BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut!

    Ce imi recomandati: sa echilibrez rotile imediat dupa ce am montat cauciucurile de iarna sau sa mai astept aproxmativ 500 km ca sa se aseze cauciucul pe janta? Pa ap...

    Comment


    • oricum le echilibreaza la montare. La a mele a avut ceva de munca...

      dar, daca iti faci griji le mai poti echilibra si dupa 500 km
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Salut!

        Am montat cacuicurile de iarna si le-am si echilibrat. Testul lor se va face in weekend ca plec la Bran, sa vedem cum se comporta. Modelul e Pirelli Snowsport 205/55/R16 91H.
        Pana acuma sunt multumit de el, parca ar fii ceva mai bune decat celelalte. Pa ap.

        Comment


        • Salut!

          De cauciucuri sunt multumit, pana acuma nu mi-au facut probleme, sper sa o tina tot asa.
          Din pacate am o veste proasta: am lovit masina(. S-a intamplat intr-o fractiune de secunda cand nu am fost atent la drum si cel din fata mea a franat brusc la trecerea de pietoni si eu nu am mai reusit lovindu-l in spate. Paguba consta in aripa fata dreapta, capota, far dreapta fata, bara fata, radiatorul de AC a fost un pic atins (dar clima merge fara probleme), traversa dreapta (nu stiu exact ce anume). Sper sa nu mai apara si alte probleme cand o desfac.
          Chiar imi pare rau ca nu am fost atent si cel mai mult ma oftic pentru ca de obicei nu merg pe drumul pe care am avut accidentul.
          Sper sa se revolve repede ca am nevoie de masina si cum vin si sarbatorile o sa fie greu fara ea. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor. Pa ap...

          Comment


          • Au ce nasol, stiu cum e, numai ca eu eram in locul aluia pe care l-ai lovit tu.
            La mine s-au miscat foarte repede si cam intr-o saptmana am avut-o rezolvata (bara spate plus capac portbagaj).
            Sper sa se rezolve si la tine la fel de repede. Bafta!

            Comment


            • Salut!

              Am o nelamurire cu privire la radiatorul de A/C. Daca racirea se face cu ajutorul freonului, cand o sa il schimbe vor completa cei de la service decat cu freon sau si cu antigel? Adica in radiator e antigel sau freon? . Scuze de naivitate, dar nu prea stiu cum stau lucrurile.... Multumesc anticipat... Pa ap....

              Comment


              • radiatorul ala este unitatea de condensare a instalatiei de AC si agentul cu care functioneaza este freonul. n-are treaba cu circuitul de racire al motorului. Este o instalatie cu circuit inchis separata.O sa-l completeze ei pana la cantitatea optima sau pana instalatia merge la parametrii corespunzatori.
                mickemaus
                Senior Member
                Last edited by mickemaus; 14-12-08, 00:06.
                Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                Comment


                • Salut!

                  Multumesc de raspuns. Am bagat azi masina in service, sa vedem cat de repede o scot . Pa ap.

                  Comment


                  • Salut!

                    Cat de greu e fara masina (. Parca lipseste o parte din mine ) si in plus de asta nu mi-am luat "doza" de HONDA pe ziua de azi ). Sper sa o faca in cel mai scurt timp si sa nu se observe nimic, ca si cum ar fii iesit de pe poarta fabricii .

                    Pa ap.

                    Comment


                    • Salut!

                      Am luat masina astazi . A iesit bine si merge la fel ca la inceput. Sper sa numai am probleme cu ea.
                      Sarbatori fericite si sa va aduca Mosul ce vreti voi ca la mine a venit cu masina .

                      Pa ap

                      Comment


                      • Salut

                        Am urmarit povestea ta cu masina lovita ... imi pare rau. Ma bucur totusi ca nu a fost grav si ca ai reusit pana la urma sa o scoti din service "ca noua".

                        Sper ca ai scapat de ghinioane!

                        Bafta si la cati mai multi km!
                        Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

                        Comment


                        • Salut!

                          La Multi Ani in primul rand si toate cele bune in noul an!
                          Din pacate am o problema cu masina: mai exact mi-a inghetat pe interior farul care a fost schimbat in urma accidentului(. Cand ma duc inapoi la dealerul Honda din Pitesti, ca el s-a ocupat de reparatie, ce ar trebui sa ii faca? Adica sa schimbe farul sau merg schimbate doar garniturile care fac etansierea?
                          In rest a iesit totul bine, mai trebuie lipite nu stiu ce etichete ca nu venisera cand am ridicat masina si presul de cauciuc de sub bara fata.
                          Inca o dovada a faptului ca traim in Romania o consta surprize facuta de cei de la service deoarece m-au lasat fara o bricheta (nu cea a masinii), cateva monede cu diverse monumente din Europa, vreo 2 cd-uri originale cu Parazitii si jumatate din gumele de mestecat (de acestea nu-mi pare rau).
                          Sper sa-mi fie invatatura de minte si de acum incolo sa pastrez distanta .

                          Pa ap...
                          berdi
                          Senior Member
                          Last edited by berdi; 03-01-09, 17:22.

                          Comment


                          • Salut!

                            Am rezolvat problema cu farul, au schimbat garniturile de cauciuc si sper sa nu mai inghete. Dupa ce am spalat-o de cateva ori am observat ca bara fata are vopseaua ca o coaja de portocale, cu acele gropite, e normal sa fie asa? :d

                            In rest sunt multumit de treaba facuta, nu se observa ca ar fii fost schimbat ceva.

                            Pa ap...

                            Comment


                            • Salut!

                              1. Cum imi dau seama ca intru intr-o curba prea tare si fortez masina? In sensul ca, din cate am inteles, ii pot strica ceva daca nu abordez virajul cum trebuie.
                              2. Am obiceiul, din cand in cand, in depasiri sa schimb, dar sa sar o treapta de viteza, adica de la a 2-a la a 4-a sau a 4-a a 6-a, e vreo problema daca fac asta?

                              Pa ap...

                              Comment


                              • Nu cred ca strici ceva la masina daca nu intri in curba cum trebuie (presupunem bineinteles ca nu o lovesti de nimic in urma abordarii incorecte a curbei).

                                Nu, nu are nimic daca te duci din a doua in a patra sau din a patra in a sasea. Stai linistit.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X