WALL: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    InjectoR
    Senior Member

  • InjectoR
    replied
    Originally posted by Spoon View Post
    de ce sa le dea jos? is faine, identice am avut si eu pe un civic din '89 care avea scaunele uzate


    Estetic husele se potrivesc de minune cu numerele rosii de exemplu, ai putea sa ai o scuza pana iti trece febra achizitiei masiinii noi.
    Functional insa, n-ai nici o scuza, deoarece ai airbaguri laterale in scaunele fata!!!
    PS: si peste 10 ani scaunele tale pot arata ca noi, numai sa nu fie arse de tigara:
    https://www.youtube.com/results?sear...+textila++auto
    InjectoR
    Senior Member
    Last edited by InjectoR; 05-03-16, 01:36.

    Leave a comment:

  • Punk
    Senior Member

  • Punk
    replied
    Originally posted by richie View Post
    [ATTACH=CONFIG]51867[/ATTACH]

    Huse de iarna, nu?
    Jur că dacă aș adormi la semafor în scaunul ăla.

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

    Leave a comment:

  • richie
    Senior Member

  • richie
    replied
    Click image for larger version

Name:	0555fad526f1baaa8a363b74c6b80b37-6827449-700_700.jpg
Views:	1
Size:	99.3 KB
ID:	722344

    Huse de iarna, nu?

    Leave a comment:

  • Spoon
    Senior Member

  • Spoon
    replied
    nu, serios, nu mai pune ca ne dor ochii

    Leave a comment:

  • Wall
    Junior Member

  • Wall
    replied
    Ah husele.... am zis sa le iau cu rosu in memoria raposatei (era Orient Red) Dupa ce fac si cotiera rosie mai pun o poza.
    Azi am scazut si eu sub 10 cu consumul ... ca am luat-o de la dealer cu 99L/100km.
    Si dupa mai multe incercari am descoperit faza lunga...se impinge maneta, nu se trage.

    Leave a comment:

  • CatalinP
    Senior Member

  • CatalinP
    replied
    Se asortează cu pavajul.

    Leave a comment:

  • Spoon
    Senior Member

  • Spoon
    replied
    Originally posted by liviu_cts View Post
    nu dai husele alea jos..........pls
    de ce sa le dea jos? is faine, identice am avut si eu pe un civic din '89 care avea scaunele uzate

    Leave a comment:

  • happa
    Senior Member

  • happa
    replied
    Sa va stapaniti sanatosi...
    Zi-mi te rog care e treaba cu folia pe fata, e legala? ce grad de vizibilitate ai pus?
    Ca eu am inteles ca masinile vin din fabrica cu max admis.
    Bafta!

    Leave a comment:

  • liviu_cts
    Senior Member

  • liviu_cts
    replied
    nu dai husele alea jos..........pls

    Leave a comment:

  • ghela
    Senior Member

  • ghela
    replied
    Frumos! Se aseaza bine tavita, mi-ai dat curaj sa imi comand si eu una.
    Si la faza cu becurile sunt DRL si se aprind automat la contact (la orice masina). Daca vrei doar muzica apesi o singura data pe butonul START. Cand o sa conduci mai mult noaptea o sa scazi iar intensitatea luminii in bord pentru ca sunt prea puternice si deranjeaza, plus ca se mai reflecta si in parbriz din cauza plasticului lucios.

    Leave a comment:

  • Wall
    Junior Member

  • Wall
    replied
    Intradevar, bussines edition pare sa fie noua denumire pentru ES. Cand am luat eu masina ES avea doar Asko si Radacini in Bucuresti. Honda Nord abia primise un lot de LS in urma cu o zi sau doua (aparea in niste poze la ei in showroom si cu o saptamana in urma cand trecusem pe la ei nu aveau nici un Civic sedan). La Asko mai aveau una argintie, una neagra si vreo 3-4 pollished metal (griul albastrui inchis). La Radacini aveau una alba, una neagra si una pollished metal.
    Oricum cand am facut eu contractul sambata, la Asko era mare vanzoleala la Civic si cel putin una s-a mai dat sigur. Pretul nu-l pot da exact ca mi-au bagat o clauza de confidentialitate in contract (nu stiu daca este standard acolo sau mi-au trantit-o mie). Ce pot spune este ca a fost mai ieftina binisor fata de oferta de 16400 pentru Mzda 3 challenge. Asa cum am mentionat anterior, este mai ieftina, mai dotata si pe stoc, 3 avantaje majore vs. Mazda 3.
    Eu sunt din ce in ce mai placut surprins de silentiozitate, dar nu ma impac cu indicatorul de schimbare a vitezei. Imi arata ca trebuie sa schimb intr-o treapta superioara de viteza la 1700 turatii....cam prea devreme as zice si deci mai mult il ignor. Tot cautand jante pentru rotile de iarna imi dau seama ca Honda a ales un model frumos pentru jantele standard. De fapt nu cred ca am mai vazut jante standard asa dragute la alte masini. De obicei se pun cele mai anoste jante ca sa te determine sa alegi altele optional, pe alti bani binenteles.
    Azi am pus folia, Air 80 pe fata si ATR 05 pe spate, la un pret de 200+400. Operatia s-a executat tot acolo unde am facut si Ralliartul, care dupa 5 ani si ceva, avea foliile de pe geamuri ca noi. Asa ca este de inteles ca neavand obiectii vis-a-vis de calitatea operatiei m-am dus tot la ei. Detalii pe PM pentru cine doreste.
    AM vazut ca era o discutie despre luminozitatea bordului...eu am dat-o la maxim. La fel o tineam si la Lancer ca nu-mi place cand, dupa aprinderea luminii isi micsoreaza intensitatea. Asa la maxim am rezolvat problema. Inca nu am apucat sa citesc manualul, dar am gasit o optiune la sistemul audio care cred ca imi da muzica mai tare daca merg mai cu viteza. Nu sunt foarte sigur de asta insa.
    Nu prea pricep insa de ce daca doar pun contactul (apas de doua ori butonul de start fara a apasa ambreiajul) mi se aprind farurile si pe off si pe auto si nu scap de ele. Off ar trebui sa insemne off totusi.
    Si acum poze.....
    Click image for larger version

Name:	2016-03-03 15.02.06.jpg
Views:	1
Size:	94.1 KB
ID:	722342Click image for larger version

Name:	2016-03-03 14.58.21.jpg
Views:	1
Size:	58.3 KB
ID:	722331Click image for larger version

Name:	2016-03-03 14.57.45.jpg
Views:	1
Size:	72.1 KB
ID:	722330Click image for larger version

Name:	2016-03-03 14.57.37.jpg
Views:	1
Size:	84.9 KB
ID:	722329Click image for larger version

Name:	2016-03-03 14.56.53.jpg
Views:	1
Size:	101.9 KB
ID:	722328Click image for larger version

Name:	2016-03-03 14.56.05.jpg
Views:	1
Size:	79.8 KB
ID:	722327
    Attached Files
    Wall
    Junior Member
    Last edited by Wall; 03-03-16, 21:19.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    La Asko e plin de ES-uri in Showroom (erau 5 cand am trecut saptamana trecuta).

    In plus tocmai am primit de la Honda Trading pliant pentru Civic Sedan Business Edition (care e un fel de ES): http://www.hondatrading.ro/honda-noul-civic-sedan/21
    Pretul e totusi cam piperat fata de LS.

    Leave a comment:

  • alex321
    Senior Member

  • alex321
    replied
    Salut si sa o stapinesti sanatos.
    As vrea sa-mi iau si eu . Am avut LS si am vindut-o tocmai pentru asta. As vrea sa-mi spui cit ai dat pe ea.
    Sunt si eu in dilema cu Corolla si Mazda....Cred ca va cistiga ES...mai ales ca am gasit una , dar numai una cu cutie automata...

    Leave a comment:

  • BV26CAT
    Senior Member

  • BV26CAT
    replied
    Cotiera chiar nu s-a uzat deloc si fara husa. Iar scaunele le-am acoperit ca sa le protejez de copilul mic. Pot sa zic pana acum ca a fost o idee buna. Ca si aspect e clar ca se pierde mult.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

    Leave a comment:

  • CatalinP
    Senior Member

  • CatalinP
    replied
    Husă pentru cotieră și prosoape pe scaune.

    Leave a comment:

Working...
X