BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Yoo
    replied
    Salut,

as participa si eu la un group buy. Ale mele au inceput, de asemenea, sa dea semne de oboseala si dupa iarna care urmeaza cred ca voi fi nevoit sa le schimb.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut,

Chiar imi trebuie un set de lame, ca urmeaza sa schimb parbrizul si cele actuale sunt de 3 ani pe masina.

Leave a comment:

• mpop
    replied
    Salut,
    Daca vrei sa faci comanda de lame la preturi "ridicole" din State, m-as baga si eu la un set.

Leave a comment:

• LittleM@n
    replied
    Ulei gasesti la colegul mobiloil, Mobil sau Valvoline produs in America.
    Sau Motul, la Nafi Tehnic.
    Nu spun de ei ca sa fac reclama, ci pentru ca pur si simplu au cele mai bune preturi pentru produsele pe care le comercializeaza.

Nu pune Castrol sau Mobil produs in Turcia...

Leave a comment:

• ticker
    replied
    da, contacteaza-l pe razvanexu. Ideal ar fi sa iei mai multe trebi (de ex si filtre) ca sa merite cat dai pe transport.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    " Lamelele stergatoarelor OEM sunt in State la preturi ridicole: 7$ ambele. "

Si cum pot face comanda pentru lamelele din State?

La un moment dat erau discutii pe forum de comenzi periodice din State. S-a pastrat obiceiul?

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    +1 la ce a spus vtin.

Leave a comment:

• vtin
    replied
    Originally posted by berdi View Post
    Salut!

Am gasit urmatoarea oferta:
    - ulei motor 5w-30 CASTROL EDGE 43.30 ron/litru sau MOBIL ESP FORMULA 43.20 ron/litru
    - filtru ulei MANN (W610/6) 31.50 ron sau ASHIKA (10-04-410) 16 ron
    - filtru aer MANN (C2240) 65 ron sau ASHIKA (20-04-439) 38.00 ron
    - filtru polen MANN (C2454) 42 ron sau TECNECO(2066) 36.60 ron
    - lamele stergatoare Champion (EU55/C01+EU70/C01) 85 ron.

Vreo parere legata de producatori?

Multumesc.
    Nu te-as sfatui sa-ti iei filtrul de aer Mann. Pelicula uleioasa aplicata pe filtrul OEM isi are rostul ei. Mann-ul e uscat. Dungatu avea niste filtre originale de vanzare.
    Despre Ashika sau Tecneco nu am auzit mai nimic, dar despre Nipparts Maruta a dat referinte bune.
    Lamelele stergatoarelor OEM sunt in State la preturi ridicole: 7$ ambele.

Leave a comment:

• ionutblv
    replied
    Lamele de stergatoare sunt si in Kaufland, dar foarte scumpe, mai scumpe ca Bosch

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Am gasit urmatoarea oferta:
    - ulei motor 5w-30 CASTROL EDGE 43.30 ron/litru sau MOBIL ESP FORMULA 43.20 ron/litru
    - filtru ulei MANN (W610/6) 31.50 ron sau ASHIKA (10-04-410) 16 ron
    - filtru aer MANN (C2240) 65 ron sau ASHIKA (20-04-439) 38.00 ron
    - filtru polen MANN (C2454) 42 ron sau TECNECO(2066) 36.60 ron
    - lamele stergatoare Champion (EU55/C01+EU70/C01) 85 ron.

Vreo parere legata de producatori?

Multumesc.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Hello hellooo

Very long time no see )))

Ce mai faceti? Cum merg Hondele?

Incredibil, dar in 3 ani si 3 luni am ajuns la 100.000 km. Dupa cum urmeaza revizia, vreau sa imi cumpar eu piesele si sa platesc doar manopera.

Sfaturi de unde sa cumpar:

- ulei
    - filtru ulei
    - filtru aer
    - filtru polen
    - lamele stergatoare

La 80.000 km am schimbat placute fata-spate, ulei cutie.

Ar mai fi recomandat sa schimb si altceva acuma?

Ne auzim.

O seara minunata.

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Originally posted by berdi View Post
    La sfarsitul lunii imi expira CASCO si vreau sa-l reinnoiesc. Am fost la Astra Asigurari si mi-au facut o oferta de 700 Euro, fara fransiza, furt si avarie. Partea ciudata: in baza lor de date nu au Sedanul, decat 3 si 5 usi. Nu e ciudat?
    La fel e si la Allianz Direct. Ca sa imi asigur sedanul la ei, a trebuit sa apelez la pile. Eu am platit la ei ~2.300 lei pe an, cu fransiza 400 lei. Da, varsta si vechimea carnetului te dezavantajeaza cam peste tot.

Leave a comment:

• mpop
    replied
    Nu am fost nevoit sa-i aleg pe ei neaparat, asa am decis eu. Fara fransiza nu s-a putut la ei ca as fi preferat fara..
    Eu asigurarea am facut-o printr-o firma condusa sau la care lucreaza Alex Crisan, cei din Bucuresti care au luat masina prin Asko in mod sigur il stiu. E un tip extraordinar, il recomand tuturor sa lucreze cu el.
    Faza cu varsta, intr-adevar te dezavantajeaza... Eu am si 2 copii minori iar asta se pare ca imi da un mic bonus la calculatie..

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut

Mersi de informatii, sunt surprins de preturile celor de la Generali, ca anul trecut am primit oferta de 4200 Lei fara fransiza. Ai fost nevoit sa apelezi la serviciile lor? Am citit prin cateva locuri ca se misca repede la achitat devize.
    La mine problema principala e varsta de 23 de ani unde ma taxeaza cu +15%.

Leave a comment:

• mpop
    replied
    Salut,
    Si mie imi expira CASCO la sf lunii mai. Tot sedan am si eu, si acum face anul. In primul an am avut la Generali "CASCO Complet" 3000 RON platibili in 4 rate egale, la 3 luni, si fransiza de 419 RON. Oferta curenta este de 2800 RON, in aceleasi conditii de plata cu fransiza de 420 RON per eveniment. O sa merg in continuare tot cu ei. In schimb insa pt RCA e mult mai scump fata de acum 1 an. De la 480 RON in mai '09 la 680 RON in mai '10... naspa (tot despre Generali vorbesc si in acest caz). Sper sa te ajute in luarea unei decizii.

Leave a comment:

Working...
X