MUTURUC: '17 Honda Civic Sedan 1.5 CVT Executive, Midnight Burgundy Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Corect . Asa am facut si eu !

    Comment


    • #62
      Neaparat CASCO cu regres asupra firmei de RCA a tirului (care poti sa o mentionezi, nu e un secret).
      Nimeni sa nu se incurce cu garajele si firmele nonreprezentanta ptr ca, chiar daca aparent lucreaza bine, nu pun piese originale pe masina. Cei de la reprezentanta sunt obligati sa lucreze doar cu piese originale, pe cand firimele non-reprezentanta nu au aceasta obligatie. Pe tine, ca si client, te asigura (si te taxeaza) ca pun piese originale...dar, daca le dai jos, vei vedea ca multe sunt aftermarket sau mai rau, second hand.
      Un prieten de-al meu a patit-o rau de tot: a avariat un Passat, iar eu l-am trimis direct la Avia Motors la reprezentanta, mai ales ca firma de RCA a vinovatului i-a zis ca ii deconteaza tot. S-a intalnit cu un vecin care are un service, si acest vecin l-a zapacit sa mearga la el, ca ii face super masina, cu piese originale. Reparatia a costat vreo 28 000 RON, pe deviz erau numai repere de piese originale. La vreo 3 saptamani a intrat altul in el, s-a dus la reprezentanta la reparatie (care de data aceasta era mult mai mica) si acolo i-au aratat ca nicio piesa nu era originala pe masina, ba multe erau si la mana a doua. Deci vecinul l-a pacalit cu zambetul pe buze.

      Comment


      • #63
        Nu am Casco. Ce e de făcut dacă vreau la reprezentanta? Și pot sa insist sa fac la reprezentanta dacă ei zic ca nu prea plătesc cei de la city insurance?

        Comment


        • #64
          Chiar daca ar vrea sa o repare la un service de cartier, nu se gasesc piese AM pt acest model de Honda.

          Comment


          • #65
            Originally posted by Muturuc View Post
            Nu am Casco. Ce e de făcut dacă vreau la reprezentanta? Și pot sa insist sa fac la reprezentanta dacă ei zic ca nu prea plătesc cei de la city insurance?
            Actuala lege iti permite tie, ca pagubit, sa repari bunul avariat unde doresti, nimeni (de la societatea de asigurari) nu iti poate ingradi acest drept. Insa nu stiu daca ii poti obliga pe cei de la reprezentanta sa iti repare masina, daca ei nu doresc.

            In cea mai rea situatie (pt tine), achiti tu reparatia la reprezentanta si depui toate actele de reparatie (deviz, facturi, dovada platii, etc) la societatea de asigurari, urmand ca aceasta sa te despagubeasca. Aici insa, exista riscul ca service-ul sa iti umfle devizul de reparatie, iar compania de asigurari sa nu fie de acord cu anumite piese/manopere din deviz si astfel sa incasezi mai putin decat ai platit la service. E riscant, mai ales la o dauna maricica, asa cum ai si tu.

            Comment


            • #66
              Nu am de unde sa achit, am deja rata la faza cu câinele 😐deci nu merge dacă cer deviz și merg cu el la city insurance? Sau trebuie sa plătesc pentru reparații mai întâi?

              Comment


              • #67
                Muturuc, nu incerc sa te judec dar numai ce ai avut alta patanie cu masina si tot nu ai facut Casco. Pai nu e pacat, acum iti prindea bine.
                Co5min
                Senior Member
                Last edited by Co5min; 05-11-19, 14:59.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Muturuc View Post
                  Nu am de unde sa achit, am deja rata la faza cu câinele 😐deci nu merge dacă cer deviz și merg cu el la city insurance? Sau trebuie sa plătesc pentru reparații mai întâi?
                  Ai doua variante clare: fie mergi la un service cu care 'lucreaza' compania de asigurari, fie o repari in reprezentanta dar achitand tu contravaloarea reparatiei si apoi depunand actele la societatea de asigurari pentru a fi despagubit. Nu poti obliga un prestator de servicii (reprezentanta) sa lucreze cu o societate de asigurari.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Co5min View Post
                    Muturuc, nu incerc sa te judec dar numai ce ai avut alta patanie cu masina si tot nu ai facut Casco. Pai nu e pacat, acum iti prindea bine.
                    mi-ai luat cuvintele din ,,tastatura''. Mai ales la o masina noua,, unde piese sh gasesti f greu si AM aproape deloc, mai bine faceai rata de cand ai luat masina si faceai un casco de atunci, ieseai infinit mai ieftin, dar acum e tarziu. Bine ca esti tu sanatos, fierul se va repara. Sfatul meu, incearca sa te duci la cineva care o repara foarte bine, preferabil reprezentanta, pentru ca daca te vei gandi sa o vnzi peste cativa ani, cu o reparatie non profi, o sa pierzi foarte mult.

                    Comment


                    • #70
                      Muturuc
                      Junior Member
                      Muturuc , am aruncat un ochi la city pe lista reparatorilor autorizati. Dintre cei de-acolo imi sar in ochi Tiriac Auto si Toyo Motor din Bucuresti. Nu le-am folosit serviciile, dar sunt firme relativ mari si cu siguranta sunt mai ok vs. serviceuri de cartier random.

                      De asemenea, vad ca e un dealer Honda din Braila (Apan Cars Braila) care apare in lista. Evident, nu stiu detalii (par un dealer multimarca), insa e un inceput. Daca as fi in locul tau, as lua toata lista aia a reparatorilor si as incerca sa gasesc toti dealerii Honda, apoi as cauta pe net informatii despre fiecare si as lasa masina la cel mai ok posibil (according to internet wisdom).
                      E o situatie extrem de nasoala, dar exista solutii (sau, cel putin, macar solutii "ok" daca nu ideale).

                      Mult succes in a gasi un service ok in lista lor!

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by marvin42 View Post
                        Muturuc
                        Junior Member
                        Muturuc , am aruncat un ochi la city pe lista reparatorilor autorizati. Dintre cei de-acolo imi sar in ochi Tiriac Auto si Toyo Motor din Bucuresti. Nu le-am folosit serviciile, dar sunt firme relativ mari si cu siguranta sunt mai ok vs. serviceuri de cartier random.

                        De asemenea, vad ca e un dealer Honda din Braila (Apan Cars Braila) care apare in lista. Evident, nu stiu detalii (par un dealer multimarca), insa e un inceput. Daca as fi in locul tau, as lua toata lista aia a reparatorilor si as incerca sa gasesc toti dealerii Honda, apoi as cauta pe net informatii despre fiecare si as lasa masina la cel mai ok posibil (according to internet wisdom).
                        E o situatie extrem de nasoala, dar exista solutii (sau, cel putin, macar solutii "ok" daca nu ideale).

                        Mult succes in a gasi un service ok in lista lor!
                        APAN CARS Braila - NO Way
                        Exista in Bucuresti un service -CARPATI MOTORS- fost dealer Honda,pe care il recomandroblema este cu garantia !

                        Comment


                        • #72
                          APAN nu este un service Honda bun, ci unul deosebit de bun. De asemenea, cei de la centrul de daune își fac treaba foarte bine.

                          Comment


                          • #73
                            Nu sunt din București, stau in Timișoara.

                            Comment

                            Working...
                            X