ALEX167: '20 Honda Civic Sedan 1.5T, M/T, Elegance, Carnelian Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E confortabila la drum lung? Suspensia, scaunele, inclusiv pentru cei din spate, zgomotul de rulare? Intreb ca o iau in calcul dar nu stiu cat de “de familie” ar fi. Multumesc!

    Comment


    • #17
      Originally posted by ionutzone View Post
      E confortabila la drum lung? Suspensia, scaunele, inclusiv pentru cei din spate, zgomotul de rulare? Intreb ca o iau in calcul dar nu stiu cat de “de familie” ar fi. Multumesc!
      Salut!
      Este confortabila la drum intins. Am facut 2380 km în cateva zile în concediu, în Turcia.
      Legat de zgomot la rulare - e dependent de suprafata de rulare (în BG zgomot accentuat, în Turcia mai putin) dar și de calitatea anvelopelor. Bridgestone sunt destul de zgomotoase.
      Eu as spune ca e ok, decenta, ca și masina de familie.
      Succes!

      Comment


      • #18
        Originally posted by SebaV View Post

        Salut!
        Este confortabila la drum intins. Am facut 2380 km în cateva zile în concediu, în Turcia.
        Legat de zgomot la rulare - e dependent de suprafata de rulare (în BG zgomot accentuat, în Turcia mai putin) dar și de calitatea anvelopelor. Bridgestone sunt destul de zgomotoase.
        Eu as spune ca e ok, decenta, ca și masina de familie.
        Succes!
        Multumesc frumos pentru raspuns! Aici e marea dilema, la care nu poate raspunde nimeni altcineva, decent pentru familie, excelent pentru sofer ori vitavercea?

        Comment


        • #19
          Inccerc sa iti raspund eu. Am fost la 2 drumuri cu ea cu 4 persoane si bagaje. Toti care au stat in spate au zis ca e f confortabila bancheta. In schimb portbagajul nu e asa mare, abia amm bagat trollerele atunci si erau din acelea mici. Gura de acces e mica si in zona booxelor atarna mufe si allte tije de la portbagaj, asa ca nu poti baga chestii multe sau unele peste altele. Daca vrei neaparat civic sedan pt familie, poate o cutie deasupra de la thule ar ajuta.

          Comment


          • #20
            Originally posted by alexme24 View Post
            Inccerc sa iti raspund eu. Am fost la 2 drumuri cu ea cu 4 persoane si bagaje. Toti care au stat in spate au zis ca e f confortabila bancheta. In schimb portbagajul nu e asa mare, abia amm bagat trollerele atunci si erau din acelea mici. Gura de acces e mica si in zona booxelor atarna mufe si allte tije de la portbagaj, asa ca nu poti baga chestii multe sau unele peste altele. Daca vrei neaparat civic sedan pt familie, poate o cutie deasupra de la thule ar ajuta.
            Multumesc pentru raspuns! Capacitatea portbagajului e practic principalul minus al actualei masini (VW Golf), la momentul achizitiei nu eram asa de multi. Acum, cu doi juniori, nu mai incap bagajele si jucariile, in concedii.
            E clar ca un sedan nu e cea mai buna masina pentru asta, desi portbagajul are 519l capacitate. Alternativa practica ptr familie(caroserie break) in buget similar, difera mult, de exemplu Toyota Corolla Sport Tourer Hybrid.

            Comment


            • #21
              Masina e mare, in spate este spatiu suficient dar portbagajul desi are volum mare, este lung, nu foarte inalt si spatiul utilizabil nu este foarte mare in practica. Confortul as zice ca este bun, dar nu te astepta la Mercedes-Benz iar zgomotul la rulare este pronuntat. Variaza mult in functie de suprafata de rulare dar variaza atat de mult incat e clar ca nu are cea mai buna izolare masina. Cu jante se 16" cred ca ar fi mai confortabila. La drum lung este placut ca are toate sistemele de asistenta care fac calatoria mai usoara.

              Comment


              • #22
                O sa incerc sa raspund si eu la capitolul capacitate, acesta fiind si motivul meu de achizitie honda civic. Pentru o familie cu un copil e mai mult decat ok in conditiile in care asezi bagajele astfel incat sa folosesti si partea de sus din portbagaj. La mine este ok. Am mai luat 2 persoane in plus in masina dar avand un scaun de copil, cele 2 fete care au stat in spate nu au stat tocmai confortabil. Din punct de vedere bagaje 5 persoane am reusit sa le facem sa incapa. Oricum cert e ca sotia mea reuseste de fiecare data sa imi puna la incercare aptitudinile de aranjare a bagajelor in portbagaj. Honda a reusit de fiecare data sa o multumeasca!!!!

                Comment


                • #23
                  Nu stiu cum e la sedan (banuiesc ca nu foarte diferit), dar la hatch se-aude destul de tare zgomotul la rulare / pietre aruncate de anvelope pe dedesubt.
                  Subscriu la punctul cu sistemele de asistenta. LKAS-ul isi face treaba foarte bine, in special pe autostrada unde practic "merge singura" (e musai sa tii mainile pe volan si sa fii atent, desigur, dar ajuta). Cruise control-ul adaptiv (in special daca ai CVT) e senzational, atat pe autostrada cat si in conditii de trafic aglomerat (de ex, mers in coloana care variaza in zona 10-40kmph, e o minune).
                  Locul in spate este excelent vs. alte masini similare.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by ionutzone View Post
                    E confortabila la drum lung? Suspensia, scaunele, inclusiv pentru cei din spate, zgomotul de rulare? Intreb ca o iau in calcul dar nu stiu cat de “de familie” ar fi. Multumesc!
                    Nu. Nu este confortabila. Suspenisa e confortabila, dar scaunele nu. Nici in fata, iar in spate nici atat (aici ma refer la nivelul Comfort, pe care il detin eu; de nivelurile Elegance si Executive nu pot vorbi). Plus ca are zgomot de rulare mult mai mare decat la Golf VII (si asta din cauza antifonarii slabe).
                    Daca vii de pe Golf VII, nu vei fi multumit. Daca vii de pe Golf V, e mai buna, asa este.
                    In spate, chiar daca aparent este mult loc, in realitate nu este asa de mult ptr ca trebuie sa apleci mult scaunele din fata ca sa stai cat de cat confortabil (iar asta ia din spatiul ptr picioare al celor din spate). Chiar daca masina este lata, bancheta nu este la fel de lata (adica nu merge din portiera in portiera, cum este la Golf). Se pierde mult spatiu cu niste plastice inutile. Pana la urma, in spate practic vei avea tot cam atata loc cat ai la Golf.
                    La acceleratii si frane bruste imi ametesc toti din familie, lucru care la Golf si Skoda Octavia nu se intampla.
                    Ideea este ca daca vii de pe Golf si ai 2 copii, nu stiu cat vei fi de multumit. E posibil sa nu va convina spatiul.
                    Daca ai rabdare, poate astepti pana se vinde Skoda Octavia IV. Pentru o familie cu 2 copii, in opinia mea e mult mai potrivita.

                    Comment


                    • #25
                      Multumesc frumos pentru raspunsuri, ma ajuta mult in conturarea unei decizii!

                      Comment


                      • #26
                        Sau de ce nu, skoda superb facelift, o masina chiar superba si mai ales hayonul care odata ridicat, iti da acces la imensitatea aia de portbagaj. Pt 2 copii e mai mult decat suficient zic eu. Daca ar scoate si o versiune hybrid pe 1.5 tsi, o sa rupa vanzariile. Chiar nu e o masina de ignorat. Dar tu decizi cel mai bine, nu noi.
                        asa este, bancheta nu e din usa in usa, are niste plastice langa usi care ocupa destul spatiu.

                        Comment


                        • #27
                          Eu vin de pe Golf 5 iar Civic Sedan este la anii lumina la orice as face referire. Am 2 copii de 4 si 6 ani si mai masina de famile ca si asta la banii dati, nu am gasit.

                          Spatiu mare portbagaj care nu are gura incarcare mare fiind specific caroserie sedan dar intra acolo foarte mult, daca sunt aranjate atent.

                          Cine foloseste trolere imense, intradevar ii va fi greu sa le potriveasca dar eu nu ma incadrez in acea categorie.

                          Rapida, rafinata cu zgomot cei drept mai pronuntat pe anumite suprefete de rulare. Scaunele sunt comode iar suportul lombar electric (si foarte pronuntat daca il setezi), ajuta la pozitie corecta spate la drum lung.

                          Tratament termic geamuri inexistent dar dupa infoliere, este totul in regula.

                          la 20k euro platiti pe ea, este multa masina si nu ma dezamageste deloc nici acum dupa 1.5 ani si 30K km, de la achizitie.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by vizitator View Post

                            Nu. Nu este confortabila. Suspenisa e confortabila, dar scaunele nu. Nici in fata, iar in spate nici atat (aici ma refer la nivelul Comfort, pe care il detin eu; de nivelurile Elegance si Executive nu pot vorbi). Plus ca are zgomot de rulare mult mai mare decat la Golf VII (si asta din cauza antifonarii slabe).
                            Daca vii de pe Golf VII, nu vei fi multumit. Daca vii de pe Golf V, e mai buna, asa este.
                            In spate, chiar daca aparent este mult loc, in realitate nu este asa de mult ptr ca trebuie sa apleci mult scaunele din fata ca sa stai cat de cat confortabil (iar asta ia din spatiul ptr picioare al celor din spate). Chiar daca masina este lata, bancheta nu este la fel de lata (adica nu merge din portiera in portiera, cum este la Golf). Se pierde mult spatiu cu niste plastice inutile. Pana la urma, in spate practic vei avea tot cam atata loc cat ai la Golf.
                            La acceleratii si frane bruste imi ametesc toti din familie, lucru care la Golf si Skoda Octavia nu se intampla.
                            Ideea este ca daca vii de pe Golf si ai 2 copii, nu stiu cat vei fi de multumit. E posibil sa nu va convina spatiul.
                            Daca ai rabdare, poate astepti pana se vinde Skoda Octavia IV. Pentru o familie cu 2 copii, in opinia mea e mult mai potrivita.
                            Nu pot sa ma abtin insa in postul de mai sus sunt niste inadvertente care cred eu nu pot fi ignorate. Chiar daca am hatchback, la spatiul interior (exceptand portbagajul si setarea suspensiei, mai dura la mine) nu sunt diferente intre ele.
                            - scaunele sunt confortabile atat timp cand sunt reglate cum trebuie. Pana acum majoritatea celor pe care i-am vazut spunand ca scaunele nu sunt confortabile nu le aveau reglate corect. O pozitie lasata pe spate nu este o pozitie corecta si evident, va duce la discomfort si probleme medicale in timp. Eu unul sunt nemultumit ca scaunele sunt prea pe confort si prea putin sporty, avand o sustinere laterala modesta, coroborat cu suspensia masinii si stilul meu de condus.
                            Tot legat de scaune, singurele minusuri pe care l-am gasit pana acum, dpdv confort:
                            * sezutul este cam tare. La drum lung (1800km) nu am putut sa stau pe scaun mai mult de 4-5h datorita sezutului tare. Am 1.80, picioarele destul de lungi (comparat cu altii de inaltimea mea) si sunt destul de slab (osos), la ~65kg.
                            * sezutul putea sa fie o idee mai lung.
                            Am am vazut ca acum toate ar veni cu reglaj electric la scaune ceea ce este foarte fain pentru ca la varianta cu reglaj electric poti modifica si unghiul sezutului = > asta este o chestie super-faina si regret ca nu o am pe masina.

                            - bancheta spate - pana acum Civic-ul este masina cu bancheta cea mai lata din cate am experimentat. Astazi am fost si am si masurat, sezutul in sine are 48cm iar de la baza spatarului pana la marginea sezutului sunt 50cm. Asta inseamna ca unui om de statura mea ii vine bancheta pana sub incheietura genunchiului = > confortabil la drum lung. De la bancheta pana la scaunul fata sunt 25cm, spatiu suficient, avand in vedere latimea banchetei (spatiul dintre bancheta si scaun este mai important la masinile cu bancheta ingusta). Plus de asta poti baga picioarele sub scaunele din fata, pentru extra-loc.
                            Puncte nasoale:
                            * chiar daca usile din spate se deschid destul de larg, datorita faptului ca bancheta este destul de lata accesul + pragul lat (mai problematic la hatch-ul meu unde pragurile sunt mai iesite in afara) + plafonul usor turtit, accesul in spate nu este foarte facil, mai ales pentru persoane mai in varsta. Spatiul ramas intre bancheta si stalpul B este ingust. Daca bancheta ar fi fost din usa in usa, atunci accesul ar fi fost de-a dreptul chinuitor. Asa ca atentie ce va doriti . Altfel insa, odata intrat, se sta bine, bancheta este profilata ok, asigura si ceva suport lateral pentru locurile din margine, etc. Am avut pasageri in spate la dum de cateva sute de km, toti au zis ca se sta foarte bine si ca au loc mai mult decat suficient, inclusiv cineva de 1.98m. In acelasi timp, toti au zis ca intratul si iesitul este..dubios (trebuie sa fii elastic ) ).
                            * ca in toate masinile din clasa asta (si nu numai), spatiul din spate este proiectat sa acomodeze confortabil 2 pasageri adulti si nu 3. Nu bancheta este problema cea mai mare (desi este si ea) ci tunelul median destul de lat / inalt. La nevoie pot sta si 3 insa cam chinuiti. Vrei sa transporti in mod frecvent 3 pasageri in spate relativ confortabil sau chiar confortabil? Suv de clasa medie / mare sau monovolum,

                            - antifonarea este medie, din punctul meu de vedere, sedanul stand ceva mai bine decat hatch-ul datorita portbagajului inchis + anvelope mai inguste. Zgomot de motor nu prea este la mers intins (doar cand il calci pe coada il auzi), zgomot de vant incepe sa fie de pe la 120km/h in sus (insa nu deranjant), zgomot de rulaj insa exista si tine destul de mult de combinatia anvelopa + tip suprafata (asta acopera o parte si din zgomotul de vant).
                            Pe unele suprafete anvelopele sunt super-silentioase, pe altele fac zgomot. La sedan problema este un pic atenuata de faptul ca anvelopa este mai ingusta. Nu stiu ce rating au anvelopele care vin pe sedan, insa Michelin-urile de pe hatch au 71 sau 72db, destul de zgomotoase. Daca scopul este sa iei masina cea mai silentioasa din clasa, Civic-ul nu este aceea.

                            Despre raul de masina si ameteala, depinde in primul rand de sofer. Am dus pasageri in spate care nu au avut nici o problema (inclusiv sotia care este foarte susceptibila la rau de miscare) si cu aceeasi masina am reusit sa-o fac pe sotie sa-i fie rau fiind pasager in fata .

                            In final, du-te si fa test drive cu ea, stai in fata / in spate, doar tu poti aprecia ce merge pentru voi. Nu-ti forma impresii pe baza impresiilor altora, impresiile second hand nu functioneaza in general.
                            Daca iti place masina, poti transforma si un Type R in masina de familie iar daca nu-ti place, poate sa fie si mama masinilor de familie ca tot ii vei gasi cusur.
                            closchkutza
                            Senior Member
                            Last edited by closchkutza; 17-03-20, 15:44.

                            Comment


                            • #29
                              Dimpotriva, nu este nicio inadvertenta in ceea ce am scris. Este exact parerea mea despre Honda Civic, nivelul de dotari Comfort. Asta cum ca scaunele sunt confortabile este o gluma buna, sunt de departe cele mai neconfortabile scaune pe care le-am avut vreodata la o masina, atat cele din fata cat si bancheta spate (mentionez ca nu am suport lombar la scaune, dar chiar si cu suport lombar nu cred ca e mare diferenta). Uite ce scriu si americanii despre scaunele de la Civic X
                              https://www.civicx.com/threads/uncom...e-seats.21623/
                              In rest, asa este, fiecare decide care e cea mai buna masina ptr el. Mers la dealer, testat temeinic, si luat o decizie in cunostinta de cauza. Nu recomand nimanui sa ia masina fara sa o testeze.

                              Comment


                              • #30
                                Stiu thread-ula ala. Sumarul lui este:
                                - unii zic ca nu sunt confortabile deoarece nu stiu sa-si aseze un scaun corect;
                                - unii zic ca nu sunt confortabile deoarere au prea mult suport lombar (fix);
                                - unii zic ca nu sunt confortabile deoarere au prea putin suport lombar (fix) - aceleasi scaune ca cele de sus.

                                closchkutza
                                Senior Member
                                Last edited by closchkutza; 17-03-20, 15:44.

                                Comment

                                Working...
                                X