BBITZA: '19 Honda Civic Sedan 1.5T Facelift, CVT, Elegance, Polished Metal Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Bbitza
    replied
    Cu ocazia asta va intreb si pe voi ce parere aveti de Oil Catch Can? Vi se pare ok? Aveti si voi instalat deja? Afecteaza garantia?
    Precizez ca nu sunt genul sa rup pedala in doua sau sa merg pe circuit.

Leave a comment:

• Bbitza
    replied
    Urmaresc de ceva timp un forum din America pentru Honda Civic X: What did you do to your Civic today?
    HTML Code:
    https://www.civicx.com/threads/what-did-you-do-to-your-civic-today-ii.14492/

Poate va dau niste idee sau poate urmariti si voi.
    Mie mi-au placut urmatoarele chestii facute din pozele atasate.
    Attached Files

Leave a comment:

• Bbitza
    replied
    Originally posted by BBR91 View Post
    Masina nu are senzori pe jante. Foloseste senzorii ABS pentru a determina daca o roata este lasata. Eu personal schimb doar anvelopele. E important sa umflii anvelopele cu aceeasi presiune, calibrezi sistemul si e ok.
    Multumesc de info!

Leave a comment:

• BBR91
    replied
    Masina nu are senzori pe jante. Foloseste senzorii ABS pentru a determina daca o roata este lasata. Eu personal schimb doar anvelopele. E important sa umflii anvelopele cu aceeasi presiune, calibrezi sistemul si e ok.

Leave a comment:

• Bbitza
    replied
    La Toyota era setat fix 8000km interval de schimb ulei. Doar ca acolo imi cumparam singur piesele si faceam singur schimbul.

Vin catre voi cu inca o intrebare legata de anvelopele de iarna si de jenti. Stiti cumva daca masina vine cu senzori de presiune? Eu pe setul de iarna nu m-am gandit din pacate si la acestia si cred ca va trebui sa merg cu vreun martor in bord din cauza asta. Sper sa nu. Voi cum ati trecut pana acum iernile? Ati schimbat doar anvelopele? Sau ati avut set complet cu tot cu senzori?

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Originally posted by Bbitza View Post
    Multumesc frumos pt urari. Si da deja sunt impacat cu gandul de revizie, dar eram curios. Ma gandesc ca dupa revizie o sa arate mai mult. O sa intreb la reprezentanta cand ma duc.
    Nu stiu sincer ce sa ti zic. am coleg la munca cu 1.5 CVT sport plus, masina vede numai sport ca mod de condus si are km pana la revizie 11000 dupa 2000 km de la revizie. Eu care merg mai lejer, fara ture decat ocazional, am deja 2000 de km si vreo 300 de zile pana la revizie. Tura asta e posibil sa o duc si eu la 10000 :X, dar in rest nu am trecut de 8-9 mii

Leave a comment:

• Bbitza
    replied
    Multumesc frumos pt urari. Si da deja sunt impacat cu gandul de revizie, dar eram curios. Ma gandesc ca dupa revizie o sa arate mai mult. O sa intreb la reprezentanta cand ma duc.

Leave a comment:

• scarr
    replied
    Bine ai venit, felicitari pentru achizitie si sa o conduceti cu placere!

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Originally posted by BBR91 View Post
    Oil life creste si scade in functie de cum si unde mergi. Schimba uleiul cand iti spune si asta e. Ia-o ca atare, nu te stresa.
    M-am stresat si eu la fel la inceput, dar nu ai ce face, pui 500 lei deoparte pt revizie la 6 luni (in fct de cati km faci) si aia e. Sa o stapanesti sanatos.

Leave a comment:

• harris
    replied
    Sa o conduci cu placere multi km si fara de probleme!.

Leave a comment:

• BBR91
    replied
    Oil life creste si scade in functie de cum si unde mergi. Schimba uleiul cand iti spune si asta e. Ia-o ca atare, nu te stresa.

Leave a comment:

• windir
    replied
    S-o stapinesti sanatos si sa o alergi cu placere maxima ,fara incidente !

Leave a comment:

• Bbitza
    replied
    Multumesc frumos. Este si casco facut din prima zi. Deocamdata nici un greiere. Speram sa nu fie. Am inteles ca au mai fost probleme cu senzori din fata ca tipau dupa prima ploaie/spalare. Nu am avut nici dastea pana acum.

Ceea ce imi trezeste o intrebare acum este oil life. La mine a aparut dupa 1000km. Aveam 9000km oil life. Am mers oras 500km si acum am 7500 oil life. Intrebarea este - nu ar fi trebuit sa fie mai mult de 9000 km? Sau asa este prima data?

Leave a comment:

• BBR91
    replied
    Sa va bucurati de ea. Este exact ca a mea, doar ca facelift. Mi se pare putin mai uratica cu facelift. Va recomand CASCO, mai ales daca ai citit ce au patit colegi de pe forum. Niciun greieras prin bord sau pe la stalpi? Poate au dres-o la facelift.

Leave a comment:

• arado
    replied
    Bun venit!

Sa o stapaniti sanatosi si multi km fara incidente!

Leave a comment:

Working...
X