-LIVIU-:'14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • -LIVIU-:'14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport M/T, Alabaster Silver Metallic

    In curand o sa apar si eu cu un mic jurnal pe aceasta arie, ca posesor al unui Tourer. Sunt multe de spus si istoria achizitiei este interesanta. Deocamdata suntem in faza in care trebuie sa achitam factura de leasing, probabil pana la finele anului o sa primim si masina. Sper sa nu se supere nimeni ca deja am deschis deja acest thread.

    revin curand
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 15-08-14, 00:34.

  • #2
    De ce astepti atat dupa ea? Nu aveau ceva pe stoc?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      E un temen maxim in mintea mea, probabil ca masina o sa vina mai repede.

      Comment


      • #4
        Nu ti-au zis ce au pe stoc, sau ai tinut la culoare si nu era pe stoc?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Hai sa o luam pe indelete ...

          Conduc un SUV coreean de 7 ani si am considerat ca e timpul pentru o masina noua. Am plecat initial de la ideea de a cumpara o masina mica de oras si sa bastrez SUV-ul de backup. Am citit tot ce am putut despre motoare, am vizionat ore intregi de clipuri, am decis in familie sa luam pana la urma un Jazz 1.4 cu transmisie manuala. Motor aspirat, fara turbo, filtru patricule, etc. Fara probleme, fara piese scumpe care se strica si sunt considerate "consumabile". Magic seats, spatiu absolut decent in interior. Am vazut masina, ne-e placut mult, nu am apucat sa facem un test drive pentru ca masina de test nu e disponibila in Bucuresti. Am vrut o varianta cu cruise control insa nu e disponibila in tara, da-i si fa socoteli cum sa o aduci de afara, etc.

          Cand sa intram pe linie dreapta (acte, leasing, plata, etc) in familia mea au aparut 2 accesorii (1 pisica, 1 caine). Am stat stramb si ne-am gandit drept si am decis sa renuntam la SUV definitiv si sa luam o masina care sa ne rezolve toate nevoile de transport, inclusiv ale animalelor de companie. Asa am am oscilat intre un SUV nou si un break. Iara teste, review-uri, calcule financiare

          Am fost si la grupul VAG, mi-a placut mult noul Golf SportWagen. Super masinuta, scaunele din spate pot culisa 18 cm si sa ai loc mai mult pt pasageri. Am fost tentat de o varianta DSG, insa citind forumurile de profil am fugit mancand pamantul. Asa ca am revenit iar la Honda cu motoarele ei aspirate "invechite" dar care "nu au moarte". Va fi prima masina serioasa pe benzina pe care o voi conduce, am facut acu ceva timp vreo 90.000 km cu un TICO, dar asta nu se pune

          Deci, Civic Tourer. Nu e chiar masina ideala pt mine, in spate spatiul pentru pasageri putea fi mai generos in detrimentul portbagajului. Dupa 7 ani de SUV va trebui sa ma obisnuiesc cu o pozitie noua la volan, cu un motor pe benzina, etc.
          Am vrut Xenon dar pretul si mai ales livrarea m-au facut sa dau inapoi. A ramas 1.8 manuala Sport, ca si dotari standard e absolut ok (cruise control, bluetooth, camera la mers cu spatele). In principiu vreau o culoare argintie pentru ca tine mai bine la praf.

          Achizitie: din start am plecat de la ideea de a cumpara masina la un pret cat mai bun, asa ca am apelat la un broker. Stiu ca am deschis un subiect pe acest forum insa majoritatea au avut opinii negative. Una peste alta mie mi-a adus economii importante in conditiile in care leasingul e la una din companiile cele mai cunoscute din tara. Recomand tuturor un broker auto! Am semnat contractul de leasing deja, urmeaza sa achit avansul zilele astea. La dealer vom primi specificatiile complete, sper sa nu fim tentati de o alta culoare in ideea unei livrari mai rapide.

          Pe scurt, cam asta este.

          Comment


          • #6
            update: am fost din nou la dealer sa vedem tipurie de tapiterie, alegerea nu a fost grea (negru, evident). Avansul e platit, acum avem de asteptat cateva luni. probabil in 2-3 luni o sa avem masinuta.

            Comment


            • #7
              Negru negru sau gri spalacit?

              Comment


              • #8
                Pai acest gri albăstrui și nemții īl văd stofa schwarz .Ce nu īnțeleg este din ce ai ales fiind doar una disponibila .

                Comment


                • #9
                  Disponibile au fost 2 tipuri de tapiterie: neagra si gri deschis. Griul se intretine greu, asa ca am ales negrul. Culoarea masinii nu e albastruie, cel putin asa o vad eu. Anyway, banii au ajuns la firma de leasing, asteptam productia.

                  Comment


                  • #10
                    Mie sincer mi se pare mult mai greu de intretinut tapiteria inchisa decat cea deschisa la culoare. Pe negru se vede orice urma de praf sau murdarie, acestea fiind mai intotdeauna mai deschise la culoare. Tapiteria deschisa e mai permisiva parerea mea din punctul asta de vedere. Bine eu nici nu am prea multe ocazii in care o pot murdari, nu am copii, animalute de companie, etc...

                    Asta pe langa senzatia mult mai pregnanta de intimitate si confort pe care mie mi-o da culoarea deschisa. La urmatoarea masina voi reveni 100% la tapiterie deschisa, nu ma impac deloc cu negrul civicului actual.
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #11
                      Scuze nu am știut ca īn Romānia sunt disponibile 2 tapițerii de textil.

                      Comment


                      • #12
                        Cred ca e la fel peste tot, doar neagra pe Civic tourer si 5D :



                        Gri este doar pe Civic Sedan - poate de aici si confuzia.

                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	1
Size:	91.1 KB
ID:	718537

                          Exista si varianta de piele bej pe noul civic 5d ticker.
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #14
                            Corect, dar pe stofa nu am vazut bej.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu am vrut piele, panza e mult mai ok pentru nevoile noastre.

                              Comment

                              Working...
                              X