BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Merci @tokyodream. Eu am vazut doar site-ul lor oficial si acolo erau prezentati ca firma la nivel mondial.
    Am spalat azi masina si nu am avut probleme. Baietii se pare ca au facut treaba buna si sper sa nu mai am alte mici incidente.

    Leave a comment:

  • tokyodream
    Senior Member

  • tokyodream
    replied
    Pilkington fac sticla pentru tamplaria PVC/AL, sunt un nume in domeniu

    Leave a comment:

  • berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Dealerul din Pitesti e Valahia Investments si cand am luat masina in mai mi-au spus ca undeva prin august isi muta sediul intr-o locatie noua si o sa ai aiba si service Honda. Pana acuma nu s-au mutat si reviziile se fac la un service partener ca sa nu te trimita la Bucuresti.
    Zilele astea nu am avut probleme cu parbrizul. Initial m-au chemat la 2:30 - 3, dar le-am spus ca la 2 am nevoie de masina si probabil de aceea mi-au spus sa nu o spal in weekend. Daca intra apa pot sa ma duc inapoi ca nu e problema se rezolva pe garantie. Sper sa nu patesc asa ceva si sa numai am probleme cu ea. Service-ul unde l-am schimbat e cunoscut drept Centru National de Parbrize sau ceva de genul acela si am vazut masini mult mai scumpe la ei. Sper sa fii facut treaba buna.

    P.S.: A auzit careva de firma Pilkington? Se ocupa cu geamuri de masini si cladiri. Ati auzit lucruri bune sau rele despre ea?

    Pa ap...
    berdi
    Senior Member
    Last edited by berdi; 12-10-08, 22:35.

    Leave a comment:

  • cosnec
    Senior Member

  • cosnec
    replied
    Originally posted by berdi View Post
    Salut!
    Din pacate in Pitesti nu avem service Honda
    Cum, dealerul din Pitesti (Valahia-si mai nu stiu cum) nu are si service

    Leave a comment:

  • joe06
    Junior Member

  • joe06
    replied
    Asta cu, sa nu speli masina 3 zile, nu mi se pare normal, din contra, sunt firme in Buc care te trimit dupa montaj la spalatorie sa constati daca nu sunt probleme cu apa.
    Sper sa nu ai probleme.

    Leave a comment:

  • berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Salut!
    Am schimbat parbrizul crapat de o piatra acum 2 saptamani. Din pacate in Pitesti nu avem service Honda si am fost nevoit sa o bag intr-un service ce schimba doar parbrize si alte geamuri. Baietii s-au miscat repede. La 8:30 am lasat-o la ei, iar la 1:30 cand m-am dus era gata. Pana acum nu am avut probleme. Sper ca dupa cele 3 zile, cat nu am voie sa o duc la spalatorie, sa vad daca intra apa cand o spal.
    Pa ap.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    de obicei 3+1 e mai scump dacat daca cauti 4 anvelope de la altcineva

    Leave a comment:

  • berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Merci Ticker.
    Acum sa incep sa fiu atent la vreo promotie de genu 3 + 1 gratis si sa imi cumpar alte lanturi de iarna.

    Leave a comment:

  • Seth
    Senior Member

  • Seth
    replied
    Aha, bine de stiut, am unele de iarna pe dimensiunile asta, bune dealtfel, ceva no-name, dar foarte galagioase pe asfalt.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    Bridgestone Turanza ER300 sunt din seria Summer Tyres - Confort Performance.
    De iarna sunt Blizzak LM25, dar ma indoiesc ca vin din fabrica asa.

    In plus Bridgestone nu are anvelope all season.

    Deci trebuie sa va luati anvelope de iarna ca niste Hondari responsabili ce sunteti

    Leave a comment:

  • Seth
    Senior Member

  • Seth
    replied
    Cred ca sunt un allseason, adica bune la toate dar de fapt la nimic.
    Daca ma insel, vreau sa fiu contrazis.

    Leave a comment:

  • berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Salut!
    Cu ce fel de cauciucuri vine masina echipata? Adica sunt vara, iarna sau allseason? Ca m-am uitat pe ele, dar nu scrie decat 205/55/R16 91V si Bridgestone Turanza. M-am uitat pe un tabel si 91V inseamna ca pot merge cu maxim 240km/h si sarcina maxima de 615kg.
    Pana acuma nu a mai facut figuri geamul de la sofer dupa ce au schimbat chederul. Sper sa nu mai am probleme cu el.
    Ma gandesc sa ii cumpar unele de iarna daca nu e echipata.
    Pa ap.

    Leave a comment:

  • berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Salut!
    Azi am fost cu masina in service pentru problema lagata de geamul soferului. De fapt le-am lasat masina celor de la dealer-ul din Pitesti la ora 9 dimineata, iar la 11 m-au sunat ca pot sa vin sa o ridic. Parca se inchide mai bine acuma geamul, la inceput parea sa fie ingreunat la urcare. Sper sa fii scapat de mica problema. Mi-au spus ca au schimbat chederul.
    Din pacate cred ca m-a atins careva in parcare la facultate ca am gasit bara fata un pic zgariata si parca e deplasata un pic in raport cu aripa.
    Cred ca am mai convins un tip sa isi cumpere honda, el m-a intrebat daca se merita sa isi cumpere civic si eu am spus ca DAAAAAAAAAAAAA!!!
    Pa ap.
    berdi
    Senior Member
    Last edited by berdi; 08-10-08, 17:33.

    Leave a comment:

  • berdi
    Senior Member

  • berdi
    replied
    Multumesc frumos Ticker.
    Eram confuz pentru ca Cielo nu pierdea deloc ulei si antigel. Cum le puneam cand faceam schimbul asa ramaneau. De-asta mi s-a parut ciudat ca au scazut.

    Scuzele mele daca mi-a dat careva blitzuri pe Dealu` Negru si nu am raspuns, dar eram atent la kilometraj ca aveam 110km/h .
    Data viitoare o sa fiu mai atent, promit...
    Pa ap.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    E absolut normal si uleiul si lichidul de racire. Asteapta pana la revizie. Cantitatile sunt mai mult decat suficiente. Lichidul e mai mult cu motorul cald pentru ca se dilata la caldura. De aceea i se spune vasului in care il vezi "Vas de dilatatie".

    La revizie oricum schimbi uleiul si zi-le sa completeze antigelul. Daca nu se aprinde martor in bord la ulei nu sunt probleme si sunt sanse infime sa se intample asta in urmatorii 3000 km.

    So relax, don't worry about nothing!

    Leave a comment:

Working...
X