BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Delphi
    replied
    OK, multumesc pentru informatie.

Leave a comment:

• _ADN_
    replied
    Originally posted by Delphi View Post
    Tu ai fost pe drumul ala recent? Intreb pentru ca si eu as vrea sa merg la Valcea si am auzit ca nici ala nu e grozav.
    Eu am fost pe drumul ala de 4 ori in ultimele 3 saptamani.
    Drumul nu este grozav, asa este. Adica este destul de valurit. DAR nu sunt gropi exceptand intrarea in Curtea de Arges dinspre Valcea. In sate se poate merge linistit cu 70, iar in afara lor cu 100. Este doar cu putin mai lung decat pe dealul negru, te scoate direct in sensul giratoriu de la pitesti (intrarea pe autostrada), si prezinta marele avantaj ca nu sunt gropi.

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Originally posted by _ADN_ View Post
    Daca vreti sa mergeti Rm. Valcea - Pitesti pana la vara cand or asfalta, folositi drumul prin Curtea de Arges
    Tu ai fost pe drumul ala recent? Intreb pentru ca si eu as vrea sa merg la Valcea si am auzit ca nici ala nu e grozav.

Leave a comment:

• dungatu
    replied
    Originally posted by berdi View Post
    Mersi de sfat. Pe spate o sa pun cauciucul, in niciun caz pe fata. Chestia misto ca de 4 ani am avut mereu rovinieta la masina. Asta e, Romania - The land of holes.
    Si a mea rovigneta a expirat dar pana nu refac astia cat de cat drumurile nu mai cumpar.Sa-i vad daca au tupeul sa mi-o ceara cineva.

Leave a comment:

• Seth
    replied
    Pai nu ai casco? Schimba si janta daca tot e caucicul terminat.
    Nu iti dau si cauciuc si janta de la asigurari?

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Am fost la vulcanizare sa vad exact starea cauciucului meu si are o gaura de vreo 4 degete, ca lungime. In schimb janta e ok, cred ca un pic de tot zgariata. Urmeaza sa sune cand primesc o noua anvelopa de iarna. Culmea, e mai scumpa decat iarna trecuta si dureaza mai mult pana o primesc.
    Asta e acuma.

Leave a comment:

• _ADN_
    replied
    Daca vreti sa mergeti Rm. Valcea - Pitesti pana la vara cand or asfalta, folositi drumul prin Curtea de Arges

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Mersi de sfat. Pe spate o sa pun cauciucul, in niciun caz pe fata. Chestia misto ca de 4 ani am avut mereu rovinieta la masina. Asta e, Romania - The land of holes.

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    Am facut un drum la Timisoara zilele trecute cu niste prieteni si drumul Pitesti - Ramnicu Valcea pe o portiune cativa zeci de kilometri este terminat, nu ai pe unde sa ocolesti gropile, abia reusesti sa prinzi 40km/h pentru 30 de secunde ca trebuie sa reduci la 1 - 2 km/h. E mai rau decat pe un drum de tara.
    ...
    Pe bucata aia de dupa Pitesti (mai exact de la benzinaria AS24) si vreo 10 km urcare pe Dealu' Negru am facut acum 2 saptamani ~2,5 ore (total vreo 25km). Asta numai pt ca s-a rupt un tir in curba in fata mea. Efectiv a trecut cu rotile din fata de sant iar cand a dat cu urmatorul rand de roti (4 roti pe o axa) au explodat toate 4 si s-a rupt cadrul ala metalic al capului tractor. Am stat mai bine de o ora sa gasim un tir din partea cealalta, sa ii dam jos saua, sa intoarca si sa il traga pe saracul om mai sus dupa curba ca sa putem trece si noi..
    Pe bune e groaznica bucata aia si culmea e ca dupa ce ai intrat in Valcea, mai vezi cate o groapa ici-colo.

Ma refeream la situatia in care o sa am 3 cauciucuri de iarna cu vreo 8000 km si 1 tot de iarna, dar nou. Nu e o problema ca exista o diferenta de uzura intre ele?
    Daca e diferenta de numai 8k nu e problema mare. Ideea ar fi sa il pui pe spate si nu e nici un bai!

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Ma refeream la situatia in care o sa am 3 cauciucuri de iarna cu vreo 8000 km si 1 tot de iarna, dar nou. Nu e o problema ca exista o diferenta de uzura intre ele?

Leave a comment:

• dungatu
    replied
    Nu are nimic daca mergi cu atentie , asta pana iti duci guma la vulcanizare.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Am facut un drum la Timisoara zilele trecute cu niste prieteni si drumul Pitesti - Ramnicu Valcea pe o portiune cativa zeci de kilometri este terminat, nu ai pe unde sa ocolesti gropile, abia reusesti sa prinzi 40km/h pentru 30 de secunde ca trebuie sa reduci la 1 - 2 km/h. E mai rau decat pe un drum de tara.
    La intoarcere am facut si prima pana cu Honda, de fapt m-am ales cu o gaura destul de maricica de la o cale ferata nesemnalizata, care avea si gropi.
    Partea nasoala ca anvelopele de iarna au decat 8000km (.
    Daca pun un cauciuc nou in locul celui distrus o sa fie vreo problema? Ma gandesc la faptul ca celelalte eu o mica uzura si sa nu afecteze directie, geometri, chiar daca va sta pe spate.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Mare atentie daca aveti drum pe ruta Pitesti - Campulung - Brasov. Drumul este o catastrofa. Am mers aseara si mai mult de 60 nu am unde sa-i dau. Cred ca asa arata un drum bombardat la propiu. In unele zone se circula cu 5 - 10 km/h, iar TIR-urie nu fac nici ele fata dezastrului.
    Sfatul meu e sa cautati o ruta ocolitoare daca nu vreti sa aveti o programare neasteptata la service.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    O sa ma duc saptamana viitoare ca s-ar putea sa vin in Bucuresti. Deja suntem prea multi pentru a fi ceva minor.
    Pana la urma Toyota a chemat atatea masini pentru acceleratie, poate la Honda e o problema la ambreiaj.
    Sa vedem ce o sa fie pana la urma.

Leave a comment:

• totolino
    replied
    daca nu ti-e greu eu zic sa te duci la service, in legatura cu trepidatia.
    trebuie sa-i tocam si sa-i punem pe ganduri...nu suntem nebuni...!!!!!!!!!!!!!!

Leave a comment:

Working...
X