BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• _ADN_
    replied
    Originally posted by berdi View Post
    Le-am spus celor de la Honda Pitesti ca au fost probleme cu unele modele la caseta de directie si raspunsul lor era ca nu are cum sa se strice.
    Un raspuns cu adevarat profesionist.

Mai bine fa un drum pana la Asko cu caseta. Sunt doar 100 Km.

Leave a comment:

• gdm
    replied
    Salut!

Deja devine enervanta problema cu trepidatul motorului la plecatul de pe loc plus cutia de viteza care inca face figuri, dupa 60.000 km.
    Cred ca poti sa te adaugi aici:http://www.hondafan.ro/forum/showthr...mbreiaj&page=4

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Deja devine enervanta problema cu trepidatul motorului la plecatul de pe loc plus cutia de viteza care inca face figuri, dupa 60.000 km. Parerea mea, ca ar fi trebuit sa-si dea drumul.

Am incercat sa plec de pe loc si sa o tin un pic mai mult din ambreiaj, dar tot trepideaza. Singura chestie care face sa dispara trepidatul e plecarea un pic mai in forta, dar scartait sau ambalat inutil.

Iar cutia are momente in care nici nu simt ca schimb, dar si momente in care agata rau de tot.

Le-am spus celor de la Honda Pitesti ca au fost probleme cu unele modele la caseta de directie si raspunsul lor era ca nu are cum sa se strice. De cutia de viteze nu le-am zis, ma gandeam ca o sa-si dea drumul.

Nu stiu ce sa fac, imi place la nebunie masina, dupa 1 an si jumatate tot nu ma satur sa o privesc si s-o conduc. Mereu ma surprinde cu cate ceva.

Pa ap

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

La multi ani!

Am rezolvat pana la urma cu centurile ce loveau in scaun, putin cauciuc adeziv le-a redus la tacere.
    Una alta, a venit si revizia de 60.000 km. Am facut-o in Pitesti si a costat 875 LEI:

- filtru polen 245 LEI
    - filtru ulei 63 LEI
    - filtru aer 125 LEI
    - ulei (4 L) 205 LEI
    - manopera 240 LEI

Nu a fost nevoie sa se schimbe placutele fiind undeva la jumatate.

Si inca o chestie, manerul usii dreapta spate avea un surub slabit ceea ce ii permitea sa se miste, s-a rezolvat in 2 minute. Desi am fost nevoit sa insist pentru a desface panoul de la usa.

Pa ap.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Craciun Fericit! Sarbatori fericite si pline de bucurii. Multa sanatate si voie buna. Drum bun in caz de plimbari.

Un an nou mai bun ca acesta si la cati mai multi kilometri fara incidente.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Neata!

Am fost la service pana la urma sa schimb becul si toata afacerea m-a costat... incredibila suma de 30 RON , nu-mi vine sa cred. Sincer ma asteptam la ceva mai mult din partea lor. Becul a fost 20 RON si manopera 10 RON, totul pe factura.

Pa ap.

Leave a comment:

• LittleM@n
    replied
    dap; si cred ca e mai usor sa dai jos bara decat sa-ti zdrelesti mainile pe frigul asta pe langa protectia de plastic...mai ales ca e tare si e greu de indoit...

Ca sa dai bara jos, cum zice Seth, ai 8 suruburi de plastic dedesubt (mai in spate, cele din fata tin prima protectie de plastic am impresia), 3 sau 4 suruburi de plastic sus, si 2 suruburi in lateral, cate unul pe o parte, plus suruburile de plastic care tin protectiile de aripi...pare mult cand e scris, simplu dupa ce o faci odata

Leave a comment:

• Seth
    replied
    Mi-e teama ca da
    Sau dand bara jos... poate e mai simplu asa.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Neata!

O mica intrebare: faza scurta pe partea pasagerului se schimba doar ca in manual? Cu desfacut interiorul de la aripa? Ca s-a ars azi si as vrea sa o schimb acuma, sa nu astept sa ma duc la ei:d.

Pa ap.

Leave a comment:

• Seth
    replied
    Salut!

Si la voi se aud centurile cum se lovesc de usa la denivelari? Ca pe mine m-au innebunit si nu stiu ce sa le fac. Am impresia ca manerul de la usa dreapta spate e desprins, ca are un mic joc.

Pa ap.
    Depinde de cum e scaunul in fata sau in spate, la mine in scaun loveau in partea de jos de plastic, dar am rezolvat cu dublu-adeziva buna la toate

Leave a comment:

• andrei_r
    replied
    Mda, si la mine face la fel, eu ma gandeam sa ii pun ceva flufy in jurul bucatii de plastic de jos de la prindere.

Leave a comment:

• gdm
    replied
    Cred ca bat capsulele de plastic ale centurilor in plasticul de la scaun.
    O bucatica de cauciuc adeziv (din cele folosite la etansarea usilor sau ferestrelor) lipita pe centura, rezolva problema.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Si la voi se aud centurile cum se lovesc de usa la denivelari? Ca pe mine m-au innebunit si nu stiu ce sa le fac. Am impresia ca manerul de la usa dreapta spate e desprins, ca are un mic joc.

Pa ap.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Cu placere. Si inca o chestie, fara suparare, de la deviatie de sept poti in timp sa surzesti, adica era o femeie in varsta care avea probleme cu auzul pe partea stanga. O sa te tin la curent cu evolutia mea.

Leave a comment:

• lucky62
    replied
    multam de sfaturi. am sa fac un control amanuntit sa vad ce si cum...m-ai pus pe ganduri cu prob. aparute din cauza resp. deficitare...inca odata multam mult

Leave a comment:

Working...
X