BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• mickemaus
    replied
    radiatorul ala este unitatea de condensare a instalatiei de AC si agentul cu care functioneaza este freonul. n-are treaba cu circuitul de racire al motorului. Este o instalatie cu circuit inchis separata.O sa-l completeze ei pana la cantitatea optima sau pana instalatia merge la parametrii corespunzatori.
    Last edited by mickemaus; 13-12-08, 23:06.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Am o nelamurire cu privire la radiatorul de A/C. Daca racirea se face cu ajutorul freonului, cand o sa il schimbe vor completa cei de la service decat cu freon sau si cu antigel? Adica in radiator e antigel sau freon? . Scuze de naivitate, dar nu prea stiu cum stau lucrurile.... Multumesc anticipat... Pa ap....

Leave a comment:

• Seth
    replied
    Au ce nasol, stiu cum e, numai ca eu eram in locul aluia pe care l-ai lovit tu.
    La mine s-au miscat foarte repede si cam intr-o saptmana am avut-o rezolvata (bara spate plus capac portbagaj).
    Sper sa se rezolve si la tine la fel de repede. Bafta!

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

De cauciucuri sunt multumit, pana acuma nu mi-au facut probleme, sper sa o tina tot asa.
    Din pacate am o veste proasta: am lovit masina(. S-a intamplat intr-o fractiune de secunda cand nu am fost atent la drum si cel din fata mea a franat brusc la trecerea de pietoni si eu nu am mai reusit lovindu-l in spate. Paguba consta in aripa fata dreapta, capota, far dreapta fata, bara fata, radiatorul de AC a fost un pic atins (dar clima merge fara probleme), traversa dreapta (nu stiu exact ce anume). Sper sa nu mai apara si alte probleme cand o desfac.
    Chiar imi pare rau ca nu am fost atent si cel mai mult ma oftic pentru ca de obicei nu merg pe drumul pe care am avut accidentul.
    Sper sa se revolve repede ca am nevoie de masina si cum vin si sarbatorile o sa fie greu fara ea. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor. Pa ap...

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Am montat cacuicurile de iarna si le-am si echilibrat. Testul lor se va face in weekend ca plec la Bran, sa vedem cum se comporta. Modelul e Pirelli Snowsport 205/55/R16 91H.
    Pana acuma sunt multumit de el, parca ar fii ceva mai bune decat celelalte. Pa ap.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    oricum le echilibreaza la montare. La a mele a avut ceva de munca...

dar, daca iti faci griji le mai poti echilibra si dupa 500 km

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Ce imi recomandati: sa echilibrez rotile imediat dupa ce am montat cauciucurile de iarna sau sa mai astept aproxmativ 500 km ca sa se aseze cauciucul pe janta? Pa ap...

Leave a comment:

• tr0ubl3
    replied
    <OFFTOPIC>

very well put

sau nu's bune nici vara nici iarna sau oricum, mult mai bune vara decat iarna.

</OFFTOPIC>

O zi minunata si sa te bucuri de drumetiile prin zapada
    Last edited by hondatu; 11-12-08, 15:12.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Adica all season dar slabe

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Originally posted by tr0ubl3 View Post
    Dupa ce am bagat VSA-ul am reusit sa plec si chiar sa merg spre partia de sky, asta cu cauciucurile cu care a venit ea, adik un all-seazon de vara
    Nu te supara, cum sunt cauciucurile astea "all-seazon de vara"?

Leave a comment:

• tr0ubl3
    replied
    Salut.
    Eu am fost in primavara la Bran si am prins ultima zapada din iarna trecuta (in februarie), si daca nu aveam VSA-ul acum nu cred ca mai scriam despre honda. M-a prins ninsoarea si din Sinaia pana in Bran am mers ca pe sanie pe toate serpentinele alea.
    A doua zi am incercat sa plec de pe loc fara vsa si nu am fost in stare decat sa derapez fara sa ma deplasez un cm. Dupa ce am bagat VSA-ul am reusit sa plec si chiar sa merg spre partia de sky, asta cu cauciucurile cu care a venit ea, adik un all-seazon de vara

Oricum, daca ai in plan drumetii pe la munte ti-as recomanda cauciucuri de iarna.

O zi minunata si bafta cu hondita.
    Last edited by hondatu; 26-11-08, 18:20.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    De iarna si sunt 205 / 55 / R 16, ca e cazul sa il "incalz" pe Berdi Junior ).

Am fost in weekend aproape de Rucar si eram cam nasol cu plecarea de pe loc pe zapada si gheat. Probleme efectiv nu au fost, ca se aprindea martorul de VSA si pleca frumos masina. Nu stiu cum ar fii fost fara VSA ....
    Last edited by berdi; 25-11-08, 23:12.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Depinde ce model si dimensiune, dar in principiu sunt bune.

Leave a comment:

• berdi
    replied
    Salut!

Stiti ceva de cauciucurile de iarna de la Pirelli? Sunt bune? Pentru ca am gasit o oferta buna si le-as cam lua, ca in acei bani nu am gasit altceva. Oferta e de la un magazin local. Pa ap.

Leave a comment:

• tr0ubl3
    replied
    Originally posted by Seth View Post
    As avea eu cateva sugestii unde are putea sa o bage....
    Am mai intrebat si prin alte parti asta, dar chiar sunt singurul cu semnalul la radio jalnic?
    Mai exact, nu exista post care sa il pot asculta fara "fssss fssss", la unele mai mult fsss, la altele mai putin, dar tot fsss e. Mai ales in mers.

Sorry de hijack dar ca tot vorbim despre receptie, intr-adevar la mine unele posturi se aud de parca as avea un radio portabil bagat in buzunar (daca va mai amintiti RIC-urile alea din '89-'90 )
    S-ar putea sa fie si mai sensibila la interferente antena de honda, deoarece unele radiouri se aud ok in anumite zone si in altele parca sunt din pakistan.
    Eu ascult mai mult guerrilla si ei au si probleme cu transmisia - toata lumea da vina pe Matei- dar am observat ca si alte posturi de radio se aud cu interferente.
    Probabil k in Japonia radiourile emit mai puternic decat la noi.

Oricum, nu esti singurul caruia ii fasaie radioul

Leave a comment:

Working...
X