GEKADOS: '17 Honda Civic Sedan 1.5 T Elegance Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Interesant, dar sunt cam departe.

    Comment


    • Mda. Eu nu prea agreez foliile pe parbriz datorita glare'ului (care poate aparea) + deformarea imaginii.

      Comment


      • Si eu am luat o piatra in parbriz
        a crapat instant pe o portiune de 10 cm
        e subtire rau, trebuie sa-i pun o folie... asta e, drumuri murdare de romanica!

        Comment


        • Update 25.600 km:

          Problema cu trosniturile in coloana de directie/volan s-a rezolvat cu spray-ul cu silicon aplicat la reprezentanta.
          Am montat si eu filtrul de polen produs de Mann si este o schimbare enorma.
          Am facut schimbul de ulei + filtru ulei si i-am rugat pe cei de la service sa masoare uleiul din motor. Rezultatul a fost un extra 200 ml in 6500 km.

          In rest astept sa se faca mai cald ca sa schimb difuzoarele de pe spate, si caut anvelope de vara, pt ca nu mai vreau sa mai montez plasticele alea din fabrica.

          https://ibb.co/r6cntxh



          Comment


          • Filtrul habitaclu l-ai schimbat tu sau cei din service? Mulțam

            Comment


            • Eu. Este foarte simplu.

              Comment


              • Si mie mi s-au parut slabute anvelopele de vara de pe sedan cand am facut test-drive. La frana hotarata de la 160 pana la 80 masina s-a simtit nesigura, o simteam cum se misca sub mine, lucru care nu se intampla la hatch, care vine cu Michelin-uri dar si cu anvelope mai late.

                Comment


                • Originally posted by GeKados View Post
                  Update 25.600 km:

                  Problema cu trosniturile in coloana de directie/volan s-a rezolvat cu spray-ul cu silicon aplicat la reprezentanta.
                  Am montat si eu filtrul de polen produs de Mann si este o schimbare enorma.
                  Am facut schimbul de ulei + filtru ulei si i-am rugat pe cei de la service sa masoare uleiul din motor. Rezultatul a fost un extra 200 ml in 6500 km.

                  In rest astept sa se faca mai cald ca sa schimb difuzoarele de pe spate, si caut anvelope de vara, pt ca nu mai vreau sa mai montez plasticele alea din fabrica.

                  https://ibb.co/r6cntxh


                  Cum adica un extra 200ml in 6500km? Atata ti-a consumat?

                  Comment


                  • Cred ca e vorba de adaosul de benzina in ulei - oil dilution

                    Comment


                    • Nu. Atat aveam in plus (combustibil infiltrat infiltrat in ulei).

                      Comment


                      • Originally posted by GeKados View Post
                        Nu. Atat aveam in plus (combustibil infiltrat infiltrat in ulei).
                        pai si ii normala treaba asta?

                        Comment


                        • Oil dilution.

                          Comment


                          • Oil dilution: cam toate motoarele cu DI au probleme cu combustibil in ulei.
                            Din punctul meu de vedere, luand in calcul problemele grave raportate la CRV, eu consider ca 200 ml e foarte ok, mai ales ca vbim si de perioada de iarna cu temperaturi scazute.

                            Comment


                            • Originally posted by GeKados View Post
                              Nu. Atat aveam in plus (combustibil infiltrat infiltrat in ulei).
                              Esti sigur de masuratoare? Adica esti sigur ca nu au bagat ceva mai mult la revizia de dinainte? Dupa masuratoare (folosind poza ta) ai cam 166 ml in plus fata de 3.5 litri.

                              Comment


                              • Originally posted by GeKados View Post
                                Oil dilution: cam toate motoarele cu DI au probleme cu combustibil in ulei.
                                Din punctul meu de vedere, luand in calcul problemele grave raportate la CRV, eu consider ca 200 ml e foarte ok, mai ales ca vbim si de perioada de iarna cu temperaturi scazute.
                                Doar nu o sa tii masina 10 ani cum faceau stramosii nostri. In ziua de azi trebuie sa schimbi telefonul o data pe an TVul la 2 si masina la 5. Eu zic sa monitorizezi situatia la fiecare revizie si sa ii pui sa noteze la comentarii cat avea dilution. Daca anul viitor la revizia din iarna o sa ai 400ml ce o sa faci? Ca asa am lasat-o si eu cu consumul de ulei. Si dupa aia te trezesti ca masina are 5 ani merge perfect si nu prea

                                Comment

                                Working...
                                X