DEMONICUM: `09 Civic Sedan 1.8i-VTEC ES M/T Crystal Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• DEMONICUM: `09 Civic Sedan 1.8i-VTEC ES M/T Crystal Black Pearl

salutare lume! nu pot să vă explic cât sunt de fericit că ajung în sfârșit să scriu acest post... nici nu știu cu ce să încep... să fie cu începutul: prima oară când am urcat într-o honda a fost când și-a luat den1grator type-s-ul lui.. de atunci am luat ”virusul” și am căutat tot felul de variante, până la urmă a învins rațiunea și am așteptat să iau una nouă..

că tot veni vorba de adi (den1grator), în primul rând lui trebuie să-i mulțumesc pentru că mi-a arătat/povestit ce înseamnă honda și m-a asistat în găsirea modelului celui mai potrivit. inițial vroiam un diesel. accordul este puțin cam scump și nici nu mi se potrivește foarte bine momentan(pare prea elegant...). civicul 5D era în extrema cealaltă și anume prea sportiv pentru ceea ce vroiam eu. bineînțeles mă refer doar la aspect. sincer să fiu nici nu mă uitasem la sedan pentru că fiind benzinar mă așteptam să consume mult. când mi-a spus tipa de la reprezentanță că are consumul combinat de 6,6 și mi-a confirmat și adi că ar avea unele avantaje (suspensia independentă spate de ex.) și soției îi plăcea la nebunie am rămas fixat pe modelul acesta.
    să rămânem la capitolul mulțumiri: Delphi pentru răbdare și timpul acordat cu explicațiile privind dealerul din ungaria și nu numai, dumi pentru că s-a oferit să meargă cu mine la dealer ( nu te-am mai sunat pt că era vinerea mare, am ajuns pe la 8 în pitești și m-a așteptat silviu de la dealer la intrarea în oraș și mi-am zis că nu are rost să te mai deranjez...) și tuturor celorlalți de pe forum și nu numai care au fost implicați în povestea asta.
    mașina am luat-o de la dealerul din pitești deoarece a avut cea mai bună ofertă (cauciucuri de iarnă, covorașe de pâslă sau ceva de genul, reducere din preț, rca pe 6 luni ). per ansamblu relația cu ei a fost bună, la bcr mi-au respins dosarul de leasing și ei au mai ținut mașina până am rezolvat la unicredit. bineînțeles că a fost și o mică problemă, că deh.. trăim în românia. după ce au plătit cei de la unicredit și s-au văzut oamenii cu banii în cont au început să amâne livrarea și să mă evite (telefonic, bineînțeles ). s-a rezolvat destul de simplu: 2 telefoane la HTR și un pic de scandal => livrarea în vinerea mare (ar fi trebuit să fie joi)
    și acum despre ea: în familie i se spune ”hondița” și momentan e foarte alintată. pe drumul de la pitești (noapte, nu știam drumul, oboseală, soția se simțea rău...) am venit foarte relaxat.. fără turații mari, fără depășiri.. maxim 110 km/h. ca urmare am avut consum de 5,7 pe 170 km. am făcut și poză pentru că știam că va fi de înrămat. a doua zi, după 5-6 ore de somn nu am mai putut să dorm și am scos-o la o tură.. fără soția îngrijorată și am dus-o puțin mai turată... de fiecare dată rămân impresionat de ce poate, cum sună și parcă numai peste 4000 rpm aș duce-o... de atunci am fost la socri de paști (tg mureș), la fini a doua zi de paști (cluj) și `napoi la sibiu.. cu încă 2 zile de mers la lucru (naveta la 30 km) avem peste 800 km la bord . aștept cu nerăbdare să treacă primii 1000 cât zice să fim grijulii (n-a văzut mai mult de 5500 rpm și nici frânări bruște) și mă înfig un pic în ea

acum să zic și de aspectele neplăcute: în afară de cele pe care le știam (zgomot cam mare, posibilitatea să apară ceva la ambreiaj, etc.) mie mi se încălzește tare bordul (sau radioul) în dreptul butoanelor numerice și skip fw/back. am observat pt că butonam mai mult de acolo încă nefiind obișnuit cu cele de pe volan (la clio aveam un satelit...) ați întâlnit?
    a doua chestie: uneori, la semafor de ex, coboară turația motorului pe la 600 rpm și tremură mașina. nu e f deranjant dar aș fi preferat să nu tremure. o să mai sap pe forum să văd dacă nu cumva ”așa face toate”

cam atât pentru azi și să nu uit să mulțumesc tuturor care au dat cu tastele p-aici pe forum și au ajutat pe mulți (și pe mine) să-și formeze o părere și să ia o decizie.
    numai bine,
    andrei.

ps: în curând și poze
    Last edited by demonicum; 07-04-10, 10:52.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/demonicum/civic_sedan/

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

Sa o stapanesti sanatos si sa va bucurati unul de altul milioane de km! Si poate schimbi si ceva la datele despre masina, inca apare renault clio :
      Car: renault clio; Engine: 1.5 dci; Power: 65 CP
      "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

Comment

Sa te stapaneasca sanatos!
        Ambele probleme semnalate de tine, chiar daca poate nu sunt normale, sunt incadrate la capitolul "asa face toate".
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

He he, in sfarsit ai reusit sa pui aici povestioarea...s-o stapanesti sanatos man, sa fie intr-un ceas bun si sa o alergi sanatos sute de mii de km fara peripetii.

Cu incalzitul bordului...stai linistit, nu e o problema, asa se incalzesc toate toate; cu trmuratul la ralanti io zic sa incerci mai multe benzine si probabil o sa ajungi la una cu care o sa mearga cel mai bine si nu o sa mai ai problema asta - spre ex Maruta pune in sedan numai rompetrol de 1 an jumatate si masina merge excelent, ai putea sa incerci si tu cu ea.

PS: Abia astept sa ma intorc sa iesim la o mica tura, sa-ti vad si io ranjetul pe fata.
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

Sa o stapanesti sanatos,multi km fara probleme,si da,schimba mai repede masina de la semnatura
            '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
            Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

Comment

Sa-ti traiasca.
              Sper sa nu ai parte de niciuna din problemele de care ne lovim unii dintre noi.

Comment

mulțumesc de urări.
                cât despre mașină, schimb imediat :P , am avut ceva treabă și am pus și pozele - sunt în semnătură, inclusiv cea cu consumul minune (pt mine cel puțin :P )
                m-ați liniștit cu problemele, o să încerc și eu rompetrolul. până acum i-am pus de la omv de 95.

da bade, hai napoi pe meleagurile mioritice și dăm o tură oricând .. nu te-am mai sunat când am venit de la pitești ( cam 2 noaptea ).. m-am gândit că te trezesc și nu era cazul
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/demonicum/civic_sedan/

Comment

Sa te bucuri de ea multi ani de-aici incolo!
                  Power of dreams, indeed!
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/LSD

Comment

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai multe zeci de mii de kilometri! S-ar zice ca esti al doilea de pe forum cu sedan facelift.

Incalzire radio-CD: "asa face toate";
                    Tremurat: "asa face toate", dar ai sa vezi ca uneori face, alteori nu face de loc. Pune Efix 95 sau Petrom 95. Voi aveti o benzinarie Petrom foarte buna in rondul ala de unde se desparte drumul de Bucuresti de cel de Brasov.
                    Last edited by Delphi; 07-04-10, 14:06.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Felicitari pentru masinuta, sa te poarte sanatos!

Originally posted by Delphi View Post
                      S-ar zice ca esti al doilea de pe forum cu sedan facelift.
                      Da, mai e cineva care nu si-a prezentat-o...
                      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

Comment

Originally posted by [g] View Post
                        Da, mai e cineva care nu si-a prezentat-o...
                        Da, si? Cand vii pe la o intalnire am sa mi-o prezint. E la fel cu a lui demonicum, numai ca are alta culoare.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Welcome to the Jungle, demonicum! Să te bucuri de maşinuţă!
                          Mă bucur că ai rezolvat până la urmă şi ai avut-o de Paşte, aşa cum ţi-ai dorit.
                          CR-V RE6
                          JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
                          Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

Comment

Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte milioane de kilometri fara probleme!
                            Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

Comment

In primul rand sa va bucurati de ea!

Apoi:

Originally posted by demonicum View Post
                              mie mi se încălzește tare bordul (sau radioul) în dreptul butoanelor numerice și skip fw/back. am observat pt că butonam mai mult de acolo încă nefiind obișnuit cu cele de pe volan (la clio aveam un satelit...) ați întâlnit?
                              de incalzit se incalzeste la destul de multe masinute (nu doar Honda) in zona respectiva. e si de la radio/cd si de la conductele instalatiei de a/c

Originally posted by demonicum View Post
                              a doua chestie: uneori, la semafor de ex, coboară turația motorului pe la 600 rpm și tremură mașina. nu e f deranjant dar aș fi preferat să nu tremure. o să mai sap pe forum să văd dacă nu cumva ”așa face toate”
                              trateaz-o cu Efix sau cu Top99+ de la Petrom si nu o sa mai faca...

Efix e mai ok in oras, Top99+ mai bun afara
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Working...
                              X