247MAU:'15 Honda Civic 1.8 ES, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• botz
    replied
    Bafta MAU si sa o stapanesti sanatos fara probleme !
    Doar de curiozitate : ti se pare mic sau mare consumul ?
    10 scoteam cu diesel de 2L in oras . De fapt intre 10-14L/100km. 14L iarna evident .Si vorbesc de traseu zilnic de 33 km dus 33 intors....
    Conteaza traseu,ora,rabdare,tutun
    Ca exemplu reusesc sa ma apropii ca si consum cu 1.8L Honda benzina in oras de un 2L diesel WW .Doar ca orele difera .Traseele sunt aproape aceleasi .Oricum consumul in oras e irelevant .Poate conteaza daca mergi 10-15k de km pe an doar in frumosul nostru Bucuresti. Si chiar si atunci neimportant pt ca AT ?
    Oricum sa o stapanesti cu placere !
    BR,
    B

Leave a comment:

• MVali
    replied
    La mine nu am reusit inca sa scad sub 12-13 in oras, nu conteaza cat de linistit am mers, dar nu trebuie sa iei de bun ce spun, adica nu am AT.

Leave a comment:

• 247MAU
    replied
    Am mai facut un test. Am setat sa se reseteze consumul pentru Trip A la fiecare alimentare si am facut 100 de km exclusiv in oras. Consum 10,1.
    Care e parerea voastra? Cat de relevant e un altfel de test? Mi se pare o diferenta relativ mare intre excursia anterioara si acesti 100 de km in oras.

Leave a comment:

• 247MAU
    replied
    M-am intors ieri dintr-o mini calatorie de vreo 800 de km pe traseul Bucuresti-Sambata de sus-Sovata-Sinaia-Ploiesti-Bucuresti + o urcare pana la 1400.
    Consum 6.7 pana duminica seara cand ne-am intors in Sinaia si am prins o coada de vreo 2 ore jumate. Consumul a urcat la 8,2 in aceste doua ore si s-a stabilizat la 7,7 la finalul calatoriei.
    Un singur cuvant am pentru comportamentul masinutei->IREPROSABIL
    Fan Honda 4 ever!

Leave a comment:

• Soni
    replied
    Sa ai parte de multi kilometri fără evenimente neplăcute

Trimis de pe al meu D5803 folosind Tapatalk

Leave a comment:

• andymihail
    replied
    Pana acum am pus Lukoil 95 pentru ca este lāngă mine benzinăria. Nu am simțit ca ar fi probleme.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Leave a comment:

• happa
    replied
    Sa va plimbe sanatosi si fara incidente.
    Mergi pe 95, de preferat Rompetrol.

Leave a comment:

• roval1972
    replied
    In mod cert va recomand sa evitati Lukoil ul de pe Rahova de vis a vis de McD. Acolo sigur umbla la ea.

Leave a comment:

• Io si Ea
    replied
    S-o stapinesti sanatos!
    Stai linistit cu 95 zic si eu.
    Bon, ca sa elimini orice surpriza, chiar orice surpriza, nu schimba statiile de unde alimentezi. Daca e s-o porceasca pe undeva in statie o fac si nu la rafinarie si deci daca stai pe aceleasi statii n-ai probleme.

Leave a comment:

• DannyY
    replied
    Eu am mers atāt cu benzina de 95, cāt si cu cea de 98. Nici o diferența. Absolut nici una. In afara de preț, desigur.

Leave a comment:

• 247MAU
    replied
    Multumesc pentru urari tuturor.
    Deci sa nu mai panichez si sa incerc sa schimb benzina sa vad daca observ diferente. Cam astea sunt concluziile de pana acum ale thread-ului.

Leave a comment:

• rhemyis
    replied
    Delphi,

E ceva in neregulă īn a folosi benzina de 99? Eu simt o diferenta notabilă cand merg cu benzina cu cifra mai mare si mi-am făcut un obicei in a folosi-o preponderent īn ultima vreme. Mi-am facut un card de fidelitate la lukoil si in week-end alimentez cu benzină de 99 la pret de 95. Nu stiu dacă o consuma mai repede dar nici nu ma intereseaza, conteaza sa meargă masina cum īmi place mie. Mersul motorului mi se pare mai rotund si se simte clar mai vioi. Simt diferenta in bine sau in rau imediat cum trec de la una la alta si nu cred ca e doar placebo.

Leave a comment:

• ghela
    replied
    Sa o stapanesti sanatos! Benzina ii ajunge cea de 95 se aseaza si mai bine pe consum.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Sa ai noroc de ea!

Leave a comment:

• harris
    replied
    Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

Leave a comment:

Working...
X