BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Berdi, felicitari pentru achizitia facuta!
    Sa o stapanesti sanatos si sa fi multumit de ea cat mai mult timp!
    Cat priveste confuzia cu Hyundai, asta vine de la cei ce sunt de parere:
    "ce mi-e China, Coreea ce mi-e Japonia, toate sunt pe acolo"
    iar eu de obicei raspund:
    "sigur ca da, pai asa zic si ei, ce mi-e Romania ce mi-e Germania, ca doar amandoua sunt pe-acolo".
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #92
      Salut!

      Am facut revizia de 20.000 km, adica 19.742 km cat avea in acel moment. S-a efectuat la Nasicom si au super de treaba. Complicat sistemul pentru ca am vorbit mai intai la dealer de revizie si m-au programat in functie de cum au gasit liber. Am fost cu un baiat de la dealer la revizie, cel ce se ocupa cu garantia si service-ul celor de la Valahia Investments.
      Revizia a costat 850 RON cu manopera si piese de la ei (nu am adus de acasa nimic). Timp fizic lucrat la masina a fost de 45 - 60 minute in care au schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen si verificat frane, directie, lumini si toate butoanele din interior.
      Din factura rezulta:
      - ulei: 260 RON
      - filtru ulei: 60 RON
      - filtru aer: 125 RON
      - filtru polen: 210 RON
      - si restul manopera.
      Placutele fata duc pana la revizia de 40.000 km, iar cele spate pana la 60.000 km, acum depinde si de ce drumuri o sa am de facut.
      Per total sunt foarte multumit.
      berdi
      Senior Member
      Last edited by berdi; 15-11-08, 01:01.

      Comment


      • #93
        Salut!

        Am o intrebare pentru cei cu Civic Sedan. Voua la degivrarea lunetei va merg primele 2 - 3 linii de sus? Ca am observat in diminetile in care aveam geamurile inghetate ca acele linii nu fac nimic, desi restul lunetei era complet dezghetata. Pa ap....

        Comment


        • #94
          s-a mai discutat. E antena
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #95
            Originally posted by berdi View Post
            Salut!

            Am o intrebare pentru cei cu Civic Sedan. Voua la degivrarea lunetei va merg primele 2 - 3 linii de sus? Ca am observat in diminetile in care aveam geamurile inghetate ca acele linii nu fac nimic, desi restul lunetei era complet dezghetata. Pa ap....
            Salut,

            Alea 2 linii de sus sunt antena de la radio integrata in luneta

            Nu te-ai intrebat niciodata de ce nu ai un bat care sa iasa din masina ?

            S'o stapanesti cu placere.
            My baby blue
            '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

            Comment


            • #96
              Salut!

              Merci de raspunsuri. Stiam de antena ca e undeva integrata prin masina, dar nu ma gandeam ca au bagat-o in luneta! Pa ap....

              Comment


              • #97
                As avea eu cateva sugestii unde are putea sa o bage....
                Am mai intrebat si prin alte parti asta, dar chiar sunt singurul cu semnalul la radio jalnic?
                Mai exact, nu exista post care sa il pot asculta fara "fssss fssss", la unele mai mult fsss, la altele mai putin, dar tot fsss e. Mai ales in mers.

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Seth View Post
                  As avea eu cateva sugestii unde are putea sa o bage....
                  Am mai intrebat si prin alte parti asta, dar chiar sunt singurul cu semnalul la radio jalnic?
                  Mai exact, nu exista post care sa il pot asculta fara "fssss fssss", la unele mai mult fsss, la altele mai putin, dar tot fsss e. Mai ales in mers.

                  Sorry de hijack dar ca tot vorbim despre receptie, intr-adevar la mine unele posturi se aud de parca as avea un radio portabil bagat in buzunar (daca va mai amintiti RIC-urile alea din '89-'90 )
                  S-ar putea sa fie si mai sensibila la interferente antena de honda, deoarece unele radiouri se aud ok in anumite zone si in altele parca sunt din pakistan.
                  Eu ascult mai mult guerrilla si ei au si probleme cu transmisia - toata lumea da vina pe Matei- dar am observat ca si alte posturi de radio se aud cu interferente.
                  Probabil k in Japonia radiourile emit mai puternic decat la noi.

                  Oricum, nu esti singurul caruia ii fasaie radioul
                  My baby blue
                  '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • #99
                    Salut!

                    Stiti ceva de cauciucurile de iarna de la Pirelli? Sunt bune? Pentru ca am gasit o oferta buna si le-as cam lua, ca in acei bani nu am gasit altceva. Oferta e de la un magazin local. Pa ap.

                    Comment


                    • Depinde ce model si dimensiune, dar in principiu sunt bune.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • De iarna si sunt 205 / 55 / R 16, ca e cazul sa il "incalz" pe Berdi Junior ).

                        Am fost in weekend aproape de Rucar si eram cam nasol cu plecarea de pe loc pe zapada si gheat. Probleme efectiv nu au fost, ca se aprindea martorul de VSA si pleca frumos masina. Nu stiu cum ar fii fost fara VSA ....
                        berdi
                        Senior Member
                        Last edited by berdi; 26-11-08, 00:12.

                        Comment


                        • Salut.
                          Eu am fost in primavara la Bran si am prins ultima zapada din iarna trecuta (in februarie), si daca nu aveam VSA-ul acum nu cred ca mai scriam despre honda. M-a prins ninsoarea si din Sinaia pana in Bran am mers ca pe sanie pe toate serpentinele alea.
                          A doua zi am incercat sa plec de pe loc fara vsa si nu am fost in stare decat sa derapez fara sa ma deplasez un cm. Dupa ce am bagat VSA-ul am reusit sa plec si chiar sa merg spre partia de sky, asta cu cauciucurile cu care a venit ea, adik un all-seazon de vara

                          Oricum, daca ai in plan drumetii pe la munte ti-as recomanda cauciucuri de iarna.

                          O zi minunata si bafta cu hondita.
                          hondatu
                          Administrator
                          Last edited by hondatu; 26-11-08, 19:20.
                          My baby blue
                          '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • Originally posted by tr0ubl3 View Post
                            Dupa ce am bagat VSA-ul am reusit sa plec si chiar sa merg spre partia de sky, asta cu cauciucurile cu care a venit ea, adik un all-seazon de vara
                            Nu te supara, cum sunt cauciucurile astea "all-seazon de vara"?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Adica all season dar slabe
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • <OFFTOPIC>

                                very well put

                                sau nu's bune nici vara nici iarna sau oricum, mult mai bune vara decat iarna.

                                </OFFTOPIC>

                                O zi minunata si sa te bucuri de drumetiile prin zapada
                                hondatu
                                Administrator
                                Last edited by hondatu; 11-12-08, 16:12.
                                My baby blue
                                '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X