Bobescu: '19 Honda Civic Sedan 1.5T, CVT, Elegance, Polished Metal Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Click image for larger version  Name:	 Views:	1 Size:	154.0 KB ID:	860549 A venit si comanda de ceara lichida de pe amazon UK, este vorba despre Turtle Wax 50984 ICE Seal N Shine Hybrid Sealant (ceara lichida, caranuba si ceva compozitie de ceramic coating). Acum 3 luni cand am luat masina am aplicat colnite 476s, ce este foarte ok, dar fiind o ceara clasica se aplica mai greu, cu pad dedicat si prosoape de buffing dedicate, daca o lasi prea mult sau aplici in soare este riscul sa ramana reziduri ce le scoti foarte greu. Am vrut sa incerc o ceara lichida, am fost gata sa achizitionez Ceara lichida Meguiars Hybrid, dar citind am vazut ca surprinzator turtle wax ar fi mai durabil si mult mai ieftin. Turtle wax a fost 5.99gbp la oferta de pe amazon uk, acum este 8.5gbp. In romania nu am gasit turtle wax, am comandat de pe uk, iar transportul a venit 9 gbp + 6 ceara aprox 15 gbp, si a ajuns in 2-3 saptamani. Meguiars vad ca se gaseste la noi la 117 lei la oferta. De aplicat este o joaca, sprayezi pe cate un element de 2-3 ori si apoi stergi cu un prosop de microfibra absorbant. Inainte de aplicare am folosit si un clay pentru decontaminare, luat de ali express, la fel si prosoapele dedicate. Ca si rezultat ii da masinii un gloss fain, efect de umed si se spala foarte usor masina, un jet de apa odata pe saptamana e suficient. Din ce am citit se poate da si pe parbriz pentru efectul hidrofob la ploaie. Ar trebui sa tina minim 2-3 luni. Va las mai jos si rezultatele si produsele.

https://www.pro-detailing.ro/ceara-l...ml-p-4956.html
    https://www.amazon.co.uk/Turtle-Wax-...s%2C165&sr=8-1

versus intre cele 2 produse
    https://www.youtube.com/watch?v=59w-eKzmgw4
    Last edited by bobescu25; 17-07-19, 22:58.

Comment

Sa va povestesc si prima experienta negativa legata de service-ul honda. De ceva timp am observat ca volanul statea putin stramb (spre stanga, 1-2 grade), cand masina mergea drept, iar cand tineam volanul perfect drept masina tragea spre stanga. Nu era foarte grav, dar ma deranja, adica am facut eforturi mari pentru o masina noua, tocmai sa nu mai vad mecanici cel putin o vreme, plus ca putin inducea in eroare lane assistul. Am sunat la reprezentanta la timisoara, le-am explicat problema si mi-au spus ca in primul rand ei nu au stand de geometrie si in al doilea rand masina mea are 4800 km si dereglarea geometriei este din vina mea si mi-au recomandat politicos sa merg eu la orice service unde fac geometria sa imi rezolv problema. Au spus ca pot sa le duc masina dar ma va costa 250 lei si ei o vor duce la un tert sa regleze geometria. Nu am facut multe drumuri lungi si cred ca am mai observat problema si mai inainte, dar nu am bagat de seama, crezand ca nu are cum sa fie la o masina noua. Raspunsul de la timisoara a fost ca daca veneam in prima 100 km ma rezolvau pe garantie. Mentionez ca am mers cu masina ca si cu un bibelou, am incetinit maxim la gropi, nu imi aduc aminte sa fi luat vreo groapa notabila.

Am sunat la reprezentanta la Arad, la telefon vanzatorul a avut o atitudine f ok, au spus ca o ridica pe stand si daca nu sunt defecte mecanice de la gropi- (din vina mea) pe trenul de rulare, fac geometria pe garantie. Luni dimineata am fost la Arad, aprox 60 km de Timisoara pe autostrada, unde am dat de o alta persoana, cea cu care am vorbit era in concediu. Acum surpriza, dupa ce au inspectat masina au spus ca nu are nici o problema la trenul de rulare ci doar geometria este dereglata, iar masina avand 4,800 km nu o pot face pe garantie, pentru ca ei o faceau daca aveau pana in 3000 km... , moment in care i-am spus pomana, adica ma mint in fata la telefon, vin special de la timisoara, dar nu am avut cu cine. Pana la urma le-am spus sa imi faca programare la un service unde fac si ei geometriile, nici la Arad nefiind stand de geometrie, in fine, in urmatoarea ora m-au rezolvat pe banii mei -100 ron. Nu este 100 ron vreo suma, dar daca stiam de la inceput, nu mai pierdeam timp si benzina sa merg la Arad, rezolvam la Timisoara. Am vrut sa rezolv totusi problema in Arad, ca sa pot sa testez directia inapoi pe autostrada spre Timisoara. La service in 20 min au corectat directia, pe drum inapoi masina statea perfect. Au fost mici diferente, am si primit foaia cu reglajele, totul bine pana acum, minus nervii, timpul si banii mei.

Sunt dezamagit de atitudinea oamenilor de la reprezentanta atat la Timisoara cat si la Arad, chiar am facut eforturi sa cumpar o masina noua, tocmai pentru a beneficia de un customer support si de garantie de calitate. Recunosc ca si eu trebuie sa sesizez mai devreme problema, dar mergand mult in oras nu mi-am dat seama, si pe principiu nu are cum - este masina noua, este de la drum, nu am bagat de seama.

La Arad au facut si o diagnoza computerizata, le-am spus de problema mea cu vibratia la relanti (care nu e mare, si nici nu apare tot timpul dar mi-am luat masina pe benzina sa fug de vibatiile de pe diesel). Pe diagnoza au zis ca nu a aparut nimic si ca vibratia ar fi de la benzina mai de slaba calitate si de la faptul ca este cald si compresorul de clima este in sarcina mare. Nu este deranjanta, dar se simte unori usor in volan, si se transimite usor prin scaun, uneori se vede ochiometric cum vibreaza scaunul pasagerului cand e gol sau cand deshid usa soferului se vede cum vibreaza aceasta, parca mai mult decat mi-ar placea si mai mult decat am observat in alte 2 civicuri in care m-am suit. MEntionez ca am bagat benzina doar de la rompetrol, petrom sau mol, de 95 si de 99 cam 50% - 50%. Am avut grija sa merg cu simt cu masina in primii 3-4000 km.

Alte probleme pe care le-am intampinat si rezolvat singur a fost un factory reset la tableta, deoarece intr-o zi s-a blocat partea audio a masinii, pe displayul de bord, in meniul de audio, se tot invartea o rotita si nu mergea nici o sursa pe audio, complet mut. S-a rezolvat dupa un factory reset.
      Am mai observat ca daca opresc masina si sunt pe navi garmin a masinii, cand e caldura foarte mare, tableta ramane blocata in navi, butonul home nu merge, dar isi revine dupa cateva minute... . Android auto se mai blocheaza din cand in cand si el.
      Last edited by bobescu25; 01-08-19, 09:36.

Comment

Stii ce este trist, ca la toate marcile a inceput sa se intample asta. Cel putin la modelele low si mediu e jale. Am un prieten in elvetia, si a luat x1 2018 nou nout, o caruta de bani si la 30000 de km duupa un an de posesie, a schimbat cutia automata pe garantie. Comunicare cu serviceul la fel, a fost execrabila.El abia a ajuns cu masina pe roti la aia si i s-a zis pai va facem programare si veniti peste cateva zile..masina nu mai pleca de pe loc...la masinile noi a ajuns o loterie. Si stai sa ajunga modelele actuale, de pe la toate marcile, care acum sunt mult laudate si care s-au vandut f bine datorita ofertelor bune si atractive, la 80-120k km si apoi incepe distractia pt multi.

Comment

Bullshit! Cum adica nu e pe garantie? Ce, are doar 3000 de km garantie? Daca a venit prost din fabrica? Nu mai fi credul. Data viitoare cere-le in scris ca nu e in garantie si apoi fă plângere la Honda Trading cu mențiunea că dacă nu se rezolva pe garanție faci plângere către OPC.

Ce dealeri de kko
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

A fost vorba de 100 ron, cateva ore din viata si o caruta de nervi, i-am crezut oameni. Data viitoare nu mai las garda jos, am sa procedez mai agresiv, cum recomanda si ticker.

Comment

Aceeasi problema am avut-o si eu, chiar intr-o forma mai urata: la 2 saptamani de la ridicare i-am sunat si le-am zis ca am volanul stramb si vreau reglare geometrie pe garantie. Mi-au raspuns ca daca masina nu trage intr-o parte sa amanam pana la prima revizie, lucru pe care l-am si facut. La prima revizie mi-au aruncat placa cu 3000km blabla... Nu va mai povestesc ce scarba mi s-a facut.

Comment

bobescu25
                , te-au cam pacalit. Ceea ce aveai tu, era strict o problema care trebuia rezolvata pe garantie. Aceeasi problema o are si Civic-ul meu, luat de nou, acum 10 ani. Volanul este virat usor dreapta la mers rectiliniu. Tu trebuia sa aduci un contra-argument la povestea cu gropile, si anume ca masina nu trage singura stanga sau dreapta daca iei mainile de pe volan, asa cum se intampla cand lovesti o groapa sanatoasa. Ci, masina merge drept, doar ca volanul sta usor virat, adica trebuie centrat, sau facuta o geometrie. Sunt doua lucruri total diferite, insa dealer-ilor probabil ca le este teama sa factureze pe garantie orice nimic, pt a nu ramane cu buza umflata daca le este respinsa cererea. Si atunci, cel mai simplu si mai sigur este sa vinzi gogosi proprietarilor si sa le bagi adanc mana in buzunar, mai ales acelora care nu se pricep la masini.

Comment

Nasoala experienta. Totusi eu nu am auzit de dealer profesionist in Romania, la nicio marca. Merita putin scandal din principiu, dar cine are timp si energie pentru asa ceva...

Comment

Mai, ia stati oleaca, ce service e ala care nu e in stare sa faca o geometrie? Ce face concret daca mergi la ei sa schimbe un pivot, un cap de bara, un brat sau ceva care impune dupa aceea refacerea geometriei? Ti-o urca pe platforma si o duc in vecini sa o rezolve acolo?
                    Daca as mai locui in zona de Vest mi-as servisa masina ori la Honda Debrecen ori la Budapesta chit ca habar n-am maghiara.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

Comment

Si eu am o reticenta fata de Autoklass Constanta. Macar e Bucuresti aproape...

Comment

Originally posted by IB View Post
                        bobescu25
                        , te-au cam pacalit. Ceea ce aveai tu, era strict o problema care trebuia rezolvata pe garantie. Aceeasi problema o are si Civic-ul meu, luat de nou, acum 10 ani. Volanul este virat usor dreapta la mers rectiliniu. Tu trebuia sa aduci un contra-argument la povestea cu gropile, si anume ca masina nu trage singura stanga sau dreapta daca iei mainile de pe volan, asa cum se intampla cand lovesti o groapa sanatoasa. Ci, masina merge drept, doar ca volanul sta usor virat, adica trebuie centrat, sau facuta o geometrie. Sunt doua lucruri total diferite, insa dealer-ilor probabil ca le este teama sa factureze pe garantie orice nimic, pt a nu ramane cu buza umflata daca le este respinsa cererea. Si atunci, cel mai simplu si mai sigur este sa vinzi gogosi proprietarilor si sa le bagi adanc mana in buzunar, mai ales acelora care nu se pricep la masini.
                        Ma simt păcălit da..și frustrat, invățătura de minte. Am vrut sa rezolv cat de repede, că sunt deja plecat in concediu 2000+ km și vreau să mă bucur de masina, încă suntem în perioada de cunoaștere, nu vreau sa mă dezamăgeasca. Am 5200 km iar în 3200 îmi arată că trebuie să îi schimb uleiul..., mă întorc soon la ei. Mi se pare prea devreme că la aproximativ 4-5 luni de la achiziție sa ii fac primul service.
                        In primul drum mai lung cu honda, Timișoara-Predeal, 435 km, masina s-a comportat excelent, dar îmi pare rău de ea datorita drumurilor de toată jena, este totuși cam sport pentru meleagurile noastre. Cam scutura pe zonele de asfalt vălurite de tiruri- porțiunea de la marginea la Deva, care este poate cea mai horror și aglomerata din tara. Consumul pe autostrada este mai mare decât m-am așteptat, aprox 7% la 140 km/h, pe eco și ac on tot timpul. Consum total până la predeal 6.5% mers pe eco, ac on, 2 persoane, benzina 95, regim de condus relativ economic. Mă așteptam la un maxim 5.5-6% din ce am citit despre honda 1.5 cvt, poate este încă in perioada de rodaj. Avem și un iPhone 7 și un pixel 2, pot spune că Apple car play este net superior, mult mai rapid și fain organizat, iar android auto e funcțional, dar se mai blochează și trebuie scos cablul și re-introdus.
                        Last edited by bobescu25; 02-08-19, 23:21.

Comment

Originally posted by bobescu25 View Post
                          Avem și un iPhone 7 și un pixel 2, Apple car play este net superior, mult mai rapid și fain organizat, iar android auto e funcțional, dar se mai blochează și trebuie scos cablul și re-introdus.
                          Vezi ca s-a lansat noua interfata Android Auto. Instaleaza ultima versiune de pe APK Mirror si da-i clear cache si clear data si ar trebui sa se activeze noua interfata care este cam ca la Apple Car Play.

Comment

Incerc danke !

Comment

Urata experienta cu garantia Honda. Si nu esti singurul. 🤔Se pare ca avem 5 ani pe hartie si 0 in realitate 😣

- FUN IS NOT A STRAIGHT LINE -

Comment

Am instalat ultimul android auto apk 1Aug release, dat clear cache și data dar fara rezultat. Am tot vechea interfață. A reușit cineva sa treacă la noua versiune?
                                Last edited by Co5min; 03-08-19, 14:43.

Comment

Working...
                                X