IONUTMARISCA: '19 Honda Civic Sedan 1.5T, M/T, Elegance, Polished Metal Metallic

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• IONUTMARISCA: '19 Honda Civic Sedan 1.5T, M/T, Elegance, Polished Metal Metallic

Salutare tuturor,

Dupa ce am luat decizia de a achizitiona prima mea masina si lungi cautari de modele SH premium care nu se mai terminau datorita nesigurantei in ceea ce urma sa cumpar, am aflat oarecum brusc de existenta Civic-ului si am observat ca bifeaza majoritatea cerintelor pe care le aveam. Cautam neaparat un benzinar, cat mai puternic si multa tehnologie, pe langa dotari de bun simt pentru anul 2019. Initial eram sceptic la ideea achizitionarii unei Honda Civic, tinand cont ca niciun model anterior nu m-a atras in principal din cauza design-ului diferit fata de ceea ce ofera piata europeana.

Totusi, am zis ca nu am nimic de pierdut daca ma inscriu la un test drive, luand in calcul si faptul ca majoritatea review-urilor recomandau noul Civic in clasa din care face parte. Pe scurt, test drive-ul mi-a scos din cap orice alt brand iar alegerea era facuta in proprtie de 90%, fiind foarte incantat de motorizarea de 1.5 in combinatia cu cutie manuala.

Dupa inca o saptamana de gandire am luat decizia finala si am platit avansul, dealer-ul de la Cluj fiind un om de nota 10 iar discount-ul oferit fiind usor peste asteptarile mele. Momentan consider ca a fost decizia corecta aceea de a ma indrepa catre o masina noua.

Partea mai putin placuta este termenul de livrare, estimarea fiind inceputul lunii aprilie. Pana atunci am totusi timp sa ma pun la punct cu toate detaliile legate de masina. Din pacate, dupa ce am citit atat forumuri din SUA cat si cele din Romania, in principal Hondafan, am unele temeri in special legate de greierii care apar foarte repede, numarul de km pana la urmatorul schimb de ulei, valoare care oscileaza incredibil intre utilizatori, uleiul care se dilueaza cu benzina si zgomotele raportate de utilizatori de la instalatia de aer conditionat. Toate aceste informatii ma duc cu gandul la o constructie slab calitativa, lucru pe care nu il poti observa doar intr-un simplu test drive.

Pe de alta parte, incerc sa fiu optimist si sa nu ma gandesc la probleme inainte sa detin efectiv masina. Stiu ca am deschis acest topic putin cam repede, dar am cateva intrebari pentru voi:
    1. Pe contract scrie an fabricatie 2019. Ar trebui sa ma astept sa fie modelul nou cu butoane pe consola centrala si mici insertii cromate la proiectoarele de ceata si diffuser-ul din spate?
    2. Are cineva experiente cu service-ul din Cluj? Nu am gasit prea multe detalii, am vazut ca in sud sunt diferente mari de preturi intre reprezentante.
    3. Stie cineva o valoare aproximativa pentru un Casco?
    4. Cat de greu este sa montez o camera de bord? Am achizitionat-o deja si as vrea sa nu atarne peste tot cabluri. Oare pot ruga dealer-ul sa ma ajute cu montajul?

Astept si sfaturile voastre legate de rodaj si in general la ce ar trebui sa fiu atent la inceput. De asemenea, un alt lucru ciudat in contract sunt dimensiunile anvelopelor, 235/45 R17. Stiam ca sedan-ul are 215/50. Sunt curios daca anvelopele sunt all-season sau nu.

Urmeaza sa revin odata ce intru in posesia masinii.

Originally posted by ionutmarisca View Post
    Salutare tuturor,
    4. Cat de greu este sa montez o camera de bord? Am achizitionat-o deja si as vrea sa nu atarne peste tot cabluri. Oare pot ruga dealer-ul sa ma ajute cu montajul?
    .
    Nu e greu. Daca vrei sa o alimentezi de la priza de 12V iti ia cateva minute sa o instalezi. Civic are spatiu mare intre panouri si cu degetele poti baga cablul pe sub plafon, prin stalpul de la pasager si il tragi pe urma spre alimentarea cu 12V.

Cel putin asa am pus eu camera la fostul meu Civic.

Comment

Rogi la dealer sa monteze cablul prin stalpi. Mie la nord mi-au luat 50 de lei. Nu iti bati capul ca rupi ceva. Avantaju e ca priza e sub bord si nu se vede orice ai baga in ea.

Comment

Alimentarea o voi face de la priza. Voi ruga dealer-ul dupa ce va ajunge masina sa ma ajute, iar daca refuza voi incerca singur. Dupa cum a spus si iulianm si din ce am citit si pe alte forum-uri, e destul de usor de bagat cablul sub plafon.

Comment

Salutare, ma bucur ca mai apar niste clujeni ca mine pe forum. Si eu m-am inteles bine cu dealerul de acolo, care mi-a facut o oferta mai buna (cu doar 200eur, ce-i drept) fata de dealerii din Baia Mare si Sibiu. Despre partea de service nu pot sa iti zic ca inca nu am fost la revizie. La mine in contract, termenul de livrare a fost de 15.11, dar masina a ajuns in 26.10. Cred ca vei primi masina cu anvelope de vara, eu asa am primit-o in 26.10.

Comment

M-as bucura mult sa ajunga ceva mai repede. E din ce in ce mai grea asteptarea. In cazul meu la Baia Mare oferta a fost cu aprox. 400E peste pretul negociat la Cluj. Legat de anvelopele de vara, m-ar scapa de o investitie ulterioara. Nu m-as simti foarte confortabil cu ideea de all season.

Comment

Cu 3 saptamani mai repede decat timpul de livrare estimat, masinuta a ajuns la Cluj. Azi am ridicat-o de la reprezentanta.

Nu am prea multe de spus, in afara faptului ca masina e pura placere la condus si de abia astept sa ma obisnuiesc pe deplin cu ea. Dupa ce am preluat-o, am facut plinul si primii 60km din pura curiozitate .

Comment

Cu 3 saptamani mai repede decat timpul de livrare estimat, masinuta a ajuns la Cluj. Azi am ridicat-o de la reprezentanta.

Nu am prea multe de spus, in afara faptului ca masina e pura placere la condus si de abia astept sa ma obisnuiesc pe deplin cu ea. Dupa ce am preluat-o, am facut plinul si primii 60km din pura curiozitate .
                Sa o conduci cu placere, cati mai multi KM!
                Identica cu a mea - culoare si nivel de echipare - cutia e diferenta.

Comment

Sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea cu multi km fara evenimente. Este ca a mea in culoare,executive MT.
                  Repejor Casco.Eu am la Generali care mi-au facut o oferta buna:1980 fara rate si franciza 100eur.

Comment

Va multumesc frumos!

Am rezolvat si cu casco, de acum inainte incep drumurile . Am incercat azi sa nu depasesc 3200rpm dar nici nu am simtit nevoia. Dealer-ul nu mi-a precizat nimic de rodaj, in manual am citit ca ar fi 1000km de mers ceva mai "temperat". Voi cum ati procedat?

Pana acum lucrul de care ma bucur cel mai mult este faptul ca am ales cutia manuala. Pur si simplu mi se pare incredibila cutia asta. Revin cu update-uri.

Comment

Sa o stăpānești sănătos.
                      In legătură cu CASCO, o simulare la Groupama a fost undeva īntre 600-800 euro, īn funcție de clauze. Fără franciza.

Comment

580e casco la mine la groupama. Full, fără franciză.

Sa o stăpānești sănătos!

Comment

Multumesc!

Intre Groupama si Allianz am avut de optat. Am ales Allianz in final, acopera absolut toate tipurile de incidente si am citit pareri foarte bune. Diferenta de pret nu a fost mare intre cele doua (aprox. 80E in plus in cazul Allianz).

Comment

Multumesc!

Intre Groupama si Allianz am avut de optat. Am ales Allianz in final, acopera absolut toate tipurile de incidente si am citit pareri foarte bune. Diferenta de pret nu a fost mare intre cele doua (aprox. 80E in plus in cazul Allianz).
                            Ce are in plus casco Allianz?

Comment

In cazul Allianz am primit in plus urmatoarele clauze speciale: actiunea animalelor, circulatia in afara drumurilor publice, vandalism si acoperirea jantelor si a anvelopelor sub casco. Nu stiu cat vor fi de folos, dar pentru diferenta relativ mica de pret am considerat ca merita.

Intre timp am parcurs si primii 300km, mers intr-un ritm destul de linistit - medie de consum pana acum 6.6. Imi place foarte mult tinuta de drum, asistenta pentru faza lunga isi face treaba excelent, fara nicio eroare pana acum dar din pacate senzorii de ploaie am simtit ieri ca au dat mici rateuri in sensul ca stergatoarele mergeau intr-una chiar daca parbrizul avea foarte putini stropi. Am oprit stergatoarele iar dupa ce a inceput iar ploaia senzorul si-a revenit la normal. Mai trebuie sa ma joc cu intensitatea .

Unul din lucrurile mai putin placute este garda la sol. Partea frontala este foarte joasa, atat de joasa incat imi este efectiv frica sa fac parcari cu fata in locuri unde exista o bordura. Astfel, prefer sa fac parcari cu spatele, macar asa ma obisnuiesc si cu camera care pana acum m-a impresionat (initial ma asteptam ca imaginea sa fie de o calitate mai slaba).

O mica intrebare legata de faruri: am obsercat ca daca acestea sunt lasate pe modul auto si dau un flash, modul auto se dezactiveaza iar pentru a-l activa inapoi trebuie sa schimb pe o alta pozitie si sa revin pe auto. Exista o alta varianta? Se poate pastra modul auto chiar si dupa un flash scurt?

Comment

Working...
                              X