BBITZA: '19 Honda Civic Sedan 1.5T Facelift, CVT, Elegance, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Urmaresc de ceva timp un forum din America pentru Honda Civic X: What did you do to your Civic today?
    HTML Code:
    https://www.civicx.com/threads/what-did-you-do-to-your-civic-today-ii.14492/


    Poate va dau niste idee sau poate urmariti si voi.
    Mie mi-au placut urmatoarele chestii facute din pozele atasate.
    Attached Files

    Comment


    • #17
      Cu ocazia asta va intreb si pe voi ce parere aveti de Oil Catch Can? Vi se pare ok? Aveti si voi instalat deja? Afecteaza garantia?
      Precizez ca nu sunt genul sa rup pedala in doua sau sa merg pe circuit.

      Comment


      • #18
        Conform investigatiilor facute de o firma care face catch cans, in configuratia stock, nu are nici un rost sa se monteze asa ceva, capacul culbutorilor are deja catch can inclus in el. Daca vrei sa umbli la putere, incepe sa capete sens, functie si de plusul de putere.

        Comment


        • #19
          Cred ca in prima poza cineva isi etaleaza capacele de plastic montate prin compartimentul motor. Dar la noi masina vine deja cu acele capace de plastic, nu este expusa tabla ca la americani. Si inafara de completat lichid de parbriz nu ai ce sa cauti la motor oricum. La portbagajul de la sedan mai interesanta ar fi montarea telescoapelor care deschid automat portbagajul la descuierea lui. Si-a comandat un coleg de pe forum.

          Comment


          • #20
            Adevarat la capacele de la motor. Mi se pare foarte interesant ce si-a facut colegu cu telescoapele dar mi se pare foarte ok agatatoarea pentru haionul portbagaj. Tot pun mana pe tabla si ar fi binevenit sa incerc sa fac ceva de genu.

            Eu tot mai caut. Poate mai gasiti si voi ceva interesant pe acolo.

            Comment


            • #21
              Sa ai noroc de el!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #22
                Originally posted by ticker View Post
                Sa ai noroc de el!
                Multumesc frumos.

                Am reusit pe miercuri sa pun si cauciucurile de iarna. Le aveam in garaj puse pe anvelope decat montat si pus la pastrare celelalte de vara. Atasez cateva poze.
                Fiindca am vazut ca vine vremea ploioasa am zis sa fac si un tratament hidrofob la geamuri cu Nano4 carglass. Este ok produsul si chiar merita. Las un link mai jos daca sunteti si voi interesati. Am zis pe viitor sa incerc si alte solutii. Asta cel putin o sa imi mai ajunga odata daca nu de 2 ori. Sa vedem cat o sa reziste.
                https://www.emag.ro/tratament-hidrof...scenario_ID=51

                Gasesc in ultima vreme pe Facebook posturi cum ca uni dintre posesori de civic x isi schimba in service-uri autorizate placutele de frana. Am cautat si eu azi in actele de garantie dar nu este mentionat nicaieri ca toate interventiile trebuiesc facute in reprezentanta. Eu din cate am inteles pana se termina garantia totul trebuie facut la Honda. Voi ce parere aveti sau daca aveti alte informatii ar fi binevenite.

                Comment


                • #23
                  Foarte fain topicul ​​​​​​, l-am citit cu mare drag. Tine-o tot asa. ​​​​​ Placute de frana poți cumpăra de origine, sau poți merge pe aftermarket tu hotărăști in funcție de buget. Pagid și Jurid ar fi niște marci bune de luat în calcul.

                  Comment


                  • #24
                    Multam Cristi. Dar la vremea lor o sa merg pe ATE. Am inteles ca asta folosesc ca si original.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Bbitza View Post

                      Gasesc in ultima vreme pe Facebook posturi cum ca uni dintre posesori de civic x isi schimba in service-uri autorizate placutele de frana. Am cautat si eu azi in actele de garantie dar nu este mentionat nicaieri ca toate interventiile trebuiesc facute in reprezentanta. Eu din cate am inteles pana se termina garantia totul trebuie facut la Honda. Voi ce parere aveti sau daca aveti alte informatii ar fi binevenite.
                      In brosura de garantie extinsa se specifica, pe la inceput:

                      Pentru a vă menţine dreptul la reparaţii în perioada de garanţie extinsă, întreţinerile la service trebuie să fie conforme cu recomandarea producătorului autovehiculului şi să fie efectuate exclusiv de un Reparator din rețeaua națională de parteneri autorizați Honda România.
                      Deci, pentru a beneficia de anii 4 si 5 ai garantiei, e musai sa faci toate operatiunile intr-un service autorizat de Honda Romania.

                      Nu stiu sa-ti spun despre anii 1-3, dar pentru mine acei 2 ani in plus de garantie extinsa sunt suficienti pentru a nu calca in alte service-uri, cel putin primii cinci ani :-).

                      Comment


                      • #26
                        Da, cu piese de schimb de origine, cumparate din Reprezentanta pentru a beneficia de garantie. Foarte corect ce scrie
                        marvin42
                        Senior Member
                        marvin42

                        Comment


                        • #27
                          Update:
                          Am facut un drum scurt de vreo 500+ km pana la Ramnicu Valcea si inapoi zilele acestea si am vrut sa pun un consum aproximativ.
                          La dus am mers domol si am reusit un consum de 6% conform CB, iar la intors am mai calcat-o pe ici colo si am iesit cu un consum de 6,4% dupa cum se vede in poze.
                          Masina are momentan 2300 km inca nu am incheiat complet cu rodajul, insa incerc usor usor sa urc in turatii cu ea.
                          Am avut ocazia sa testez si noua solutie ce am aplicat-o pe parbriz si pot spune ca sunt multumit. O problema ce a mai fost expusa pe celelalte topicuri si pot sa o mentionez si eu este cea a stergatoarelor ce o iau razna la un moment dat. Am vazut discutii cum ca acestea ar merge si in functie de viteza dar eu cred ca aici chiar este o problema (am mers si tare si incet si ele tot o luasera razna). Daca le opresti e ca si cum le-ai reseta, merg ce merg cu trebuie apoi iar..... Senzorii de parcare fata inca nu fac probleme la ploaie.
                          Deoarece am montant de curand anvelopele (nokian wr a4 pe 17") am reusit sa le si vad cum se comporta la drum. Din punct de vedere aderenta all good, am luat-o pe Slatina si m-am jucat un pic pe serpentinele acelea mici. Din punct de vedere zgomot la rulare, pot spune ca sunt mult mai galagioase decat cele de vara, care mie sincer mi se par decente. Am montat azi pe Toyota anvelopele de iarna (nokian wr d4 pe 15") si asa cum eram obisnuit - liniste totala.

                          Overall - ZAMBETUL pe buze de ceea ce poate sa faca masina.

                          Comment


                          • #28
                            Masina are momentan 2300 km inca nu am incheiat complet cu rodajul
                            Esti ireal de rabdator :-).

                            La dus am mers domol si am reusit un consum de 6% conform CB, iar la intors am mai calcat-o pe ici colo si am iesit cu un consum de 6,4% dupa cum se vede in poze.
                            Excelent consum. Prin oras cam care e media?

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by marvin42 View Post
                              Esti ireal de rabdator :-).
                              Cand ai un copil mic caruia nu ii place sa stea locului mai mult de 2-3 ore in masina nu prea pot sa fac drumuri foarte lungi. Ocazii au fost si ar fi fost o plecere dar.....

                              Originally posted by marvin42 View Post
                              Excelent consum. Prin oras cam care e media?
                              De obicei in aglomeratia nebuna din Bucuresti mai folosesc Toyota. Are totusi un consum mai mic si mi se pare putin mai fasneata.
                              Ca si consum prin bucuresti 8,5-10% dar depinde foarte mult de cat vede bara la bara.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Bbitza View Post
                                Pentru ca nu exista masini nelovite in Bucuresti, a trebuit si a mea sa primeasca botezul. Am rezolvat rapid la niste baietii super cu metoda PDR.
                                Intre timp am reusit sa o si inmatriculez.
                                Felicitări pentru achiziție, sper să nu mai ai incidente neplăcute cu ea.
                                Ce înseamnă metoda PDR? PlătescDarRezist?
                                sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                                Comment

                                Working...
                                X