CO5MIN: “18 Honda Civic Sedan 1.5T, M/T, Elegance, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor ulei aprins īn timp ce rulam pe autostrada.

    Așadar din nou diluție ulei ca și acum 1 an cānd am primit prosteala de la autoklass ca au pus din greșeală 4l ulei īn loc de 3.5l.

    Am 7k km de la schimb cu 5.5k km rămași pana la următorul schimb.

    De data aceasta nu mai accept sa īmi scoată din surplus, vreau o rezolvare de alt fel. Schimb ulei gratis e o varianta iar eu īn paralel caut sa o vānd.

    Īmi place maxim tot la ea dar nu pot coabita cu rahatul asta de diluție.

    Precizez ca:
    - stau la relanti pana cānd acul arata 1k ture după care plec, asa cum am fost sfătuit de dealer
    - nu abuzez de pedala accelerație, rar ajung la 5,6k ture
    - merg cam 60% afara de aici și 12k km range īntre schimburi și consum all time de 7%
    Attached Files
    Co5min
    Senior Member
    Last edited by Co5min; 25-09-20, 18:34.

    Comment


    • welcome to the club. Nu exista rezolvare. Ar trebui sa mai faci verificari.
      aurelian.paratu
      Senior Member
      Last edited by aurelian.paratu; 25-09-20, 20:43.

      Comment


      • Verificat acum joja și este plina de ulei, trece chiar 1mm pe tija de metal deci diluție īn toată regula.

        Comment


        • ar tb sa faci o analiza de ulei. Asa vei stii sigur ce procent ai....

          Comment


          • Cu ce ma ajuta ca știu și procentul? Este diluție peste limita și gata. Schimb ulei gratuit și sa vad ce povesti primesc de la service.

            Nu īnțeleg cum anul trecut din septembrie pana īn martie (toata iarna) cu 9k km, a fost la limita uleiul fără senzor aprins iar acum sunt probleme. Īn același regim de condus...

            Comment


            • Cumva alt ulei sau din alt butoi ?.

              Comment

              Working...
              X