247MAU:'15 Honda Civic 1.8 ES, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• 247MAU:'15 Honda Civic 1.8 ES, Alabaster Silver Metallic

Salutare comunitate,

Intru si eu in clubul mandrilor posesori de Honda cu o Civic ES , Alabaster Silver Metallic luata din Brasov dar inmatriculata in Bucuresti.
    O am deja de o luna si am 3000 de km cu ea. Consum 8,2 pana acum, neresetat niciodata, 60% exterior , 40% oras.
    In primele 10 zile de cand am luat-o am facut de trei ori drumul pana la mare(de doua ori cu munca , o data in concediu).
    Nici un repros.
    In plan urmeaza niste folie pentru luneta si geamurile din spate, covorase din cauciuc si huse(kinderu' deja a patat un pic tapiteria in spate).

O singura intrebare am pentru moment:

- la acceleratie constanta (de exemplu pe autostrada,fara a folosi cruise control) simt in pedala un mic tremur. Pasagerii nu s-au plans de nimic , aparent doar eu il simt. E un pic enervant , nu e puternic , e doar acolo si e constant. Nu se simte in habitaclu deloc.
    Sa fie de la benzina? Pana acum nu pot sa zic ca am pus constant de la vreo benzinarie , am pus Rompetrol, Mol si Petrom , intotdeauna varianta superioara - Efix , Evo si respectiv 99.

Poate sunt eu ciudat si e o chestie normala , pana acum nu am avut o masina in adevaratul sens al cuvantului , doar buburuze de oras.

Anyways , am citit toate threadurile din sectiunea asta si am aflat o gramada de lucruri interesante.
    Am sa revin cu intrebari daca mai apar, pana atunci orice idee e binevenita.
    Bine v-am gasit!

Sa o stapanesti sanatos!

Masina ta are DBW si s-ar putea ca de acolo sa simti tremuratul din pedala de acceleratie. Consumul e ok, probabil o sa mai scada in timp. Sfatul meu este sa pui benzina de 95 si sa renunti la 98, 99, si 100.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Sa o stapanesti sanatos. Si multi km cu folos.

Comment

Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

Comment

Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Sa o stapanesti sanatos! Benzina ii ajunge cea de 95 se aseaza si mai bine pe consum.
            GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

Comment

Delphi,

E ceva in neregulă īn a folosi benzina de 99? Eu simt o diferenta notabilă cand merg cu benzina cu cifra mai mare si mi-am făcut un obicei in a folosi-o preponderent īn ultima vreme. Mi-am facut un card de fidelitate la lukoil si in week-end alimentez cu benzină de 99 la pret de 95. Nu stiu dacă o consuma mai repede dar nici nu ma intereseaza, conteaza sa meargă masina cum īmi place mie. Mersul motorului mi se pare mai rotund si se simte clar mai vioi. Simt diferenta in bine sau in rau imediat cum trec de la una la alta si nu cred ca e doar placebo.

Comment

Multumesc pentru urari tuturor.
                Deci sa nu mai panichez si sa incerc sa schimb benzina sa vad daca observ diferente. Cam astea sunt concluziile de pana acum ale thread-ului.

Comment

Eu am mers atāt cu benzina de 95, cāt si cu cea de 98. Nici o diferența. Absolut nici una. In afara de preț, desigur.

Comment

S-o stapinesti sanatos!
                    Stai linistit cu 95 zic si eu.
                    Bon, ca sa elimini orice surpriza, chiar orice surpriza, nu schimba statiile de unde alimentezi. Daca e s-o porceasca pe undeva in statie o fac si nu la rafinarie si deci daca stai pe aceleasi statii n-ai probleme.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

Comment

In mod cert va recomand sa evitati Lukoil ul de pe Rahova de vis a vis de McD. Acolo sigur umbla la ea.

Comment

Sa va plimbe sanatosi si fara incidente.
                        Mergi pe 95, de preferat Rompetrol.

Comment

Pana acum am pus Lukoil 95 pentru ca este lāngă mine benzinăria. Nu am simțit ca ar fi probleme.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Comment

Sa ai parte de multi kilometri fără evenimente neplăcute

Trimis de pe al meu D5803 folosind Tapatalk

Comment

M-am intors ieri dintr-o mini calatorie de vreo 800 de km pe traseul Bucuresti-Sambata de sus-Sovata-Sinaia-Ploiesti-Bucuresti + o urcare pana la 1400.
                              Consum 6.7 pana duminica seara cand ne-am intors in Sinaia si am prins o coada de vreo 2 ore jumate. Consumul a urcat la 8,2 in aceste doua ore si s-a stabilizat la 7,7 la finalul calatoriei.
                              Un singur cuvant am pentru comportamentul masinutei->IREPROSABIL
                              Fan Honda 4 ever!

Comment

Working...
                              X