HND_CV: '09 Honda Civic Sedan 1.8i ES M/T, Premium White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HND_CV: '09 Honda Civic Sedan 1.8i ES M/T, Premium White

    Salut la toata lumea
    Gata...am luat-o azi...
    Sa va povestesc un pic acum:
    Ca sa fiu sincer, m-am tot invartit pe langa CRV de vreo o luna, dar...ultima data am zis sa arunc o privire si la EA(o sa va spun eu mai incolo cum a fost de fapt povestea intreaga)... ideea este ca dupa 2 zile am luat hotararea sa o luam si de dimineata ne gandiram ca asteptarea dauneaza grav sanatatii asa ca...hai la show-room( ma cam indoiam un pic...ma uitam la bani, ma uitam la poza...dar ma gandii ca masina face toti banii).
    Cand iesiram din casa, prin curte numai polei..sa vezi ca asta e semn...bun O data ajuns la dealer..hai sa mai facem un test ...eram cu tata. El era incantat, eu parca.... Imi batea inima... Pana la urma ca sa nu o mai lungesc, am scos banii am facut formele si gata. Ne-am felicitat cu oamenii acolo(foarte de treaba cei de la noi de aici..Craiova-Policolor; pe aceasta cale tin sa le multumesc pentru tot sprijinul si in special doamnei Alina..sarut mana) si hai spre casa..
    Pai te unge la inima masinuta asta...demaraj, manevrabilitate, tot ce vrei...ce sa mai, nici cel mai mic regret ca nu am luat CRV.
    Acum sunt curios sa o testez la un drum mai lung sa vad ce poate. Oricum la inceput o las incet(oricum nu am obiceiul sa apas pedala prea tare..cel mai mult cred ca o sa fie 130km), deci la inceput o sa merg pe la 90km ca sa isi faca si ea rodajul.
    Acum va las, ne auzim mai tarziu ca ma apuc sa citesc si eu un pic prin manual sa vad ce si cum. Apropo, va multumesc si voua celor ce postati pe forum pentru ca in ultimele 2 zile am citit aproape tot si mi-ati fost de mare ajutor.
    Din partea mea numai respect si cat mai multi km fara evenimente neplacute.
    hnd_cv
    Senior Member
    Last edited by hnd_cv; 14-01-09, 17:29.
    sigpic

    www.tavitaportbagaj.ro

  • #2
    Felicitari si sa ai parte de ea!

    Asteptam poze si restul detaliilor
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Felicitari pentru alegere!
      La multi km fara incidente!!
      Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos si fara incidente !
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Oooo, inca un craiovean cu sedan. Hai sa traiesti, poate nu imi raspunzi la flash-uri in trafic.
          Sa-mi spui cand ii pui numere definitive sa stiu de cine sa ma uit.
          S-o stapanesti sanatos si fericit, revin cu propunerea ca poate o punem de o intalnire ceva astia din Craiova.
          Cat a costat? Ti-au dat si cauciucuri de iarna cadou? Alte reduceri?

          Comment


          • #6
            Sa fie intr-un ceas bun

            Luasi cea mai buna decizie

            Nu te va dezamagi (am deja cca 12k km in 3 luni de "posesie", fara nicio problema) .

            Pe de alta parte, inteleg ca acum sunt pe stoc (deh, "coltii" crizei). Cand am luat-o eu, am asteptat o luna (ce-i drept, am tinut la culoare, altfel se gasea si fara asteptare).

            Sa ne vedem sanatosi pe asa zisele sosele ale patriei !
            http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
            Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

            Comment


            • #7
              Lua, lua, decizie buna.
              O fi luat-o pe aia din showroom ca mine.

              Comment


              • #8
                Sa te bucuri de ea fara probleme!
                '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                Comment


                • #9
                  sa fie intr-un ceas cu cuc si sa aveti grija unul de celalalt.
                  Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc de urari..la fel si voua.
                    Intradevar masina este luata din showroom si am primit cadou si setul de cauciucuri de iarna.
                    Acum ce sa va spun..maine dimineata sa ii fac asig casco si dupa aceea...sa merg un pic cu ea. sunt din ce in ce mai incantat de ea.
                    Voi cu ce alimentati? eu alimentai cu EVO de la Mol. deocamdata imi intrara 38l cred ca mai avea ceva in rezervor. daca mai aveti ceva sfaturi nu ezitati sa mi le dati. multumesc inca o data.
                    REspect
                    sigpic

                    www.tavitaportbagaj.ro

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente, in rest i-VTEC cat mai placut.
                      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                      sigpic
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                      Comment


                      • #12
                        Baga efix95 de la Rompetrol de pe Caracal daca mergi in oras, cu Mol Evo nu am simtit nici o diferenta notabila (numai pret si consum mai mare), cel putin nu in oras.
                        Plus ca din ce s-a discutat pe aici, reiese ca nu e indicat sa pui cifra octanica mai mare decat scrie in carte.

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari pt masina !
                          Rodajul , primii 1000km, conform "manualului de utilizare" se fac fara accelerarii si franarii bruste ... cam atat .
                          Sfat citeste manualul.
                          Despre benzina ... masina merge fff bine si cu '95 ... asa ca baga-i dupa buzunar si plimb-o cat mai mult ...
                          ATENTIE !
                          masina asta creeaza dependenta
                          Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

                          Comment


                          • #14
                            In primul rand vreau sa-i urez bun-venit noului posesor de Honda!
                            Originally posted by Seth View Post
                            Baga efix95 de la Rompetrol de pe Caracal daca mergi in oras, cu Mol Evo nu am simtit nici o diferenta notabila (numai pret si consum mai mare), cel putin nu in oras.
                            Plus ca din ce s-a discutat pe aici, reiese ca nu e indicat sa pui cifra octanica mai mare decat scrie in carte.
                            Nu stiu cum si-a dat seama Seth ca nu e bine sa pui benzina cu cifra octanica mai mare...de fapt in carte scrie exact invers, sa nu pui cu cifra octanica mai mica de 95. Te sfatuiesc sa te informezi foarte bine de la ce statie de benzina alimentezi. Eu am stat vreo 2 ani prin Craiova si stiam cateva statii unde se faceau "improvizatii". Daca bugetul iti permite, alimenteaza cu o benzina buna gen EVO, Carr 100 sau TopPrem 99+. La cea de 95 se pare ca Efix este cea mai buna...
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #15
                              Citeste topicul Ce benzina si tot ce spun oamenii de pe acolo si asta e concluzia la care ajungi.

                              Comment

                              Working...
                              X