JAKU: '08 Honda Civic Sedan 1.8 A/T, Neutron Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JAKU: '08 Honda Civic Sedan 1.8 A/T, Neutron Blue Metallic

    Salutare tuturor membrilor comunitatii HondaFan.

    In scurt timp ( aproximativ o saptamana) voi intra in posesia unei Honda Civic Sedan, productie 2008 ( prima inmatriculare in decembrie 2009), 65000 km.
    Masina are cutie automata, trapa, incalzire in scaune, si desi m-am chinuit sa-mi dau seama ce nivel de echipare este, pana acum nu mi-am dat seama. Am facut un scurt test-drive si mi s-a parut foarte ok, am istoricul de service, totul pare a fi ok.
    Am cateva intrebari, si sper sa ma puteti ajuta :

    1. Cum fac sa-mi dau seama de nivelul de echipare si toate dotarile de pe ea?
    2. Ce ar trebui sa verific la ea, urgent
    3. Garantia din cate am citit eu e de 3 ani, deci teoretic daca a fost inmatriculata in 2009 decembrie, ar trebui sa mai fie in garantie, nu?

    Pun aceste intrebari deoarece o voi lua oarecum in blind...Nu pot sa ies cu ea la drum la testdrive sau alte minunatii, insa conform istoricului n-ar trebui sa fie probleme.

    Va multumesc

  • #2
    Garantia e de 3 ani de la punerea in functie (cumparare).

    Echiparea e ES daca are jante originale, proiectoare ceata, cotiera centrala si altele. Daca nu e echiparea S.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Are jante, proiectoare, cotiera, deci varianta ES. Stii de unde pot obtine lista completa de dotari pentru ES?

      Comment


      • #4
        Daca are trapa si incalzire in scaune este ES 100%.

        Mai trebuie sa aiba asa (fata de S):
        - oglinzi electrice si incalzite
        - cotiera
        - proiectoare
        - cruise control
        - clima automata
        - CD-player cu MP3 si cu magazie de 6 CD
        - VSA
        - Airbag cortina
        - volan si schimbator cu piele
        - jante din aliaj
        - oglinzi in culoarea caroseriei

        Si or mai fi, dar nu-mi aduc aminte.
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • #5
          Senzor lumina este? Senzor ploaie? Toate cele de mai sus sunt sigur . Exista si mufa de aux?
          Am atasat doua poze din interior.
          Ca idee, trec la ea de pe un golf 4 1.8T cu soft revo stage 2 ( aprox 215 cp ). Din ce am apucat sa merg cu ea..pare destul de sprintena, si foarte bine inchegata.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Senzor de lumina si ploaie nu. Mufa de aux, doar daca este pus un xCarLink kit aftermarket (mufa de AUX exista pe player, nu este sub forma de USB si nu este scoasa in afara).

            Acum, ca treci de pe turbo 215cp (eventual manual?) pe aspirat 140cp si automat, si sa zici ca e sprintena...nu stiu ce sa mai zic .
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • #7
              Am zis ca e sprintena, si am uitat sa completez: fata de ce ma asteptam. Da, e manual golf-ul.
              OT: nu ma refeream la mufa USB, ma refeream la aux cu jack normal. Oricum, cred ca va fi printre primele lucruri pe care le voi face ( am prostul obicei de a asculta muzica de pe ipod in masina...)

              Comment


              • #8
                Gata ai dat golful?
                Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

                Comment


                • #9
                  offtopic - nu, e pus la vanzare, dar honda o sa o iau probabil inainte sa il vand...ca trebuie sa ma misc repede.
                  Sincer, imi pare rau, masinuta merge impecabl, si am bagat o groaza de bani. Insa...oferta cu civic-ul e prea buna ca sa o pot refuza .
                  Ontopic: acum ca am rezolvat cu dotarile, astept un feedback - ce e de verificat neaparat, si de cerut la garantie - dupa ce o iau o sa fac si un drum la dealer, sa vedem ce si cum

                  Comment


                  • #10
                    [QUOTE=jacku;456095Stii de unde pot obtine lista completa de dotari pentru ES?[/QUOTE]
                    atasat ai brosura cu dotarile pt cele doua modele: S si ES
                    Attached Files
                    07 Honda Civic Type R Milano Red
                    Ex: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT Taffeta White

                    Comment


                    • #11
                      Am fost azi si am vazut-o din nou. Imi place, mai ales ca mai are o luna garantie, si o sa ma duc cu ea sa vad daca are vreo problema ascunsa sau ceva.
                      Ca dotari, ( pe care ma asteptam sa le aiba si nu le are) ar fi:
                      1. scaun pasager dreapta reglabil pe inaltime,
                      2. reglaj lombar ( nu are nici scaunul soferului nici pasagerul),
                      3. distanta pe care o poti merge cu benzina pe care o ai ( asta se poate activa?)
                      4. Mi-ar fi placut ca macar geamurile din fata sa fie cu ridicare automata ( la golf aveam asa) , la kia ceed a prietenei mele are pe toate geamurile, honda vad ca are doar la sofer).
                      5. Desi nu sunt fumator, n-am vazut scrumiere in spate,( mai mult ma interesa o a doua priza). Exista variante care au?

                      PS - am vazut pe cartea dea service, modelul este ES intr-adevar.

                      Comment


                      • #12
                        2. are tetiera activa. in cazul asta nu se poate pune reglaj lombar.
                        3. nu
                        4. la Civic 5D si CR-V are si la pasager
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          4. la a ta sigur nu are
                          5. nu, nu ai priza nici in spate si nici in portbagaj (sau nu le-am vazut eu de vreo 4 ani )

                          In rest, masina se misca foarte ok (la A/T este un pic mai lenta insa macar ai padele care te ajuta cand vrei sa o "simti"), probleme foarte rar, ce sa zic, numai de bine
                          '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                          Fosta:
                          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                          Javascript motherfucker in Iasi?
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                          Comment


                          • #14
                            E ciudat...ca m-am obisnuit pe golf cu toate astea....
                            Sper sa compenseze cu restul. Adevarul e ca nu am mai condus honda...Chiar de abia astept sa o iau .
                            Banuiesc ca nu e ca la golf sa poti sa activezi chestii ( inchis usile cand ajungi la 15 kmh, consum instantaneu, cat mai mergi cu benzina pe care o ai..)..nu?

                            Comment


                            • #15
                              Nope
                              '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                              Fosta:
                              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                              Javascript motherfucker in Iasi?
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                              Comment

                              Working...
                              X