CO5MIN: “18 Honda Civic Sedan 1.5T, M/T, Elegance, Polished Metal Metallic

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Revin cu informații nu de la dealer:
    - pe modelul 2018 a fost scos volumul tactil de pe volan, ceea ce e aiurea
    - referitor la oil life, cica as avea prea putini km să īmi arată vreo uzura

In rest mașină se comporta foarte bine, fără reproș.

Comment

Pai ala nu ar trebui sa arate uzura, ci cat mai ai de mers cu uleiul ala. Daca nu e nici o uzura a uleiului (normal de altfel, la rulajul tau) de ce nu arata valoarea maxima, 20.000km?

Adica, raportat la sistemul meu, cand masina era noua, arata 360 zile pana la servisare, valoarea care apoi a inceput sa scada pe masura ce foloseam masina si aduna km.

Comment

Logica īți dă dreptate. Și eu mă așteptam să am 20k km acolo. Mai investighez.

Comment

Eu am vreo 500 km si oil life-ul e la fel ---. Voiam sa intreb si eu la ASKO, dar daca ai intrebat tu .... Oricum, ciudat.

Comment

Ce inseamna oil life, la fel ? Adica nu iti afiseaza niciun km ramas pana la schimbare ulei ? Atunci suntem 2 in situatia asta.

Comment

Aveti idee daca merg puse anvelope diferite fata de cele standard cu care vine. Ma refer la un 215/55 sau 60 R17?

Comment

De ce ai vrea sa faci asta?

Comment

Ținānd cont că vine iarna eram curios daca merg unele anvelope....fiind in cautare de anvelope de iarna

Comment

Salutare. Si eu as fi interesat sa fac o trecere de la 215/50/R17 la 215/55/R17. Un balonaj mai mare = suspensie mai permisiva. Mai ales ca in ultima vreme au aparut denivelari si incretituri in tot orasul.

Comment

Dpdv legal nu e ok + indicatiile vitezometrului nu vor mai fi reale + va arata ca un tractor + comportamentul dinamic se schimba. Daca voi credeti ca merita pentru 1cm in plus la balon (118.25mm (215/55) vs 107.5mm (215/50) ) nah, voi stiti mai bine.
                      Mai util mi se pare sa incetinesti la gropi decat sa pui roti cu balon de suv acolo unde nu e cazul, mai ales ca suspensia sedanului mi s-a parut chiar elastica si deloc dura.

Originally posted by Scsxs View Post
                      Ținānd cont că vine iarna eram curios daca merg unele anvelope....fiind in cautare de anvelope de iarna
                      Pai, romaneste, merge orice . Sunt mai ieftine 215/55R17 sau 215/60R17 (asta e dimensiune de SUV, by the way, si anvelopele tot de SUV vor fi) decat 215/50R17? Ca m-am uitat la repezeala si dimensiunea stock e cea mai ieftina dintre toate.
                      Last edited by closchkutza; 11-10-18, 14:01.

Comment

Originally posted by closchkutza View Post
                        Dpdv legal nu e ok + indicatiile vitezometrului nu vor mai fi reale + va arata ca un tractor + comportamentul dinamic se schimba. Daca voi credeti ca merita pentru 1cm in plus la balon (118.25mm (215/55) vs 107.5mm (215/50) ) nah, voi stiti mai bine.
                        Mai util mi se pare sa incetinesti la gropi decat sa pui roti cu balon de suv acolo unde nu e cazul, mai ales ca suspensia sedanului mi s-a parut chiar elastica si deloc dura.
                        Corect, cf. manual, se pot pune jenti+anvelope 215/55/R16

Comment

Am verificat azi din nou de curiozitate oil life si imi arata 6800km ramasi. Am acum parcursi 750km deci peste vreo 5000km trebuie sa merg la schimb ulei. Se adanceste astfel dilema legata de cei 12k km pe care unii au reusit sa-i parcurga pana la schimb.

Comment

Īntāmpin o problema și poate mă puteți sfătui: am pus muzica pe un stick 16Gb și nu mi-l recunoaște īn niciuna dintre cele 2 locații, cotiera respectiv īn spate schimbător. Cānd selectez sursa USB nu īmi recunoaște dispozitivul.

Este ceva ce īmi scapă ? Mulțam.

Comment

Am intampinat aceeasi problema si am rezolvat dupa ce am formatat stick-ul in FAT32.

Comment

Aceeasi problema pe o Mazda 3 cu aceeasi rezolvare:formatare FAT32 !

Comment

Working...
                                X