BERDI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ...

Originally posted by berdi View Post
    Salut!

Din pacate am inca o veste proasta: mi-am luat un tir pe Valea Oltului oglinda de pe partea soferului. Nu am apucat sa vad nimic: nici numar, nici de la ce firma...
    si din cauza sperieturii nu m-am dus dupa el.
    Cat de greu e acuma fara oglinda, dar am ramas impresionat ce bine s-a tinut, in ciuda impactului. Eu aveam vreo 90km/h si nici tirului nu mergea incet:d. De fapt era un tir cu gabarit depasit, ca m-a luat cu structura metalica pe care o avea pusa pe platforma.
    Si am de facut cate sute de kilometrii fara oglinda, sper sa ma descurc. Primii 300 km au fost asa si asa.
    Va tin la curent.
    Pa ap.
    Vitezele se aduna,conjudeteanule !?!...
    Hiroshima

Comment

• Nu a fost nevoie sa schimbe placutele, mi-au spus ca ma tin pana la revizia de 60.000 Km. Am inteles ca sunt cateva milioane, cele fata.
      E un tip pe forum, tot cu Civic 4D, care avea 40.000km cand am fost eu la revizia de 20.000km, poate a ajuns la 60.000 km, ca din ce am citit pe topicul lui, se plimba mereu.

Comment

• Stiu Idtzi, de-asta m-am mirat si eu cand am vazut ca inca atarna si nu e in spatele meu. Am ajuns la Gura Humorului si am vreo 900 km facuti fara oglinda de pe partea soferului. Singurul inconvenient: nu pot sa ma prin oras cum stiu ca deja ma doar gatul. Si ca un plus pentru Civic 4D, chiar ar arata bine fara oglinzi. Pa ap

Comment

• Salut!

Am scos masina din service. A stat 3 zile, fara cele pana au venit piesele(adica 4 la numar cu tot cu weekend). Sunt multumit de cum a iesit treaba, au revopsit si bara fata (pe garantie). Sper ca geamul soferului sa numai faca figuri de acum incolo.
          Cateva preturi:

- oglinda stanga (completa): 1450 RON
          - geam stanga fata: 600 RON
          - cheder usa stanga fata: pana in 200 RON
          - factura totala cu manopera a fost 3100 RON.

P.S.: Am ramas cu reflexul sa ma uit peste umar ca sa ma asigur.

Pa ap.
          Last edited by berdi; 27-08-09, 17:15.

Comment

• .

Care service ?...ai ajuns vreodata si la cel al Honda Pitesti(pe autostrada) ?.Toata treaba face cat o rata lunara la Casco !?!...
            Hiroshima

Comment

• A fost reparata la service-ul Honda de pe autostrada, ca din ferbruarie s-au mutat. Si data trecuta cand am bara spate lovita tot acolo am reparat-o si nu au fost probleme dupa. Par seriosi si priceputi. Sper sa se tina de treaba.

Comment

• Salut!

E cineva cu Civic 4D care sa numai aiba probleme cu geamul de pe partea soferului? Dupa ce a fost schimbat atat geamul, cat si chederul tot nu se inchide. Adica a tinut minunea vreo 2 zile si acum face figuri, parca mai rau ca inainte(. Nu-mi vine sa cred cum au putut japonezii sa faca o astfel de greseala, la cat de seriosi sunt.
                Iar trebuie sa ma duc in service, deja devine mai mult decat stresanta problema. Pa ap.

Comment

• Dai cu WD40 din ce zice lumea pe aici pe la chedere si se rezolva problema :P

Comment

• Am schimbat și eu chederul și problema a reapărut. Au dat la service cu o soluție pe bază de silicon și acum merge foarte bine. Oricum, chederul trebuie curățat de mizerie din cānd īn cānd.
                    CR-V RE6
                    JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
                    Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

Comment

• corect, si daca nu sunt probleme gen sa nu mearga pana sus, scartaie ca toate cele

Comment

• Dar pentru o Honda nu e acceptabil asa ceva, pe langa faptul ca e 19000 euro.

Comment

• Așa este. Și văd că weekendul ăsta mi-a mai făcut figura de vreo două ori. Ce să mai zici?
                          CR-V RE6
                          JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
                          Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

Comment

• Eu mi-am schimbat chederul de la geam, macaraua si geamul acum aproximativ o luna (pe garanbtie). Zicea Razvan ca s-a schimbat inca o data codul de produs de la cheder de cand si-a schimbat Maruta geamul, al lui fiind inca cu probleme. De atunci totul merge ok. Sper sa si tina.

Asa ca, daca sunteti in garantie, mergeti si le schimbati pana la noi ordine. Eu cel putin asa as face.

Post-garantie, merge cu WD-40, dar in functie de cat de cald este afara, trebuie reinoita "lubrifierea" din cand in cand, sau cu spray siliconic cum sugerau altii.
                            '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

Comment

• Deja a inceput problema cu geamul soferului sa fie nasoala. Am vrut sa inchid geamul si nu reuseam sub nicio forma din buton, a trebuit sa il ajut eu.

Comment

• Ai curatat chederul si marginea geamului? Ai manjit chederele cu ceva WD40 sau spray siliconic?
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

Working...
                                X