda de la Cox si va fi pregatit pentru urmatoarea revizie.

Tot astazi am facut si ITP-ul - insa nu la ASKO deoarece ASKO nu are autorizare si pt autoturisme cu GPL.
    Desigur ca nu au fost surprize la ITP. Am cautat pe net o statie autorizata si pt GPL prin zona Obor - Autoleader Service. Oamenii au fost OK - s-au uitat la serii, au ridicat masina si s-au uitat pe sub ea, au verificat furtunele de frana, au tras de pivoti ca sa verifice jocul, au verificat noxele, becurile, franele, instalatia de GPL - totul a fost in regula fara cea mai mica observatie.

Asadar suntem pregatiti pentru iarna...

Comment

• Salut,

Dupa un an si jumatate de la inlocuirea becurilor s-a ars un bec la faza scurta pe dreapta.
      Am avut becuri Philips Xtreme Vision +130% si am montat la fel.
      Aceeasi chinuiala ca si data trecuta...
      In weekend il voi schimba si pe stanga...

In rest nu sunt probleme...

Comment

• Salut,

In urma cu cateva zile am schimbat filtrul de polen. Ca de obicei, era foarte murdar... dupa mai putin de 5.000 km... de data asta am pus original, de la COX.
        Am inlocuit si bujiile. Mai devreme fata de intervalul specificat in carte, fara sa fie vreo problema. Am pus bujii originale NGK Iridium, de la COX.

In rest totul in regula... sunt foarte multumit de masina!

Comment

Working...
        X