CATALIN2407:'08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Neutron Blue

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Aseara pe un drum Tg-Jiu-Bucuresti am observat si eu intradevar ca functioneaza scaunele incalzite si pot sa confirm (de la fratele meu care statea pe locul din dreapta) ca numai sezutul este incalzit in scaunul pasagerului.
    Am ajuns la 19000 km si deocamdata pot sa spun ca masina se comporta exceptional. Nu am avut mai nici una din problemele celorlalti posesori de Civic Sedan si tind sa cred ca unii posesori de autovehicule sunt chiar ghinionisti. (Am citit forumuri de pe site-uri de genu' Kia, Renault etc si nu mi-a venit sa cred cate probleme intampina respectivii cu masinile lor, ieftine, ce-i drept. Honda este a treia masina dupa un Matiz, pe care il am si acum si functioneaza ireprosabil fara vreu greieras sau troncanit, un Peugot 307, o masina extrem de corecta si de ieftina la drum lung, de asemenea functioneaza ireprosabil desi a trecut prin 2 accidente serioase. Asa ca nu imi explic problemele celorlalte marci; probabil tine si de modul de condus si de menajare a masinii)
    Ce pot sa mai spun de masinuta... Se comporta foarte bine in curbe, cu o stabilitate pe care eu nu am mai intalnit-o. Am venit aseara de la Tg-Jiu si in conditiile in care pana pe autostrada nu am fost depasit (pe autostrada am pus pilotul la 140 pt consum) am scos consum de 6.8-6.9 dar cel real cred ca e cu 0.5 mai mare, un consum foarte bun din punct de vedere al timpului pe care l-am scos (2h. 40 pe 260 km) pe un drum foarte aglomerat.
    Cu ce nu sunt de acord in ceea ce priveste postarile celorlalti ar fi zgomotul din interior la viteze mari care este mult mai mic decat la alte masini pe care le-am conduc (nu am condus masini extrem de scumpe dar am condus din aceeasi clasa). Cel putin la Yarisu' de la firma la peste 120-130 nu te mai poti intelege cu cel din dreapta. La Honda mi se pare chiar OK. Mi-a disparut si zgomotul pe care l-am simtit saptamana trecuta pe autostrada. Cred ca se prinsese ceva in usa.
    In rest...imi place ca nu intalnesc foarte multe sedanuri pe strada. Ma face sa ma simt mai..."special"
    Nu mama, nu sunt fumator sau alcoolic! Banii aia pe care mi-i dai ii bag in benzina!

Comment

Nu stiu la Yaris cum e, dar cu ce am mai mers eu niciuna nu era asa de zgomotoasa. Kia pro ceed de exemplu este mult, mult mai bine antifonata, nu stiu cat conteaza ca avea motor de 1.4 fata de 1.8 dar e vorba si la zgomotele suspensiei care sunt mai bine filtrate.

Comment

Originally posted by catalin2407 View Post
        Nu am avut mai nici una din problemele celorlalti posesori de Civic Sedan si tind sa cred ca unii posesori de autovehicule sunt chiar ghinionisti.
        Asa credeam si eu ... pana pe la 25.000Km cand au inceput incet-incet sa apara toate problemele comune de aici de pe forum .
        '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

Comment

Working...
        X